Kolesterol Alımınızı Azaltacak 6 Mutfak Hilesi

Gerekli kadar meyve ve sebze ile birlikte dengeli beslenmek yüksek kolesterol seviyelerini önlemenin anahtarlarından biridir.
Kolesterol Alımınızı Azaltacak 6 Mutfak Hilesi
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Tıpta hiperkolesterolemi olarak bilinen arterlerde kolesterol birikimi, günümüzün modern dünyasında ve kronik kardiyovasküler hastalıklar ile ilgili yaygın bir durumdur.

Karaciğerde doğal olarak salgılanan bu yağ, atardamarları tıkayan sert bir plak oluşturur. Sonra dolaşımı zorlaştırarak, kalbinizin işleyişini engeller.

En endişe verici olan şey, birçok insanın görmezden geldiği ve düzenli olarak yediğimiz bir çok şeyin, vücuttaki bu yağın seviyelerinde dengesizliklere yol açması.

Ayrıca, belirgin belirtileri olmadığı için, bazı insanlar yüksek kolesterole sahip olduklarını anlamazlar. Kontrol etmemenin bir sonucu olarak, daha ciddi durumlar geliştirirler.

Bu nedenle, sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarını benimseyerek ve kolesterol tüketiminizi sınırlandırmaya yardımcı olacak bazı yemek yapma pratiklerini uygulamaya koyarak istikrarlı seviyeleri korumaya çalışmak önemlidir.

İlgileniyor musunuz? O zaman fikirlerimizi okuyun ve kontrol edin.

1. Salata sosları ve normal soslardan uzak durun

soslar

Hazırlanan soslar etlerin, sebzelerin ve diğer birçok gıdaların lezzetini artırmaya yardımcı olur. Ancak sorun, zamanla sağlığınızı etkileyebilecek yağ, kolesterol ve diğer katkı maddeleriyle dolu olmalarıdır. Aslında, düzenli olarak bunları tüketmek, yüksek kolesterol ve metabolik problemlerin sebeplerindendir.

Öneriler

Yemeğinizin lezzetini geliştirmek istiyorsanız, aşağıdaki gibi sağlıklı sosları seçebilirsiniz:

 • Ekşi krema
 • Hardal tohumu
 • Yoğurt
 • Organik domates salçası
 • Otlar ve baharatlar
 • Elma sirkesi
 • Limon suyu
 • Kırmızı şarap

2. Az yağlı süt ürünlerini seçin

Süt ürünleri, sağlığımız için yararlı olan besin maddelerini içerirken, aynı zamanda hayvansal kaynaklı olduklarından, önemli bir kolesterol kaynağı olduğunu akılda tutmak önemlidir.

Tam yağlı süt, yoğurt, peynir ve diğer benzer ürünler vücudunuz tarafından emilen ve hiperkolesterolemi çıkmasına katkıda bulunan doymuş yağlarla doludur.

Öneriler

 • Favori süt ürünlerinizin “az yağlı”, “hafif” veya “yağsız” versiyonlarını satın alın.
 • Kullanmak istediğiniz zaman, süt ürünlerini sebze kökenli alternatiflerle değiştirin.

3. Margarin kullanımınızı sınırlayın

katı yağ

Margarin çok fazla yemek tarifinde kullanılır. Pek çok insanın bilmediği şey, bunun önemli bir kolesterol kaynağı olmasıdır. Tadı çok iyi ve çok yönlü olmasına rağmen, en iyi seçenek tüketimini azaltmak ve onu sağlıklı yağlarla değiştirmektir.

Öneriler

Tariflerinizde margarin kullanmaya alışkınsanız, aşağıdaki gibi sağlıklı yağları kullanmayı deneyin:

 • Ayçiçek yağı
 • Zeytinyağı
 • Kanola veya kolza yağı
 • Hindistan cevizi yağı
 • Avokado tohumu yağı

4. Pişirme yöntemlerinizi gözden geçirin

Birçok insan, yiyecekleri pişirmek için kullandıkları yöntemi düşünmez. Önemli değişmiş gibi görünmesine rağmen, aslında yüksek kolesterol ile ilgili çok şey vardır. Bu yağ, trigliseritlerin yanı sıra, yemek pişirmede doymuş yağlar ve yağlar kullanıldığında damarlarınızda birikme eğilimi gösterir.

Öneriler

 • Her şeyden önce, kızartma yerine, yiyecekleri ızgara yapmayı, kavurmayı veya buharda pişirmeyi deneyin.
 • Ayrıca, malzemelerin besin kalitesini korumak için düşük sıcaklıklarda pişirmeye çalışın.

5. Diyetinize zeytinyağı ekleyin

zeytinyağı

Esansiyel besin maddeleri ve sağlıklı yağlar bakımından yüksek konsantrasyonu sayesinde, zeytinyağı mutfağınızda mutlaka bulunması gereken bir malzemedir. Sızma zeytinyağı, kanda iyi kolesterol (HDL) varlığını artıran omega 3, E vitamini ve esansiyel mineralleri içerir.

Bu, içindeki antioksidanları da eklersek, oksidatif stresin etkilerini yavaşlatır ve kardiyovasküler hastalıkların riskini azaltır.

Öneriler

 • Aç karnına bir kaşık zeytinyağı tüketin.
 • Salata soslarını hazırlamak için zeytinyağı kullanın.
 • Çorbalarınıza, güveçlere, smoothielere ve diğer tariflere zeytinyağı ekleyin.

6. Meyve ve sebze alımınızı artırın

Kırmızı et, işlenmiş etler ve diğer yüksek derecede işlenmiş gıdalar önemli bir kötü kolesterol kaynağıdır (LDL). Bu yiyecekleri büyük miktarlarda tüketmek yerine, daha fazla taze meyve ve sebze tercih edin. Onlar sadece daha tatmin edici değildirler, aynı zamanda atardamarlarınızı temizler ve herhangi bir kolesterol birikimini azaltmaya yardımcı olurlar.

Öneriler

 • Günde 3 ila 5 parça meyve yediğinizden emin olun.
 • Ana yemeklerinizde tabağınızın yarısını sebze ile doldurun.
 • Mümkün olduğunda sebzeleri çiğ yemeyi deneyin, çünkü bu şekilde besinlerinin %100’ünden yararlanabilirsiniz.

Sonuç olarak, kolesterol tüketiminizi azaltmak mümkündür ve aşırı derecede zor değildir. Sadece bu basit önerileri hatırlayın ve kolesterol seviyenizi kontrol etmeye başlayın. Kalbiniz size teşekkür edecektir.

İlginizi çekebilir ...
Aloe Vera, Salatalık ve Greyfurt Suyu İle Kolesterolünüzü Düşürün
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Aloe Vera, Salatalık ve Greyfurt Suyu İle Kolesterolünüzü Düşürün

Yüksek kolesterol, özellikle gelişmiş ülkelerde yaşayan modern nüfusu etkileyen bir problemdir. Bu lezzetli içecek ile kolesterolünüzü düşürebilirs...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.