Şarapla İlgili Hala İnandığımız 8 Efsane

Şarapla ilgili doğru olmayan bazı efsaneler vardır. Pek çoğumuz bunlara inanırız. 
Şarapla İlgili Hala İnandığımız 8 Efsane
José Gerardo Rosciano Paganelli

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Şarap içmeyi sever misiniz? Öyleyse, şarap hakkında bilmeniz gereken birkaç şeyden bahsetmemize izin verin. Şarapla ilgili etrafta dolaşan uydurma bilgiler mevcut. Onları bilin ki daha fazla kanmayın.

Bu uydurma bilgileri bir kenara atabilirseniz, bir şişe şarap satın almak, sizin için daha kolay olacak.

1. İyi şarap pahalı olmalıdır

şarap doldurulan kadeh

Siz de iyi bir şarabın pahalı olması gerektiğini mi düşünüyorsunuz? Her zaman öyle olmak zorunda değil ancak hala bir şarabın pahalı olmasının kalitesinin yüksek olduğu anlamına geldiğini düşünen pek çok insan var.

Uygun fiyatlara iyi şaraplar üreten pek çok şarap üreticisi var. Bu şarapların etiketleriyle tatları arasında bir ilişki yok.

2. İyi şarap farklı üzüm türleri kullanılarak yapılamaz

İyi şarap tabii ki farklı üzüm türleri kullanılarak üretilmiş olabilir.

Farklı üzüm türleri kullanılarak üretilen şarapların kalitesinin düşük olduğunu düşünen insanlar vardır. Ancak böyle düşünmek doğru değil.

Hatta farklı türde üzümlerin karışımı daha dengeli bir tat elde edilmesine yardımcı olur ve şarabın lezzetli tat katmanlarından oluşmasını sağlar.

3. Vidalı kapağı olan şaraplar sahtedir

rafta farklı şarap markaları

Bir şarabın çevir aç kapaklı olması onun illaki kötü veya sahte bir şarap olduğu anlamına gelmez.

Pek çok şarap şişesinde vidalı kapak kullanılır. Vidalı kapaklı şarap sahtedir söylemi de şarapla ilgili yanlış bilinen efsanelerden biridir.

Aslında gerçekle uzaktan yakından ilgisi yoktur. Pek çok şarap üreticisinin vidalı kapak kullanmasının iki nedeni vardır:

4. Yarı-tatlı şaraplar düşük kalitelidir

Şarapla ilgili efsanelerden biri de yarı-tatlı şarapların kalitesinin düşük olduğudur ancak bu da doğru değil.

Yarı-tatlı şarapların kalitesinin sek ve dömisek şaraplardan daha düşük olmadığının altını çizen pek çok şarap üreticisi vardır. Herhangi bir kusurun önüne geçmek için üretim aşamasında gerçekten de şeker kullanırlar.

5. Bir şarap birden çok yemek türüyle eşleştirilemez

kırmızı şarabı koklayan orta yaşlı kadın

Bazı insanlar bir yemekle yalnızca tek bir şarap türünün eşleştirilebileceğini düşünürler.

Bu tür popüler inanışlar sizi kısıtlamasın: En iyisi yeni şeyler denemek, nasıl yeni kombinasyonlar ve unutulmaz tatlar elde edebileceğinizi öğrenmektir.

6. Ambalajı güzel olan şarap daha iyi şaraptır

Sunum, herhangi bir ürünün daha fazla öne çıkmasını sağlar ancak bu ürünün kalitesini iyileştirmez. Şarap için de aynı şey geçerlidir.

Şarap piyasasındaki rekabet nedeniyle şarap üreticileri ürünlerini sergilemenin farklı yollarını bulma arayışına girmek zorunda kaldılar.

Bu yollardan biri de güzel etiketler kullanmak. Ancak bunun ürünün kalitesiyle hiçbir ilgisi yok, yalnızca bir tanıtım stratejisi.

7. Şarapta tortu olması içinde boya olduğu anlamına gelir

üzüm kadeh mantar İyi şarap

Pek çok insanın inandığının aksine şarapta tortu olması içerisinde boya olduğu anlamına gelmez.

Bazı insanlar, şarap kadehinde tortu kaldığında bunun nedeninin şaraba eklenen renklendirici katkı maddeleri olduğunu düşünürler. Bunun yanında pek çok kişi bu tortunun ürünün kalitesiyle ilişkili olduğunu ve tortu bulunan ürünlerin genellikle kalitesiz olduğunu düşünürler.

Aslında tortunun tek nedeni şarabın olabildiğince doğal bırakılması ve süzülmemiş olmasıdır. Aslında bu da süzülmüş şaraplardan daha kaliteli olduğu anlamına gelir. Dolayısıyla doğru olan insanların düşündüğünün tam aksidir.

8. Yıllar geçtikçe şarabın kalitesi artar

Bu, şarapla ilgili en yaygın efsanelerden biridir ancak genellikle geçen zaman şarabın kalitesini artırmaz. Bu durum, şarapların yalnızca çok küçük bir bölümü için geçerlidir.

Şarabın tadı için de aynı şey geçerlidir: Geçen zaman şarabın tadını iyileştirmez. Hatta zaman geçtikçe pek çok içecek gibi şarabın da tadı kötüleşir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.