Kırmızı Şarabı Ölçülü Tüketmek İçin 8 Sebep

Kırmızı şarabın içindeki bileşikler, resveratrol de dahil olmak üzere, şarabı ölçülü bir şekilde içtiğiniz sürece vücudunuza çok yardımcı olabilir.
Kırmızı Şarabı Ölçülü Tüketmek İçin 8 Sebep

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kırmızı şarap, tüm dünyada en çok tüketilen alkollü içeceklerden biridir. Birçok kültürün parçasıdır ve sağlığımıza fayda sağlayan önemli bir besin kaynağı olarak görülmektedir. Ne var ki bu içkiyi ölçülü tüketmek, faydalarını görmek için esastır.

Aşırı tüketimi olumsuz sonuçlara yol açabilse de, günde 1 veya 2 kadeh içmek vücudunuza, fiziksel ve zihinsel sağlığı destekleyen güçlü antioksidanlar ve vitaminler ve mineraller sağlayacaktır.

Ana aktif bileşimi olan resveratrol, hücrelerimizi, yaşlanmayı hızlandıran zararlı partiküller olan serbest radikallerin olumsuz etkilerinden korur.

Ancak alkolün olumsuz etkileri nedeniyle pişman olmadan,şarabı  ölçülü tüketmek için birçok başka sebep vardır.

Bu yazımızda bu içkiyi ölçülü tüketmek neden bu kadar önemli açıklayacağız ve özellikle 8 sebep paylaşacağız.

Kırmızı şarabı ölçülü tüketmek için 8 neden

1. Beyin sağlığını korur

kitap okumak

Resveratrol da dahil olmak üzere, yüksek miktardaki antioksidan bileşikleri nedeniyle kırmızı şarap, beyin hücrelerini oksidatif stresin etkilerinden korumaya yardımcı olabilir.

Bu maddeler, dokuların yenilenmesini destekler ve beynin yeterli oksijenlenme sürecini garanti altına almak için kan akışını düzenler.

 • Alzheimer, demans ve diğer nörolojik hastalıkların riskini azaltmak için günde bir bardak içmek yeterlidir.

2. Depresyonu önleyebilir

Depresyon dönemlerinden geçmeye eğilimli kişiler düzenli olarak kırmızı şarap içtikleri zaman bir iyileşme yaşayabilirler.

Bu sağlıklı içecek, sağlık hormonları olarak bilinen endorfin ve serotonin gibi nörotransmiterlerin üretimini uyarır.

 • Ruh hali problemlerini azaltmak için haftada 3 veya 4 kadeh içmek yeterlidir.

3. Ağız sağlığını iyileştirir

diş sağlığı

Aşırı şarap tüketimi diş minesini etkiliyor olsa da, her hafta ölçülü miktarda şarap üketmek, diş ve diş etlerini enfeksiyonlardan korumak için sağlıklı bir alışkanlıktır.

Antimikrobiyal bileşikleri, ağızda yaşayan, bakteri ve diş eti iltihabına yol açabilen bazı bakterilerin çoğalmasını durdurur.

 • Haftada 2 veya 3 kadeh için ve şarabın bütün ağzınızı ıslattığından emin olun.

4. Solunum sağlığını iyileştirir

Kırmızı şarapta bulunan ana antioksidan bileşik olan resveratrol, solunum yollarında koruyucu bir bariyer oluşturma yeteneğine sahiptir.

Böylece, toksinler ve dış etkenler nedeniyle oluşabilecek iritasyon ve hastalık riskini azaltır.

Anti-enflamatuvar ve detoks özelliği, tıkanıklığı önlemek için, solunum yollarını temizler ve balgamın aşırı üretimini kontrol eder.

 • Günde küçük bir kadeh şarap içmek bağışıklık sistemini güçlendirir, grip ve soğuk algınlığı riskini azaltır.

5. Şarabı ölçülü tüketmek kardiyovasküler sağlığı iyileştirir

kalp sağlığı

Alkollü içecekler tüketmek kardiyovasküler sağlık için olumsuz sonuçlara yol açabilirken, kırmızı şarabı ölçülü tüketmek çok faydalı olabilir.

İçerdiği güçlü antioksidanlar, arterlerdeki kolesterolün oksidasyonunu engeller ve hiperkolesterolemi ve ateroskleroz gibi rahatsızlıkları önler.

 • Kadınlar günde küçük 1 kadeh, erkekler ise 2 kadehe kadar içebilir.

6. İdrar yolu enfeksiyonları ile savaşır

Bu sağlıklı içecek, idrar yolu enfeksiyonlarını kontrol etmek için harika bir müttefik olabilir.

Diüretik özellikleri sıvılardan kurtulmayı artırır ve idrar yollarında büyüyen bakterilerin yok edilmesini teşvik eder.

Öte yandan, mesane sağlığını iyileştiren astrenjan etkiye sahiptir, tahriş edici maddelerin ve atıkların etkilerinden dolayı iltihaplanmasını önler.

 • Enfeksiyon belirtileri hissettiğinizde her gün küçük bir kadeh şarap için.

7. Enerji seviyelerinizi yükseltir

şarabı ölçülü tüketmek

Sabah yorgunluğundan muzdarip olanlar için bir kadeh kırmızı şarap iyi bir enerji kaynağı olabilir. İçerdiği besin maddeleri vücudunuz için bir enerji bombası olur, fiziksel ve zihinsel performansı artırır.

Bunun nedeni, kan dolaşımını iyileştirmesi ve böylece tüm vücut içindeki oksijenin taşınmasını artırmasıdır, bu da yorgunluğu önlemek için gereklidir.

 • Zayıf ya da yorgun hissettiğiniz zaman kırmızı şarap için.

8. Erken yaşlanmayı önler

Erken yaşlanmanın etkilerinden kaçınmanın yollarını mı arıyorsunuz?

Genel olarak sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak önemli olmakla birlikte, düzenli olarak kırmızı şarap içmek de büyük bir destek olabilir.

Resveratrol, hücreleri toksinlerin neden olduğu bozulmalardan korur. Böylece organ ve dokulara verilen hasarı en aza indirir.

 • Bu etkiden yararlanmak için haftada en az 4 bardak şarap içilmelidir.

Gördüğünüz gibi, kırmızı şarabı ölçülü tüketmek birçok fayda getirebilir. Belirli aralıklarla az miktarlarda tüketin ve vücudunuza iyi bakmanız için gereken en iyi besin maddelerini alın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Gharaee-Kermani, M., Moore, B. B., & Macoska, J. A. (2016). Resveratrol-mediated repression and reversion of prostatic myofibroblast phenoconversion. PloS one11(7), e0158357.
 • Mirkarimi, M., Eskandarion, S., Bargrizan, M., Delazar, A., & Kharazifard, M. J. (2013). Remineralization of artificial caries in primary teeth by grape seed extract: an in vitro study. Journal of dental research, dental clinics, dental prospects7(4), 206-10.
 • Stockinger, J., Maxwell, N., Shapiro, D., deCabo, R., & Valdez, G. (2017). Caloric restriction mimetics slow aging of neuromuscular synapses and muscle fibers. The Journals of Gerontology: Series A73(1), 21-28.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.