Karaciğer ve Pankreas İltihaplanmasıyla Savaşan 7 Gıda

5 Şubat, 2019
Karaciğer ve pankreas iltihaplanmasını azaltmak, genel sağlığınız için elzemdir. Bu yazıda size bu konuda yardımcı olacak meyveler, sebzeler ve içecekler hakkında bilgi edinin!

Genellikle, modern yaşam tarzımızın ve diyetimizin karaciğer ve pankreas sağlığıyla uyumlu olmadığı söylenir.

Gıdalar ne kadar işlenmiş ve doğal hallerinden uzak olursa, bu önemli ve hassas organlara daha fazla zarar verebilirler.

Aslında, bir süreliğine yaşam tarzı alışkanlıklarınızı değiştirmek için durun: sigara, hareketsiz olmak, şeker tüketimi, doğal meyveler yerine paketlenmiş meyve sularını seçmek…

Günün yorgunluğu ile eve döndüğünüzde, daha sağlıklı, daha ferah ve daha fazla miktarda besin maddesi almak yerine birkaç dakikada hazırlayabileceğiz dondurulmuş gıdaları tüketmek kolay gelir.

Bununla birlikte, yeterli bir diyetin sağlanması iki şey gerekir: zaman ve irade.

Bugün sizi, günlük diyetinize karaciğer ve pankreas sağlığını geliştirecek bu muhteşem sebze ve meyveleri ekleyerek, sağlığınız ve refahınızda daha iyi ilgilenmeye davet ediyoruz.

Eğer bu iki organınız düzgün çalışıyorsa hem içinizdeki hem de dışınızdaki değişimleri fark edeceksiniz. Kesinlikle çaba harcamaya değer!

1. Doğal pancar ve havuç suyu

Karaciğer iltihabı, hepatomegali olarak bilinir ve çeşitli nedenlerden kaynaklanan bir durumdur. Bunlar, organda aşırı bir yağ birikimi, bir virüs ve hatta hepatit olabilir.

Doktorunuz size en iyi tedavinin ne olduğunu söyleyecektir.

Bununla birlikte, aynı zamanda diyetinize özen göstermeniz ve pankreas için de inanılmaz faydaları olan doğal meyve suları içmeniz önemlidir.

İşte, çok seveceğiniz çok sağlıklı bir doğal meyve suyu:

Malzemeler

 • 1 pancar
 • 1 havuç
 • 5 yemek kaşığı limon suyu (50 ml)
 • 1 bardak su (200 mi)

Hazırlık

 • Yapmanız gereken ilk şey, pancar ve havucu iyice yıkayıp, daha sonra harmanlamayı kolaylaştırmak için küçük parçalar halinde dilimlemektir.
 • Her iki malzemeyi de miksere koyunca, üzerine limon suyunu ve suyu ekleyin.
 • En iyi faydayı sağlamak için bu pancar ve havuç içeceğini sabah hazırlayın.

Ayrıca bakınız: Hormonal Dengesizliklere Sebep Olan 7 “Masum” Alışkanlık

2. Yeşil çay

yeşil çay

Yeşil çay, sağlıklı pankreas ve karaciğeri teşvik etmek için yararlanmanız gereken mükemmel bir içecektir.

Bu içecek aynı zamanda iltihapla mücadelede size yardımcı olurken, taşıdığı kateşinler sayesinde karaciğerinizin ve pankreasın genel işlevini de geliştirecektir.

Yeşil çay aynı zamanda karaciğerdeki yağın azalmasına yardımcı olur ve yüksek antioksidan içeriğinden dolayı hücrelerin rejenerasyonunu arttırır.

Bununla birlikte, yalnızca tavsiye edilen miktarı tüketmeniz önemlidir: günde bir bardaktan fazla içmeyin.

3. Avokado

Avokado, amino asitlerden oluşan, karaciğer ile pankreastaki toksinleri azaltmaya yardımcı olan ve protein olmayan tripeptid glutatyon açısından zengindir.

Ve avokadonun “iyi yağlar” olarak bilinen tekli doymamış yağlar açısından da zengin olduğunu unutmayın.

Bu iyi yağlar, arter duvarlarınızın sağlığına özen gösterir ve kötü kolesterolü (LDL) yönlendirerek karaciğeriniz tarafından daha kolay metabolize edilmesini sağlar.

Sindirim problemleriyle mücadele eden çayları da keşfetmeyi unutmayın.

4. Pankreas ve karaciğer için zeytinyağı

zeytin yağı

Zeytin yağı, kenevir yağı ve keten tohumu yağı gibi organik soğuk preslenmiş yağlar karaciğeriniz ve pankreasınız için mükemmel müttefiklerdir.

Bununla birlikte, onları ılımlı şekilde ve mümkün olan en doğal biçimde tüketmeniz gerektiğini unutmayın: örneğin bir salataya ya da tam tahıllı ekmekle hazırladığınız tostun üzerine ekleyin.

Bu, bu organların iltihaplanmasını azaltmaya, onları zararlı toksinlerden arındırmaya ve vücudun tüm işlevlerini optimize etmeye yardımcı olacaktır.

5. Alternatif tahıllar

“Alternatif tahıllar” ile, günlük yaşamda nadiren kullanılan ama mevcut ve daha yaygın ürünlerden daha fazla yarar sağlayan lif, protein ve mineral kaynaklarına atıfta bulunuyoruz.

Çavdar, kinoa ve buğday, bu besin grubunun en güzel örnekleridir.

Bu tahıllar, sindirimi destekleyen, kolesterol düzeylerinize ve kalbinize yarar sağlayan enzimler içerir.

Tüm faydalarından yararlanmak için onları marketlerin özel bölümlerinde ya da pazarlarda aramaktan çekinmeyin.

6. Enginar

karaciğer ve pankreas sağlığı

Enginar her zaman tokluk hissi verir ve herhangi bir yemekte yarattığı sansasyonel katkı ile öne çıkar.

Bu sebze pankreas, karaciğer ve safra kesesi bakımı için en ideal sebzedir.

Yağların doğru sindirimini destekler, iltihaplanmayı azaltır ve tembel ya da yağlı bir karaciğerin işlevini geliştirir.

Bu da, bu organların toksinleri temizlemesine yardımcı olur ve daha iyi bir bağırsak hareketini teşvik eder.

Akşam saatlerinde biraz sirke, zeytinyağı ve limon suyu ile enginar deneyin.

Ayrıca bakınız: Kadınların Kolon Kanseri Hakkında Bilmesi Gereken Her Şey

7. Papaya

Son olarak papaya hakkında bilmeniz gereken şey, onun sindirimi geliştiren lezzetli tropik bir meyveden çok daha fazlası olduğudur…

İçeriğindeki kriptoksantin gibi flavonoidler sayesinde, kötü kolestrol seviyesini (LDL) düşürür, hücresel oksidasyon süreçlerini yavaşlatır ve karaciğer ile pankreasın iltihaplanmasını azaltır.

Bu meyvenin faydalarından mümkün olduğunca yararlanın. Emin olun vücudunuz size minnettar olacak!

 • Brenner, C., Galluzzi, L., Kepp, O., & Kroemer, G. (2013, September). Decoding cell death signals in liver inflammation. Journal of Hepatology. https://doi.org/10.1016/j.jhep.2013.03.033
 • Kubes, P., & Mehal, W. Z. (2012). Sterile inflammation in the liver. Gastroenterology. W.B. Saunders. https://doi.org/10.1053/j.gastro.2012.09.008
 • Newman, S., Steiner, J., Woosley, K., Barton, L., Ruaux, C., & Williams, D. (2004). Localization of pancreatic inflammation and necrosis in dogs. Journal of Veterinary Internal Medicine18(4), 488–493. https://doi.org/10.1892/0891-6640(2004)18<488:LOPIAN>2.0.CO;2
 • Hoque, R., Malik, A. F., Gorelick, F., & Mehal, W. Z. (2012, April). Sterile inflammatory response in acute pancreatitis. Pancreas. https://doi.org/10.1097/MPA.0b013e3182321500