Pankreas Sağlığı için Uygulayabileceğiniz İpuçları

Pankreas Sağlığı için Uygulayabileceğiniz İpuçları

Son Güncelleme: 25 Kasım, 2018

Bir çok insan pankreasın vücudumuzdaki rolünü bilmemektedir. Bu yazımızda, pankreasın ne yaptığını ve pankreas sağlığı için hangi besinlerin doğru besinler olduğunu açıklayacağız.

Pankreas Ne İşe Yarar?

Pankreas, karın kaslarımızın civarında, mide ile omurganın arasında bulunan bir bezdir. Pankreasın iki ana özelliği vardır:

  • İnce bağırsağa sindirim enzimleri salgılar. Bu, pankreasın ana fonksiyonudur ve düzgün bir sindirim için özellikle yağ ve protein açısından çok önemlidir.
  • Kan dolaşımına 3 tip enzim salgılar: Metabolizmamızı ve enerjiyi düzenleyen insülin, glukagon ve somatostatin. Bu 3 hormon kan şekeri seviyesini düzenli tutmak için çalışır.

Pankreasım Sağlıklı mı?

Pankreasla ilişkili yaygın hastalıklar, pankreatit, diyabet, kistik fibroz ve pankreas kanseridir. Fakat bu hastalıklar oluşmadan çok uzun bir süre önce pankreasınız düzgün çalışamamaya başlar. Eğer bu organınıza özel olarak dikkat etmeye karar verdiyseniz, işte size bazı ipuçları:

  • Pankreasın durumu; dudakları, iştahı ve tat almayı etkiler. Eğer bunlardan birinde bir değişim gözlemliyorsanız, özellikle tatlı canınız çekiyorsa ya da yemekten sonra tok hissedip kısa bir süre sonra acıkıyorsanız pankreasınıza dikkat etmelisiniz.
  • Sindirim problemleri ve kronik kabızlık diğer organlarla ilişkilendirilse de, pankreasınızın düzgün çalışmadığının habercisi olabilir.
  • Eğer zayıf bir insansanız; fakat sarkan bir göbeğiniz varsa, bu da pankreas probleminin öncüsü olabilir.

Pankreas Sağlığı İçin Tüketebileceğiniz Yiyecekler

Pankreas ile ilgili hastalıklardan korunmanın en iyi yolu, özellikle de ailenizde böyle bir geçmişi olan biri varsa, sağlıklı besinleri günlük beslenmenize dahil etmektir. Bu besinler kan şekeri değerlerinizi düzenlerken, pankreasın işini daha kolay yapmasını sağlayacaktır.

  • Bezelye: Bu lezzetli bakla tohumu insülin sebzesi olarak da bilinir, bu sebeple beslenmenize ekleyebilirsiniz.
bezelye taneleri
  • Bira Mayası: Bu madde beslenmeniz için vazgeçilmezdir. Pankreasın çalışmasını düzenlemesinin yanı sıra, sinir sisteminin de dengesini kontrol eder, saç, cilt ve tırnağa çok iyi gelir.
  • Şeker Otu: Bu kalorisiz, doğal tatlandırıcı kendimizi sağlıklı bir yöntemle şımartmamızı sağlar. Kan şekeri seviyesini düzenlemek istiyorsak, rafine edilmiş olanları değil, doğal olanları kullanmalıyız.
  • Tarçın: Bu baharat, diyabeti tedavi etmek için şeker otu ile birlikte kullanılır. Beslenmenizde her zaman olması gereklidir. Meyvelerle, yoğurtla, tatlılarla ve hatta et ile birlikte kullanılabilir.
tarçın çubukları

Duygusal Durumlar

Doğal yöntemleri uygularken en ufak duygu değişimleri bile önemlidir. Bu sebeple, pankreas sağlığı ile ilişkilendirilebilecek duyguları anlatacağız. Pankreas düzensizliği olan insanlar genellikle obsesif karaktere ve takıntılı düşüncelere sahip olurlar.

Hatta bu bir engele bile dönüşebilir. Bundan muzdarip olan kişi farkında olmayabilir; fakat çevresindeki insanlar bu durumu farkedecektir. Böyle davranışlar ve alışkanlıklar pankreas sağlığı için iyi değildir.

Üstte bahsettiğimiz yiyecekleri yemenin dışında, doğada zaman geçirmek, dünyayla ve doğayla bağlantı kurmak çok önemlidir.Bu sizi, enerjinizi engelleyen takıntılı ve tekrar eden düşüncelerden uzaklaştıracaktır.

Dışarı çıkmaktan, çıplak ayakla yürüyüp kirlenmekten çekinmeyin! Doğada geçirdiğiniz bir kaç dakikadan sonra vücudunuzun ne kadar rahatladığınız hissedeceksiniz. Pankreasınız da bu güzel anlardan nasibini alacak!

doğada yürüyüş

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.