Kötü Kolesterol için Yepyeni Harika Bir Tedavi

· 5 Mayıs, 2017
Bu yeni ilaç kolesterol değerleri yüksek olan ve konvansiyonel tedavilere yanıt vermeyen kişiler için mükemmel bir seçim olabilir. Kötü kolesterolü (LDL) azaltmasının yanı sıra damar tıkanıklığını da tersine çevirebilir.

Kolesterol ve trigliseridler, kardiyovasküler sağlığımızın en önemli iki göstergesidir. Onları doğru seviyelerde tutmak, zaten bildiğiniz birçok sorundan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Çoğumuz, “kolesterol” kelimesinin neredeyse daima olumsuz bir şeylerle ilişkili olduğunun farkındadır. Fakat unutmayın ki bu doğal yağ, vücudunuzun çalışması için de gereklidir.

İşin özünde yatan ise iyi ve kötü kolesterolü dengede tutmak ve bunu dengeyi koruyarak arterlerde birikmemelerini sağlamaktır.

Muhtemelen genetik geçmişinizin sadece kolesterolün varlığını değil, aynı zamanda kolesterol seviyelerini düşürmek için geliştirilmiş bazı ilaçlara karşı direncinizi belirleyebileceğini de biliyorsunuzdur.

Bu ilaçları alsanız dahi, lipoproteinler arter duvarlarına tehlikeli derecede yüksek seviyelerde bağlı kalabilirler. Ancak bu riski ortadan kaldıracak yeni bir tedavi var.

Bu bir umut ışığı ve bugün size bununla ilgili her şeyi anlatmak istiyoruz.

Evolocumab, yüksek kolesterol için etkili bir tedavi

2014 yılında, geleneksel ilaçlarla iyileşme göstermeyen insanlarda kolesterolü düşürmek için yeni bir ilaç tedavisi “evolocumab” adı altında piyasaya çıktı.

O andan itibaren, beklenen hedeflere ulaşıp ulaşamayacağını belirlemek için ayrıntılı çalışmalar yapıldı. Sonuçlar bu ilacın etkili olduğunu gösteriyor. Bu ilaç sadece “kötü” kolesterol düzeylerini azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda damar tıkanıklığını tersine çeviriyor.

Ayrıca keşfedin: Arterleri Temizlemeye Yardımcı 8 Yiyecek

Kolesterol için yeni ve güçlü bir tedavi

Amerikan Kardiyoloji Koleji, bu yılın Kasım ayında, kolesterol tedavisindebugüne kadar bu yeni ilaç evolocumab ile elde edilen sonuçları analiz ettikleri çalışmayı yayınladı.

 • Tedavinin amacı, yüksek kardiyovasküler hastalık riski taşıyan ve geleneksel ilaçlara cevap vermeyen insanlar için tedavisel bir müdahale sağlamaktı.
 • Çalışmanın sonuçları çok olumluydu. Evolocumab, hastaların kötü LDL, kolesterol düzeylerini güvenli ve etkin bir şekilde azalttı.
  24 haftalık tedaviden sonra hastaların arterlerinde depolanan kolesterol en az oranlara düştü, bu nedenle de kardiyovasküler problem riskleri önemli ölçüde azaldı.
 • Bu ilaç, halihazırda bir tür kalp-damar hastalığına yakalanan, lipit düşürücü geleneksel ilaçlarla (statinler) kolesterol düzeylerini düşüremeyen ya da yüksek kolesterol ile ilişkili genetik geçmişe sahip olanlar için önemli bir tedavisel araçtır.

Bu tedavi nasıl işliyor?

Düzenli ilaçlara dirençli hastalarda etkili bir şekilde kolesterolü düşürmek için her iki tedaviyi de birleştirmek gerekiyor.

 • Bu yeni ilaç hala statinler ile birlikte reçete ediliyor.
 • Evolocumab, subtilisn / kexin convertasa proteinini yavaşlatacak şekilde davranıyor.
 • Mükemmel sonuçlar veren bu ilacı dünya çapında birçok ülkede bulmak mümkün.

Ayrıca keşfedersiniz: Havuç Suyunun Bilinmeyen 8 Faydası

Amaç: Damar tıkanıklığını tersine döndürmek

Damar tıkanıklığı, arterlerde depolanan plak birikintilerinden (ateromalar) kaynaklanan, yavaş fakat ölümcül bir hastalıktır.

 • Ateromalar sadece kolesterolden ibaret değildir – aynı zamanda kalsiyum ve kan dolaşımındaki diğer maddeleri de içerirler.
 • Başlıca sorun, bu durumun başta hiçbir belirti göstermemesidir. Bu, test yoluyla teşhis edilebilen sessiz bir hastalıktır.
 • Damar tıkanıklığı saptanmazsa, kalp krizi ve inme gibi sorunlara neden olabilir.
 • Bununla birlikte, sağlık uzmanları için sorun teşkil eden bir durum da, yukarıda belirttiğimiz gibi, yüksek kolesterol için geleneksel ilaçlara cevap vermeyen birçok insanın olmasıdır.

Stephen J. Nichols, daha önce bahsedilen, evolocumabın tüm hastalarda damar tıkanıklığını tedavi etmek ve tersine çevirmek için etkin olduğunu gösteren araştırmanın direktörüdür.

 • Bu ilacı kullanan kişilerde, koroner arter taramaları birkaç aylık tedaviden sonra çok olumlu bir değişiklikler gösterdi.
 • Nihayet, kardiyovasküler hastalık riskini şimdiye kadar hiç elde edilememiş bir seviyeye indirmek artık mümkün.

Bu ilacı kimler kullanmalı?

Yetişkin hastalar, halihazırda maksimum sayıda statin kullanıyorsa ve kardiyovasküler bir hastalığa sahipse bu tedaviyi izlemelidir.

 • Bu tedaviyi uygulayabilecek diğer kişiler de, genetik olarak yüksek tansiyonu olan ve halihazırda maksimum miktarda statin alan yetişkinlerdir.
 • 12 yaşında ve daha büyük olan ergenler de genetik olarak yüksek kan basıncına sahipse ve zaten statinlerin maksimum dozuna geldiyse, bu tedaviyi alabilir.
 • Yukarıdaki bu üç gruba dahil olan herhangi bir hasta statinlere karşı hassas ise bu ilacı almalıdır.
 • Yüksek kolesterol için asgari limitleri az aşıyorsanız ve bu sorunun genetik temeli yoksa, geleneksel tedavilere devam etmelisiniz.

Her durumda, doktorunuza danışmayı, beslenmenize dikkat etmeyi ve her gün en az yarım saat egzersiz yapmayı unutmayın.

Yüksek kolesterol, her yıl çok fazla can kaybına neden olan ciddi bir sorundur. Bunu önlemek için elinizden geleni yapın ve mükemmel tedaviler ve yaşam tarzı seçeneklerinin mevcut olduğunu unutmayın.