Alkol Bağımlılığınız Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Alkollü içeceklerin aşırı tüketimi, tehlikeli bir sağlık sorunu haline gelebilir.
Alkol Bağımlılığınız Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Alkol yüzyıllardır tüketilen bir içecektir ve alkol bağımlılığı da yaygın bir problemdir. Zamanla alkol satışlarının daha da yaygınlaşması ile birlikte, alkol tüketiminde de artışlar meydana gelmiştir. Bununla birlikte, alkolün aşırı tüketimi vücut için zararlıdır.

alkollü içecekler

Alkollü içecekler nelerdir?

Alkollü içecekler, etanol (etil alkol) içeren sıvılardır. Alkollü içecekler, nasıl işlendiklerine bağlı olarak ikiye ayrılır:

  • Alkollü mayalanma. Bu yöntem, alkollü içeceklerin imalatında en bilinen işlemlerden bir tanesidir. Oksijen olmayan ortamda fermantasyon gerçekleşir. Sonrasında, karbonhidratlar bir mikroorganizma ile işlenir. Bira, şarap ve şampanya bu şekilde yapılır.
  • Alkollü damıtma. Damıtma, alkol ve suyu önceden fermente edilen bir sıvıdan ayırma işlemidir. Viski, tekila ve rom bu şekilde yapılır.

Alkollü içecekler, yemeklerin yanında veya kutlamalarda tüketilir. Bunun yanı sıra, alkol bazı yiyeceklerin lezzetini artırabilir. Örneğin, deniz mahsülleri ve beyaz şarap birlikte çok iyi gider.

Alkollü içeceklerin genellikle güzel bir tadı vardır. Bunun yanı sıra, ölçülü bir şekilde tüketildiğinde vücut için faydalıdır. Alkolün bilinen faydalarından bazıları aşağıdaki gibidir:

  • Vücut ısısını artırır.
  • Safra kesesi taşını önlemeye ve ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
  • Özellikle şarap, vücut için faydalı antioksidanlar içerir.

Lezzetli ve Tehlikeli

içki içen adam

Arkadaş toplantılarında veya özel gecelerde alkol iyi bir seçenek olsa da, tüketimi gerekli değildir. Bununla birlikte, medya da alkolün rahatlatıcı ve eğlendirici etkisi üzerine yanlış bir algı oluşturmaktadır. Bu sebeple bazı kişiler alkol tüketiminde aşırıya kaçabilmektedir.

Başka bir deyişle, insanlar alkol almadan da nasıl eğlenebileceklerini ve nasıl iyi hissedebileceklerini unutabiliyorlar.

Alkollü içecekler, sorunlarına gerçekçi çözümler sunamayan kişiler için bir kaçış yoludur.

Tadı güzel olsa da, alkollü içeceklerin tüketiminde aşırıya kaçmak bağımlılığa yol açar ve bu da sağlığınız için ciddi bir sorun haline gelir. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Alkol Bağımlılığı Nasıl Fark Edilir?

Hızlı İçmek

Alkollü içecekleri çok hızlı tüketmek olası bir bağımlılığın göstergesidir. Bunun sebebi, bağımlı kişinin alkol isteğini bastıramamasıdır. Bunun bir diğer sebebi ise alkollü içeceklerle oynanan oyunlardır. İçkiyi en hızlı kimin bitireceğine dair oyunlar arkadaşlar arasında popüler olabilmektedir.

Arkadaş Çevresi

içki bağımlılığı

Arkadaş çevresi, olası bağımlılığı değerlendirebilmek için önemli bir faktördür. Eğer kişinin arkadaşları onu aşırı alkol tüketimine teşvik ederse, böyle bir durumda da bağımlılık oluşabilir. Bu konuda arkadaş çevresinin etkisi inkar edilemez.

Buna ek olarak, arkadaşlıkların zarar görmesini engellemek amacıyla da kişi içki tüketimine başvurabilir. Örneğin iki arkadaşın aynı miktarda alkol tüketmiyor oluşu, aralarına bir mesafe girmesine neden olabilir. Alkol bağımlıları bir süre sonra kendilerini arkadaşlarından soyutlarlar.

Seçimler ve Bahaneler

Eğer kişi her dışarı çıktığında tercihini alkollü içeceklerden yana kullanıyorsa, bu da bağımlılığın göstergesi olabilir.

Buna ek olarak, bağımlı kişilere neden bu kadar fazla alkol tükettiği sorulduğunda ise genellikle bahenelerin arkasına sığınılmaktadır. Ayrıca, bağımlı kişiler farklı içki türlerini deneseler de genellikle bir içki tercihleri vardır ve içeceklerinde hep aynı tür içkiyi tüketirler.

Sabırsızlık

bira içen adam

Eğer kişi içki içmek için sabırsızlanıyorsa, bu da bağımlılığın bir göstergesi olabilir. Örneğin bir partiye gittiğinde yaptığı ilk şey alkollü içeceklere yönelmek oluyorsa, kişi büyük ihtimalle alkol bağımlısıdır.

İlginizi çekebilir ...
Kilo Vermek İçin Alkolü Bırakmak Zorunda Mısınız?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kilo Vermek İçin Alkolü Bırakmak Zorunda Mısınız?

Kilo vermek istediğimiz zaman, bolca egzersiz yapmak ve dengeli bir diyet takip etmenin yanı sıra, alkolü bırakmamız da tavsiye edilir.
Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.