Kaçınmanız Gereken 8 Gıda

Kaçınmanız Gereken 8 Gıda
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Sağlıklı bir beslenmeye sahip olmak disiplin ve bu işe kendine adamayı gerektiren zorlu bir mücadeledir ve ayrıca tükettiğimiz gıdaların sağlığımıza faydalı olduğundan emin olmak zorundayız. Bunun için kaçınmanız gereken 8 gıdayı size anlatalım!

Sağlıklı bir diyet uygularken harika bir lezzete sahip fakat sağlığımız açısından bize zararlı olan ve yüksek miktarda yağ, şeker ve sodyum içeren gıdalardan uzak durmamız gerektiğini hepimiz biliyoruz.

Yine de, günümüz şirketleri sağlığa zararlı gıdaları sanki bize faydalıymış gibi gösterdikleri için hangi gıdaların sağlığa yararlı olduğunu bilmek oldukça zordur. Bazı gıdaların üzerinde “organik“, “light”, “yağsız” veya “doğal” etiketleri olduğu halde bu gıdalar çok yüksek miktarda kalori içeriyor olabilir. Hangi gıdalardan bahsettiğimizi merak ediyorsanız, kaçınmanız gereken 8 gıda hakkında bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edin!

Bu görünüşte “sağlıklı” olan gıdalarda görülen esas sorun, her ne kadar bu gıdalar piyasaya sağlığa yararlı olarak sürülseler de, bunun gerçeği yansıtmadığı durumlar olabilmesidir. Bu söz konusu gıdaların her zaman sağlığınız için zararlı olacağı anlamına gelmemektedir, fakat bazıları gerçekten vücuda zararlı katkı maddeleri içermektedir. Size sağlıklı bir diyet uygulamanız için kaçınmanız gereken sekiz gıdadan bahsedeceğiz.

Light/Diyet Gazlı İçecekler

bardağa koyulan kola
Gazlı içecekler çok fazla miktarda şeker içerdiği için bunlardan kaçınmanız gerekmektedir.

Gazlı içeceklerin şeker, kafein, yapay renklendiriciler ve sağlığımıza zararlı diğer maddeleri içerdiğini, kilo almayı arttırdığını veya uzun vadede hastalıklara sebep olduklarını biliyoruz.

Marketlerde hani şu meşhur “light kolaları” veya “şekersiz ama şekerli tadında” türü içeceklerin bulunduğunu ve insanların bu “light” tanımına kanarak, bu içecekleri daha sağlıklı bir seçim olduğuna inanarak satın aldıklarını biliyoruz – fakat gerçek şudur ki bu içecekler sağlıklı bir seçim değildir. “Light” ibaresi sadece diğer normal gazlı içeceklere oranla daha az şekere ve daha az kalori içeren maddelere sahip olduklarını gösteren bir etikettir.

Tatlandırılmış soya sütü

Soya sütü sağlıklı maddelerle doludur ve laktoz duyarlılığı olan kişiler için harika bir alternatiftir. Fakat marketlerde sürekli olarak paketlenmiş ve genellikle şeker katılarak tatlandırılmış soya sütlerini görürüz. Bu soya sütü ürünlerini almadan önce, hangi maddeleri içerdiğini okuduğunuzdan emin olun.

Granola

dilimli enerji barları

Granola piyasadaki en sağlıklı ve lezzetli besinlerden biri olarak addedilir. Ancak; lif açısından fakir ve içerdiği şeker bakımından oldukça zengin granola türleri de bulunmaktadır. Ürün etiketlerini okumak her zaman faydalıdır ve lif açısından zengin ve sağlığınıza yararlı granola türlerini satın almak sizin için en iyisidir.

Bagel

Bagel (amerikan simidi), her zaman hızlı ve sağlıklı bir kahvaltı için harika bir seçenek olmuştur. Kolayca kahve, yoğurt veya meyve suyu eşliğinde servis edilebilir. Fakat kepek içerdikleri halde, içerdikleri aşırı yağ ve ilave şeker sebebiyle uzak durulmalıdır.

Suşi

kaçınmanız gereken

Suşi oldukça lezzetlidir ve içerdiği ton, somon ve diğer balık türleri sebebiyle sağlıklı bir gıda olarak değerlendirilir. Fakat suşi sadece küçük porsiyonlar halinde tüketilmelidir, çünkü içerdiği krem peynir, mayonez ve diğer maddeler öğün başına alınan kalori miktarını fazlaca yükseltebilir.

Dondurulmuş gıdalar

Marketlerde sayısız miktarda dondurulmuş gıda seçenekleri bulunmaktadır, bu gıdalar ilk bakışta geleneksel yemeklere oranla hızlı, lezzetli ve sağlıklı alternatifler olarak görülebilir. Fakat çoğu dondurulmuş gıda genellikle yüksek miktarda sodyum, yağ ve diğer sağlığa zararlı maddeleri içermektedir.

Beyaz pirinç

bir avuç pilav

Beyaz pirinç yıllardır evlerimizde yaygın olarak kullandığımız bir pirinç türüdür. Benzer şekilde, dünyanın birçok yerinde günlük diyetin ayrılmaz bir parçasıdır. Fakat yapılan farklı çalışmalar göstermektedir ki, beyaz pirinç içerdiği önemli besleyici maddeleri yitirdiği bir rafine işleminden geçmektedir, bu sebeple beyaz pirinç daha az sağlıklı bir vücuda ve hatta kan şekerinin yükselmesine de sebep olmaktadır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.