Evde Günlük 600 Kalori Yakmanın Yolları

· 30 Ağustos, 2015
Kırk dakikalık seanslar size çok uzun geliyorsa, kolaylaştırmak için, gün içinde dört sefer ve onar dakikalık seanslarla yağ yakmayı deneyebilirsiniz.

Egzersiz yapmak, kilonuzu kontrol altında tutabilmek, hastalıklardan korunmak ve yaşam kalitenizi arttırabilmek adına güzel bir alışkanlık. Egzersizin vücudunuza sağlayacağı faydaları görmebilmek için, spor salonunda uzun saatler geçirmek zorunda değilsiniz. Günde otuz dakikalık egzersizin, vücudunuzu formda ve sağlıklı tutabileceği konusunda uzmanlar hemfikirler. Takip eden makalede, evde nasıl 600 kalori yakabileceğinizi öğrenin.

Eğer spor salonuna gitmek için isteğiniz veya paranız yoksa, dert etmeyin. Anlatacağımız egzersiz rutiniyle, evinizden ayrılmadan ve para harcamadan, günde 600’e kadar kalori yakabilirsiniz. Bu egzersiz rutinini doğru şekilde uygulayıp formda kalmak için, kırk dakikalık seanslar halinde ve tercihen sabahları olmak üzere, haftada üç kez tekrarlamanız gerekmektedir. Hazırsanız başlayalım!

Kalori Yakarak Başlayın

Başlamadan önce, egzersiz yaparken size enerji ve ilham verecek bir müzik açın. Daha sonra ısınma hareketleri ile başlayabilirsiniz. Eklemlerinizdeki, sırt ve omuzlarınızdaki, bel, diz, ayak bileği ve kalçanızdaki kasları ısıtmak için nazik şekilde hareket ettirin.

Kardiovasküler Egzersiz

bisiklet

Sağlıklı olabilmek, formda kalabilmek ve kolayca kilo verebilmek için, kardiovasküler egzersiz çok önemlidir. Evinizin etrafında beş dakika boyunca koşun veya hızlı yürüyün. Daha sonra, merdiven inip çıkmayı deneyin veya dans edin. Ayrıca, pedal çevirebilir, koşabilir veya yüzebilirsiniz de. Bu seansı bitirdiğinizde yaklaşık olarak 200 kalori yakmış olacaksınız.

Şınav

Şınav da, yüksek miktarda kalori yakmanıza yardımcı olur. Elleriniz ve ayaklarınız yere oturacak şekilde yüzükoyun olarak yerleşin. Sonra, vücudunuzu yavaşça yukarıya kaldırın, tekrar başlangıç pozisyonunuza dönün ve aynı şekilde tekrarlayın. Bu egzersizi, bacaklarınızı açarak veya dizlerinizi bükerek uygulayabilirsiniz. En iyi sonuç için, bu egzersizi en az seksen defa yapmanızı öneriyoruz.

Çömelme

comelme

Çömelme egzersizleri, düzenli olarak tekrarlandıklarında, en yağ yakıcı egzersizlerden biri olarak kabul edilir. Başlarken, ellerinizi ensenizde birleştirin ve yere kırk beş derece açı oluşturacak şekilde, oturmak üzereymişsiniz gibi çömelin. Sırtınızı düz tutmaya özen göstererek bu hareketi altmış ile seksen defa arası tekrarlayın.

Bacak Hamlesi

Egzersizinizi bitirirken, on iki adet bacak hamlesi yapın. Bu egzersiz, bacaklarınızı ve kalçanızı çalıştırır ve onları düzleştirmeye yardımcı olur. Bacak hamlesi, ağırlık ile veya ağırlık olmadan yapılabilir.

Ayaklarınızı omuz genişliğinde açarak başlayın. Egzersizi ağırlık ile yapmak istiyorsanız, avuç içleriniz kalçanıza dönük olacak şekilde ağırlıkları tutun. Ağırlık kullanmayacaksanız, ellerinizi kalçalarınızın üzerine yerleştirin. Sonra, sol ayağınız sabit kalacak şekilde, sağ ayağınızla büyük bir adım atın. Her iki dizinizi de esneterek öne doğru atılın, böylece sağ kalçanız yere paralel hale gelsin. Sonra başlangıç pozisyonunuza dönerek, aynı egzersizi, sol bacağınızla yapın. Her iki bacağınız için de on iki bacak hamlesi yaparak, egzersizi tamamlayın.

İlave Öneriler

  • Kas ağrılarından kurtulmak için, egzersizleriniz bittiğinde; kollarınız, bacaklarınız ve belinizi esnetmeyi unutmayın.
  • Formda kalmak istiyorsanız; yağ, sodyum ve şeker oranı düşük bir diyet yapmalısınız.
  • Daha fazla meyve ve sebze tüketin.Bunlar, sadece formda kalmanıza yardımcı olmayacaklar, aynı zamanda egzersizleriniz için de size enerji vereceklerdir.
  • Eğer kırk dakika boyunca egzersiz yapmak istemiyorsanız, onar dakikalık seanslar halinde de egzersiz yapabilirsiniz.
  • En iyi sonuçlar için, günde en az sekiz bardak su içmeyi unutmayın.