Yağ Yakmak İçin Aslında Neler Yapmalısınız?

Fazla yağları yakmanın sırrı aldığınız kaloriden fazlasını yakmaktan başka bir şey değildir. Bundan dolayı, ihtiyacınız olan düşük kalorili beslenme düzeni ve iyi bir egzersiz rutinidir.
Yağ Yakmak İçin Aslında Neler Yapmalısınız?

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Vücudumuzda depolanan yağdan kurtulmak hayatımızda öne çıkan konulardan biridir. Bu sadece estetik açıdan değil; aynı zamanda vücudumuzun refahı için de böyledir. Sonuçta kilolu olmak vücudumuzda sayısız hastalığa neden olabilir. Bununla birlikte, sorun yağ yakmak istemek değildir.

Yağ yakmak hem normal, hem iyidir. Sorun, hızlıca yağ yakmanıza yardımcı olduğunu iddia eden zararlı efsaneler ve sağlıksız diyetlerdir. Bu nedenle bugün, yağ yakmanın en sağlıklı yolları hakkında gereken bilgileri vermek istiyoruz.

Yağ yakmak için aldatıcı alternatifler

kilo vermek için aldatıcı ilaçlar

Bazen televizyon veya dergilerde gördüğümüz ilk şeyi temel olarak alır ve bunu aklımıza kazırız. Sonuç olarak, hepimiz kilo kaybıyla ilgili bilgi bombardımanına uğrarız.

Ne yazık ki, bu tarz bilgilerin ya da ürünlerin büyük bir kısmı ya işe yaramıyor ya da vücudunuz için çok sağlıksızdır. Aşağıdakiler, bu tarz ürünlerin reklamını verenlerin yağ yakmak ile ilgili sunduğu en yaygın hileli alternatiflerdir:

Bu liste sonsuza dek sürebilir. Merak uyandırıcı olan şey, belirtilen ürünlerin hepsinin ortak bir özelliğine sahip olmasıdır: Bu ürünleri, herhangi bir faaliyet veya egzersiz ile kullanmanız gerekmez.

Yağ yakmanın gerçek sırrı nedir?

Bu, birçok insanın sorduğu sorudur. Sonuçta, bu “mucize” ürünlerin çoğunluğu işe yaramıyor. Bu arada ana hedef tabii ki yağ yakmak olmalıdır. Gizliliğin ötesinde, cevap vücut ağırlığı açısından kendinizi bilmektir. Yağ yakmanın ilk adımı, vücut ağırlığını ve metabolizmanızı bilmekten geçer.

Bu yiyeceklere de göz atın: 6 Harika Yağ Yakıcı Yiyecek

Metabolizma Hızı

metabolizma

Vücudunu tanımanın ilk adımı, metabolizmanız hakkındaki bilginizdir. Bu, yediğiniz besin maddelerinin enerjiye dönüştüğü süreçtir. Bu enerji vücudunuzun tüm işlevlerini yerine getirmesi için gereklidir. Bunların arasından öne çıkacak işlevler şunlardır:

Aynı zamanda, metabolizmanın her kişi için farklı çalıştığı dikkate alınmalıdır. Bu üç temel faktöre bağlıdır. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Egzersizin termojenezi: Yakılan yağ miktarı yapılan egzersize bağlıdır ve doğru orantılıdır. Başka bir deyişle, ne kadar çok egzersiz yaparsanız, o kadar çok kalori yakarsınız.
  • Yiyeceğinizin termojenik etkisi: Vücudunuz, ana besleyicileri (proteinler, karbonhidratlar ve yağ) özümsemek için enerji kullanır.
  • Bazal metabolizma: Vücudunuzun fiziksel çaba olmadan, normal koşullar altında tükettiği enerji miktarı.

Kalori Alımı

su içen kadın

Kalori, vücudunuz için bir enerji kaynağıdır ve beslendiğiniz gıdalardan gelir. Kalori yaşamak için gereklidir. Aktif ya da dinlenme halindeyken, tüm vücut işlevlerini korumaya yardımcı olur.

Diyetinizde yediğiniz kalorilerin kontrol edilmesi gerekir. Hedef kilo vermek ve fazla yağ yakmak olmalıdır. Ancak bu dikkatle yapılmalıdır. Böylelikle vücudunuzdaki sorunları önleyebilirsiniz.

Kalori açığı

Bu durum; vücudunuz, aldığından daha fazla kalori kullandığında olur. Bu faktör, yağ yakmanın en önemli sırrıdır. Eğer fazla yağ dokusuna sahipseniz, vücudunuzda kalori açığı olması iyidir. Bu, amacınıza ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Kalori açığını nasıl yaratabilirsiniz?

Kilo vermek ve yağ yakmak için en iyi, denenmiş ve gerçek yol budur. Ama bunu nasıl yapabilirsiniz? Günün sonunda negatif kaloriye düştüğünüz bir diyet uygulayarak kalori açığı elde edebilirsiniz. Bu arada, mükemmel dengeyi sağlamak için metabolizmanızı hızlandırmanız gerekir.

Bu işlemi adım adım yapmak gerekir. Sonuçta, diyet değişiklikleri çok sert ise, vücudunuz çeşitli sağlık sorunlarına maruz kalabilir. Öte yandan, hata yaparsanız veya şaşırırsanız, kalori açığının tersine sahip olduğunuz bir diyet yapabilirsiniz.

Bu durumda, enerji fazlalığına sahip olursunuz ve vücut ağırlığınız kontrol edilemez biçimde artar. Daha fazla bilgi edinmek ve kilo vermek için nasıl bir kalori açığı oluşturabileceğinizi öğrenmek için Kalori İzleme Kontrol Hesap Makinesi’ni kullanabilirsiniz. İlk başta karmaşık gelebilir; ancak düşündüğünüzden daha kolay olacağına söz veriyoruz!

Öneriler

Her şey bir egzersiz rutini ve sizin için işe yarayan bir diyet bulmakta bitiyor. Bununla birlikte, daha fazla bilgi edinmek isterseniz, bir sağlık veya beslenme uzmanı görmek iyi fikirdir.

Resimler wikiHow.com adresinden alınmıştır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Swift DL, McGee JE, Earnest CP, Carlisle E, Nygard M, Johannsen NM. The Effects of Exercise and Physical Activity on Weight Loss and Maintenance. Prog Cardiovasc Dis. 2018 Jul-Aug;61(2):206-213.
  • Dellis D, Tsilingiris D, Eleftheriadou I, Tentolouris A, Sfikakis PP Jr, Dellis G, Karanasiou M, Meimari A, Dimosthenopoulos C, Lazarou S, Tentolouris N. Carbohydrate restriction in the morning increases weight loss effect of a hypocaloric Mediterranean type diet: a randomized, parallel group dietary intervention in overweight and obese subjects. Nutrition. 2020
  • Rynders CA, Thomas EA, Zaman A, Pan Z, Catenacci VA, Melanson EL. Effectiveness of Intermittent Fasting and Time-Restricted Feeding Compared to Continuous Energy Restriction for Weight Loss. Nutrients. 2019 Oct 14;11(10):2442.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.