Boğaz Ağrısına Meyve-Sebze Suları ve Çaylar

· 9 Mayıs, 2015

Boğaz ağrısının çeşitli nedenleri vardır: sıcaklık değişiklikleri, alerjiler, virüsler, bakteriler… Boğaz ağrısı oldukça ağrılı ve rahatsız edici olabilir ve bu aynı zamanda bir enfeksiyona veya bademcik iltihabına dönüşme durumunda sağlık riski de teşkil eder. Aşağıdaki basit meyve-sebze suyu ve çay tarifleri size ihtiyacınız olan rahatlamayı sağlar.

Bazı insanlar diğerlerine göre daha hassastır. Ya da klima gibi sıkça boğaz ağrısına neden olabilen unsurlar vardır. Benzer bir şekilde iklim değişiklikleri de boğazda ağrıya neden olabilir ve bu gibi durumlar hassas olan kişileri çok daha kolay bir şekilde etkileyebilir. Bu ağrıların öncesinde genelde bir kaşıntı başlar ve daha sonra da yutkunmayı çok zorlaştıran çok rahatsız edici bir yanma söz konusu olur. Bu nedenle size bilinen en iyi çözümlerden bazılarını sağlamak istiyoruz: bunlar, boğazınızı yavaşça iyileştirecek meyve-sebze suları ve çaylardır.

İyileştirici meyve-sebze suları ve çaylar

Limon ve elma sirkesi çayı

uyku-yetersizliği

Malzemeler

 • Bir çorba kaşığı elma sirkesi
 • Yarım limondan limon suyu
 • Bir çorba kaşığı bal
 • Ufak bir tutam kırmızı biber

Bu çok eski ve etkili bir çözümdür. Balın, elma sirkesinin ve limonun sağladığı özellikler sayesinde bu çay iltihaplanmayı gidermekle kalmaz, aynı zamanda boğaz duvarını virüslerden ve bakterilerinden temizler. Bu aynı zamanda bağışıklık sistemini de uyarır. Bu çayı içmek için tek yapmanız gereken bir bardak suyu ısıtmak. Su kaynamaya başladığında yarım limondan limon suyunu ve bir çorba kaşığı elma sirkesini katın. Bunu bir fincana boşalttıktan sonra karışıma bir miktar bal ve biraz kırmızı biber ekleyin. Bu biraz güçlü bir tada sahiptir, onun için bunu yavaşça içmenizi öneririz. Bu şekilde çayın boğazınız üzerinde gerekli etkiyi de gösterebilmesine izin verirsiniz. Bunu üç gün süresince günde en az iki defa için.

Zencefil, tarçın ve limon çayı

zencefil-çayı

Malzemeler

 • Bir çorba kaşığı rendelenmiş zencefil
 • 1 tarçın çubuğu
 • 2 limondan rendelenmiş limon kabuğu
 • Yarım fincan su

Zencefil, boğaz ağrısını hafifletme yeteneğine sahip mükemmel ağrı kesicidir. Bu, limon suyuyla birleştirildiğinde iltihaplanmayı azaltır ve inanılmaz bir ağrı kesici görevi görür. Bu çayı hazırlamak için bir bardak suyla birlikte yukarıda belirtilen tüm malzemeleri 15 dakika süresince kaynatın. Bu zencefilin şifalı özelliklerini salmasına izin verir. Bunu da günde iki kere olmak üzere yavaşça içmeniz önerilir.

Havuç ve nane suyu

havuç-suyu

Malzemeler

 • Bir adet orta büyüklükte havuç
 • 4 adet nane yaprağı
 • Yarım limondan limon suyu
 • Yarım bardak su

Havucun sahip olduğu C vitamini pek çok enfeksiyonu tedavi etmek ve bağışıklık sistemini yeniden canlandırmak için mükemmel bir çözümdür. Nane ile birleştirildiğinde solunum yolunu uyarır ve bakterilere karşı koruma sağlar. Bu içecek şifalı olduğu kadar da besleyicidir. Onunla mükemmel sonuçlar elde edeceğinizden eminiz. Bunu sabahları içiniz. Hazırlamak için bir adet havuç, dört adet nane yaprağı, bir adet limondan limon suyu ve yarım bardak suya ihtiyacınız olacak. Malzemelerin tümünü blendırdan geçirin ve iyice karıştırılmış bir içecek elde edin. Bunu soğuk değil de ılık olarak içmeniz gerekir.

Ananas, elma ve sarımsak suyu

ananas-enzimler

Malzemeler

 • İki dilim ananas
 • Yarım elma
 • Bir diş çiğ sarımsak
 • Yarım bardak su

Hem elma, hem de ananas şifalı meyveler olarak bilinirler. Her ikisinin de vücudu temizleme ve bağışıklık sistemini güçlendirme yeteneği vardır. Benzer bir şekilde, sarımsak da boğaz ağrısı deneyimlediğinizde buna çok iyi gelen doğal bir antibiyotiktir. Bu en etkili çözümlerden biridir. İçinde sarımsak olduğu için bu içeceğin tadı biraz garip gelebilir, ama denemeye değeceğini garanti ederiz.

Bu karışımı hazırlamak için iki dilim soyulmuş ananasa ihtiyacınız olacak. Bunları blendırdan geçirin ve ardından yarım bardak su ve bir diş ortadan kesilmiş çiğ sarımsak ekleyin. Hepsini blendırdan geçirerek iyice karıştırılmış bir karışım elde edin. Bunu sabahleyin taze taze için. Kendinizi daha iyi hissedeceğinizden eminiz.

Bunlardan en çok hangisi hoşunuza gittiyse onu deneyebilirsiniz. Boğaz ağrısı deneyimlediğinizde bol sıvı tüketmeniz çok önemlidir. En azından üç dört gün süresince buna özen gösterin ve yukarıda tarif ettiğimiz içecekleri günde iki veya üç defa için. Bunlar size müthiş bir yardım sağlayacak doğal arıtkanlardır.