Sabah Sağlıklı Kilo Verme Rutini

Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu biliyor muydunuz? Kahvaltı etmek size enerji verir, metabolizmanızı harekete geçirir ve gün içinde çok fazla kalori almanızı engellemeye yardımcı olur.
Sabah Sağlıklı Kilo Verme Rutini

Son Güncelleme: 17 Ocak, 2019

Sağlıklı kilo verme, üstesinden geleceğiniz en zor görevlerdendir çünkü hayatınızda toptan bir değişim gerektirir ve sonuç alabilmek için devamlı bir efor harcamanız gerekir.

Biraz kilo almaya başladığınızı fark ettiğinizde, yağ yakmak, vücudunuzu şekillendirmek ve yaşam kalitenizi arttırmak için tüm iradenizle çalışmalısınız.

Neyse ki amacınıza kısa zamanda ulaşmanızı sağlayacak birçok yol var – başarmak için sadece biraz sabır ve kendinizi adamanız gerekiyor.

Eğer kilo vermek için güzel bir yol arıyorsanız ve bunu nasıl sağlıklı bir şekilde yapacağınızı bilmiyorsanız, bugünün makalesine dikkatinizi verin. Sabahlarınızı kilo verme rutinine dönüştürebileceğiniz dört şey paylaşacağız.

Sabah neden önemlidir?

Sabah saatleri fazladan yağ yakmak için en güzel zamanlardır; fakat, işe gitmeden önce, acele ile evi temizlerken, çocukları okula bırakırken ya da trafikle mücadele ederken kaçırıyor olabilirsiniz.

Geceleri vücudunuz kendini yenilemek için dinlenir ki sabah yeni güne hazır hale gelsin. Gözlerinizi açtığınız andan itibaren ve hatta kahvaltı sırasında bile, metabolizmanız harekete geçmeye ve vücudunuza gün boyu en iyi şekilde işleyebilmesi için ihtiyacı olan besin maddelerini sağlamaya hazırdır.

Bu yüzden, kilo vermek için günün bu en önemli anından en iyi şekilde yararlanmayı bilmek önemli. Sabah kilo verme rutininize bugün başlamaya hazır mısınız?

Yeni sağlıklı kilo verme rutininiz

1. Daha erken kalkın

Yataktan sadece normalden bir saat erken kalkmak bile üstün bir gayret gerektirebilir ve insanların en zor buldukları şeylerden biridir.

Fakat yapabiliyorsanız, fazladan yağ yakmak için önemli bir adımdır çünkü okula ya da işe gitmeden önce kendinizi vücudunuza adamak için daha fazla zamanınız var demektir.

Sabah kilo verme rutininize fazladan bir saat ekleyerek yapabileceğiniz onca şeyi bir düşünün… Biraz egzersiz, güzel bir kahvaltı, sağlıklı bir smoothie ve çok daha fazlası…

2. Vücudunuza enerji verecek bir şey için

İlk hedefinize ulaşınca, o fazladan bir saatte vücudunuza faydalı olabilecek diğer sağlıklı alışkanlıkları denemeye başlayabilirsiniz.

Uyanır uyanmaz yapmanız gereken ilk şey, vücudunuzu toksinlerden arındıracak ve metabolizmanızı harekete geçirecek, doğal bir içecek yapmak.

Ilık suya limon

Bu içecek vücudunuzu arındırır ve temizler, organlarınızın iyi çalışmasına katkıda bulunur.

Yapmanız gereken tek şey bir bardak suya bir limonun suyunu sıkmak. Bu kadar!

Zencefil çayı

Zencefil çayı; iltihaplanmayı azaltması, antioksidan içermesi ve vücudun temizlenmesine yardımcı olmasıyla kilo verme diyetlerinin ideal tamamlayıcısıdır.

Bir bardak kaynar suya bir parça taze zencefil kökü atın ve 10 dakika demleyin. İçmeden önce biraz limon suyu ilave edin.

3. Sağlıklı kilo verme için egzersiz yapın

Sabah erken içeceğinizi afiyetle içtikten sonra, vücudunuzu egzersizle biraz harekete geçirmenin tam zamanı.

Koşu

Eğer yapabilirseniz, en az 10 dakika hafif ya da tempolu koşu şiddetle tavsiye edilir.

Yürüyüş

Eğer yürümeyi tercih ediyorsanız, 20 dakikalık tempolu bir yürüyüş yapmayı deneyin. Eğer evinizde koşu bandı ya da egzersiz bisikleti varsa mükemmel! Hava uygun olmadığında onu tercih edebilirsiniz.

Sabah kilo verme rutini ev egzersizi

Kardiyovasküler antrenmanınızı tamamlayıcı olarak, vücudunuzun bazı bölgelerini sıkılaştırıcı, güçlendirici ve şekillendirici bir evde egzersiz rutini geliştirmeniz iyi bir fikir.

Yapabileceğiniz bazı egzersizler şunlar:

 • Squat
 • Lunge
 • Bacak hareketleri
 • Makas
 • Şınav
 • Açma germe hareketleri

4. Güzel bir kahvaltı edin

Eğer kilo vermek istiyorsanız, hiçbir şart altında kahvaltıyı es geçmeyin – kahvaltı günün en önemli öğünüdür.

İyi bir kahvaltı, metabolizmanızı hızlandırır ve tok hissetmenizi sağlayarak sizi gün boyu fazla kalori almaktan alıkoyar.

Sağlıklı bir kahvaltı şunları içermelidir:

 • Kahvaltılık gevrek ya da tahıl
 • Protein
 • Meyve
 • Lif
 • Çokça sıvı

Aynı zamanda, vücudunuzun besini düzgünce hazmetmesi ve yararlı besinleri emmesi için, yavaş yemeyi ve yemeğinizi iyi çiğnemeyi deneyebilirsiniz.

İlgini çekebilir ...
Kilo Vermek için Kahvaltı Fikirleri
Sağlığa bir adımRead it in Sağlığa bir adım
Kilo Vermek için Kahvaltı Fikirleri

Eğer kilo vermek için kahvaltı sırasında ne yemeniz gerektiğini merak ediyorsanız bu makalede sizin için hazırladığımız 5 fikre bir göz atın!