Chia Tohumu Ve Yulaf Ezmesi İle Sağlıklı Bir Kahvaltı

Chia tohumu sadece açlığı yatıştırmak ve kilo vermeye yardımcı olmakla kalmaz. Aynı zamanda tıpkı yulaf ezmesi gibi size bol enerji vererek güne iyi bir başlangıç yapmanızı sağlar. 
Chia Tohumu Ve Yulaf Ezmesi İle Sağlıklı Bir Kahvaltı
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Uzun zamandır kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu biliyoruz. Yüksek kaliteli bir kahvaltı, günün geri kalanında vücudunuzun fonksiyonlarının nasıl olacağına karar verir. Gece boyunca aç kaldıktan sonra açlığınızı yatıştırır ve vücudunuza günün ilk saatlerinde ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlar.

Fakat tüm bunlara rağmen bazı alışkanlıklar ve eğilimler vardır ki bunlar kahvaltı kalitenizi düşürebilir veya kahvaltının faydalarından eksiksiz bir şekilde yararlanmanızı engelleyebilirler.

Bazı insanlar uyanır uyanmaz evden çıkmak, hemen işe başlamak ister. Bazıları kahvaltıyı atlamanın kilo vermeye yardımcı olacağını düşünür. Bazı insanlar da aç olmamanın kahvaltıyı atlamak için harika bir bahane olduğunu düşünürler.

Neyse ki insanlar artık kahvaltı hakkında bilinçlenmeye başladılar. Kahvaltılarının daha sağlıklı ve besleyici olması için özel bir çaba sarf etmeye çalışıyorlar.

Söylediklerimizi unutmadan sizinle chia tohumu ve yulaf ezmesiyle bir önceki günden yapıp hazırlayabileceğiniz ilginç bir tarifi paylaşmak istiyoruz. Bu tarif sayesinde kahvaltı etmemek için hiçbir bahaneniz kalmayacak.

İlginizi çekti mi?

Chia tohumu ve yulaf ezmesi ile sağlıklı bir kahvaltı

Chia tohumunu ve yulaf ezmesini kombine etmek gittikçe daha popüler olmaya başladı çünkü bu tarif kahvaltı için harika bir seçenek.

İki malzeme de günün başlangıcında ihtiyacınız olan enerjiyi sağlayacak ve metabolizmanızı hızlandıracak besin değerlerine sahiptir.

Bazı insanlar bu tarifi kilo vermek için tüketirler. Çünkü daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar, kalorisi düşüktür ve aynı zamanda sindirime iyi gelir.

Üstelik tipik kahve ve poğaça ikilisine harika bir alternatiftir. Kahve ve poğaça açlığı yalnızca maskeler. Bu tarif ise gerçekten tok hissetmenizi sağlayacak.

Chia tohumunun faydaları

chia tohumu

Çiya tohumu en popüler “süper yiyeceklerden” bir tanesidir çünkü vitamin, mineral, lif ve antioksidanlar bakımından çok zengindir.

Bu tohumu düzenli bir şekilde tüketmek kilo vermenize yardımcı olur, yemek yeme anksiyetesini durdurur ve fazla yağın yok edilmesi için gereken fonksiyonlarda rol oynar.

Omega 3, 6 ve yağ asitleri bakımından çok zengindir. Ayrıca diğer tohumların içerdiği proteinin iki katını içerir.

Besinsel değerleri muhteşemdir ve aşağıdaki faydaları sağlar:

 • Fiziksel ve zihinsel performansı iyileştirir.
 • Kandaki şeker seviyesini düşürür.
 • Kolesterol seviyesini kontrol altında tutar.
 • Sürekli yemek yeme isteğini bastırır.
 • Vücudun toksik atımını destekler.
 • Kabızlık ile savaşır.

Yulafın faydaları

bir kase yulaf

Çoğu insan yulaf ezmesini en iyi tam tahıllardan biri olarak bilir. Beta-glukanaz, eriyebilir lif ve polifenol açısından zengin bir kaynaktır. Bunlar vücudun doğal arınma sürecini desteklerler.

Ciddi oranda lif içerir, bu da kolesterol seviyesini ve kolondaki atık birikimini kontrol etmeye yardımcı olur. Bağırsak hareketlerini aktifleştirme konusunda muhteşemdir ve kabızlığı engeller. Ayrıca doğanın bize bahşettiği en doyurucu ve enerji bakımından en zengin yiyeceklerden birisidir.

Chia tohumu ve yulaf ezmesi tarifi

chia puding muz kivi

Chia tohumu ve yulaf ezmesi tarifi çok sağlıklı besinler içerir. Güne olabilecek en yüksek enerji seviyesi ile başlamanıza yardımcı olur.

Bir gece önceden hazırlanabilir. Sabah sağlıklı bir şey hazırlamaya zaman bulamayanlar için idealdir. En iyi yanı da içerdiği besin değerlerini ve özelliklerini gece boyunca kaybetmemesidir. Ayrıca çok  da lezzetlidir.

Malzemeler

 • 1,5 bardak %1 yağlı süt (300 mL)
 • 1 yemek kaşığı bal (25 gram)
 • 4 yemek kaşığı chia tohumu
 • 2 tepeleme yemek kaşığı yulaf ezmesi (60 gram)
 • Yarım muz

Hazırlanışı

 • Süt ve balı bir kasede karıştırın.
 • Chia tohumunu ve yulaf ezmesini ekleyin.
 • Bütün malzemeleri iyice karıştırın ve ardından kasenin üzerini kapatın.
 • Buzdolabında 60 dakika bekletin sonra buzdolabından çıkarıp tekrar karıştırın.
 • Dokusunun kalınlaştığını fark edeceksiniz. Çünkü tohumla suyu içine çekmeye başlayacak. Bir çeşit jel kıvamında olacak.
 • Yeniden üzerini kapatıp buzdolabına yerleştirin. Ertesi sabaha kadar bekletin.

Servis

 • Hazırladığımız bu tarif 2 porsiyon edecektir.
 • 2 bardağa bölün ve olgun bir muz ile süsleyin.
 • İsterseniz tatlı veya atıştırmalık niyetine de yiyebilirsiniz.
 • Sütü sevmiyorsanız tarifte bitkisel süt veya portakal suyu da kullanabilirsiniz.

Sağlıklı bir kahvaltı hazırlamak için zaman bulamadığınızda böyle bir tarifiniz olduğunu unutmayın. Seveceğinize eminiz!
İlginizi çekebilir ...

Chia Tohumu ve 7 Muhteşem Faydası
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Chia Tohumu ve 7 Muhteşem Faydası

Chia tohumu kelime anlamı kuvvet olan oldukça popüler bir besindir. Bugünkü makalede, chia tohumunun 7 muhteşem faydası hakkında bilgi veriyoruz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Marcinek, K., & Krejpcio, Z. (2017). Chia Seeds (Salvia Hispanica): Health Promoting Properties and Therapeutic Applications – a Review. Rocz Panstw Zakl Hig, 68(2), 123–129. Retrieved from http://wydawnictwa.pzh.gov.pl/roczniki_pzh/


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.