Pankreas Bakımı için 5 Öneri

Pankreas Bakımı için 5 Öneri
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 03 Kasım, 2018

Pankreas, onunla ilgili bir hastalık yaşayana kadar hiç aklımıza gelmeyen bir organdır. Bu nedenle, midenin arkasında bulunan ve gıdaları sindirmemizi mümkün kılan suları salgılamadan sorumlu olan bu önemli organ hakkında daha fazla bilgiye sahip olmakta yarar var. Bu yazımızda pankreas bakımı ile ilgili 5 önerimiz olacak.

Pankreas Bakımı için Öneriler

1. Turpgiller: Mükemmel!

brokoli

Şaşırdınız mı? Sanmıyoruz, çünkü eminiz ki örneğin brokolinin kanseri önlemedeki önemli faydalarını okumuşsunuzdur. Söz konusu araştırmalar brokolinin yanı sıra Brüksel lahanası, karnıbahar veya lahana yemenin de pankreası tümörlerden korumak açısından faydalı olduğunu belirtmektedir.

Bu nedenle hiç vakit kaybetmeden bu sebzelerin tüketiminizi arttırın. Örneğin haftada iki kere buğulama brokoli yiyebilir ve pankreasınızı koruyabilirsiniz. Ancak eğer tiroid sorunlarınız varsa turpgilleri tüketmenizin önerilmediğini belirtmemizde yarar var.

2. Tütünden Uzak Durun!

sigara

Bu alışkanlığa bağımlılığınız mı var? Sigarayı içmeye bir son verin, çünkü bu her geçen gün sağlığınızı olumsuz bir şekilde etkiler.

Sigara içenlerin pankreas kanserine yakalanma olasılığının çok daha yüksek olduğunu biliyor muydunuz? Bu nedenle hem kendiniz için, hem de sizi hasta olarak görmek istemeyecek aileniz için bu alışkanlığınıza bir son verin.

3. Sağlıksız Gıdaları Tüketmeyin

gıda-3

Sağlıksız gıda tam olarak nedir? Bunlara kızartılmış gıdalar, işlenmiş gıdalar, rafine unlar, şekerler, endüstriyel gıdalar, gazlı içecekler dahildir. Farkındayız, bunları hazırlamak oldukça kolay olabilir ve insan özellikle yorgun olduğunda ve yemek pişirerek vakit kaybetmek istemediğinde bunlar kolay bir çözüm sağlar.

Ancak bu, uzun vadede farkına varacağınız bir hatadır. Bu gıdalar yüksek miktarda yağ ve pankreasa doğrudan zarar veren zararlı bileşenler içerir. İstatistiklere göre sağlıksız gıdaların pankreas kanserin neden olma ihtimali yüksektir. Bu nedenle hem sağlıksız gıdalardan ve elbette alkolden de uzak durun.

4. Pankreasınızı Arındırmayı Öğrenin

çilek-suyu

Pankreasınızı arındırmayı hiç denediniz mi? Bildiğiniz gibi, pankreas sindirime yardımcı olan bir seri enzimin sentezlenmesinden sorumludur.

Ancak dikkatli olun: pankreasınız etkilendiğinde veya kötü bir diyetin sonucu toksinler onu satüre ettiğinde belirli değişiklikler ve hormonal dengesizlikler deneyimlemeye başlarsınız. Bu da elbette diyabete neden olur. Pankreasınızın sağlıklı olması için onun arındırılması gerekir. Peki, ama bunu nasıl gerçekleştirebilirsiniz?

Bu oldukça kolaydır. On gün süresince günde 10 bardak sıvı ve burada belirteceğimiz, pankreasınız açısından faydalı olan meyve,  sebze sularını ve çayları tüketin. Sıvı vücudunuzun kendisini yenilemesine yardımcı olur ve pankreası temizler.

Ayrıca yüksek miktarda antioksidan içeren bir diyet de uygulamanız gerekir. Diğer bir deyişle, bol miktarda portakal, kivi, mango, çilek gibi meyveler tüketin. Bunların her biri pankreasınızı kuvvetlendirirken, bir yandan da onu temizleyecektir.

5. Pankreasınızı Kuvvetlendiren Meyve ve Sebze Suları

meyve-sebze-suları

Doğal meyve ve sebze sularını seviyor musunuz? O zaman hiç vakit kaybetmeden diyetinize pankreasınıza yardımcı olacak aşağıdaki karışımları ekleyin. Bunlar pankreasın sağlığını korur ve onun işlevlerini yerine getirmesinde yardımcı olur.

Meyve sularını sabah içmenizi, sebze sularını ise öğleden sonra veya yemeklerle birlikte içmenizi öneririz. Meyve sularını aç karna içmeniz ve içtikten sonra yarım saat içerisinde başka bir şey içmemeniz önerilir. Ayrıca bunlara asla şeker eklemeyin!

Lahana, Havuç ve Marul Suyu

 • Bir fincan Brüksel lahanası (buğulama)
 • Bir bardak havuç suyu
 • Yarım bardak su
 • Bir adet kereviz sapı

Bunların hepsini blenderdan geçirin ve daha sonra yavaş yavaş yudumlayın. Bu kadar kolay!

Enginar ve Aloe Vera Suyu

 • Bir fincan aloe vera suyu (en jelatinli kısmından)
 • Yumuşak bir adet enginar (önceden pişirilmiş)
 • Bir limondan yarım limon suyu
 • Yarım fincan sıcak su

Her zamanki gibi malzemeleri iyi bir karışım elde etmek için blenderdan geçirin. Ilık ve yoğun bir sebze suyu elde edeceksiniz, ancak bunun pankreas bakımı için çok iyi olacağını garanti edebiliriz. Bunu örneğin öğle yemeğiyle birlikte içebilirsiniz.

Papaya ve Keten Tohumu Suyu

 • Bir dilim büyük boy papaya
 • Bir çorba kaşığı toz keten tohumu
 • Yarım bardak su
 • Üç adet badem

Bu, sabahları içmek için mükemmel bir seçenektir ve hazırlaması da kolaydır. Tek yapmanız gereken sayılan malzemeleri yarım bardak suyla birlikte blenderdan geçirmektir. Bunu sabahları yudumlayarak için. Hem güne gerekli besinlerle başlamış olursunuz, hem de istediğiniz pankreas bakımı elde edilmiş olur. Afiyet olsun!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.



Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.