Yağ Yakmanın Sırrı Nedir?

25 Eylül, 2017
Fazla yağları yakmanın sırrı aldığınız kaloriden fazlasını yakmaktan başka bir şey değildir. Bundan dolayı, ihtiyacınız olan düşük kalorili beslenme düzeni ve iyi bir egzersiz rutinidir.

Vücudumuzda depolanan yağdan kurtulmak hayatımızda öne çıkan konulardan birisidir. Bu sadece estetik açıdan değil aynı zamanda vücudumuzun refahı için de böyledir. Sonuçta kilolu olmak vücudumuzda sayısız hastalığa neden olabilir.

Bununla birlikte, sorun yağ yakmayı istemek değildir. Yağ yakmak hem normal, hem iyidir. Sorun, hızlıca yağ yakmanıza yardımcı olduğunu iddia eden zararlı efsaneler ve sağlıksız diyetlerdir.

Bu nedenle bugün, yağ yakmanın en sağlıklı yolları hakkında kendinizi eğitmeniz için gereken bilgileri sizlere vermeyi istiyoruz.

Aldatıcı alternatifler

aldatıcı alternatifler

Bazen fikir oluştururken, televizyon veya dergilerde gördüğümüz ilk şeyi temel olarak alırız. Sonuç olarak, hepimiz kilo kaybıyla ilgili bilgi bombardımanına uğrarız. Ne yazık ki, bu bilgilerin büyük bir kısmı ve ürünler ya işe yaramıyor ya da vücudunuz için çok sağlıksız.

Aşağıdakiler, reklam verenlerin yağ yakmaya gelince sunduğu en yaygın hileli alternatiflerdir:

Liste sonsuza dek sürebilir. Üründen bağımsız olarak, merak uyandırıcı olan şey, onlarda belirtilen ürünlerin hepsinin ortak bir özelliğine sahip olmasıdır: bu ürünleri, faaliyet veya egzersiz ile kullanmanız gerekmez.

Yağ yakmanın gerçek sırrı nedir?

Bu, birçok insanın sorduğu sorudur. Sonuçta, bu “mucize” ürünlerin çoğunluğu işe yaramıyor. Bu arada ana hedef tabii ki yağ kaybetmek.

Gizliliğin ötesinde, cevap vücut ağırlığı açısından kendinizi bilmektir. Yağ yakmanın ilk adımı, vücut ağırlığını ve metabolizmanızı bilmekten geçer.

Metabolizma

metabolizma

Vücudunu tanımanın ilk adımı, metabolizmanız hakkındaki bilginizdir.

Bu yediğiniz besin maddelerinin enerjiye dönüştüğü süreçtir. Bu enerji vücudunuzun tüm işlevlerini yerine getirmesi için gereklidir.

Bunların arasından öne çıkacak işlevler şunlardır:

Aynı zamanda, metabolizmanın her kişi için farklı çalıştığı dikkate alınmalıdır. Bu üç temel faktöre bağlıdır.

Bunlar:

  • Egzersizin termojenezi: Yakılan yağ miktarı yapılan egzersize bağlıdır ve doğru orantılıdır. Başka bir deyişle, ne kadar çok egzersiz yaparsanız, o kadar çok kalori yakarsınız.
  • Yiyeceğinizin termojenik etkisi: Vücudunuz, ana besleyicileri (proteinler, karbonhidratlar ve yağ) özümsemek için enerji kullanır.
  • Bazal metabolizma: Vücudunuzun normal koşullar altında tükettiği enerji miktarı (fiziksel emek olmadan).

Kalori

kaloriler

Kalori, vücudunuz için bir enerji kaynağıdır ve beslendiğiniz gıdalardan gelir.

Kalori yaşamak için gereklidir. Aktif ya da dinlenme halindeyken, tüm vücut işlevlerini korumaya yardımcı olur.

Diyetinizde yediğiniz kalorilerin kontrol edilmesi gerekir. Hedef kilo vermek ve fazla yağ yakmak olmalıdır. Ancak, bu dikkatle yapılmalıdır. Böylelikle vücudunuzdaki sorunları önleyebilirsiniz.

Kalori açığı

Bu durum, vücudunuz aldığından daha fazla kalori kullandığında olur. Bu faktör, yağ yakmanın en önemli sırrıdır.

Eğer fazla yağ dokusuna sahipseniz, vücudunuzda kalori açığı olması iyidir. Bu, amacınıza ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Kalori açığını nasıl yaratabilirsiniz?

Kilo vermek ve yağ yakmak için en iyi, denenmiş ve gerçek yol budur.

Ama bunu nasıl yapabilirsiniz?

Günün sonunda negatif kaloriye düştüğünüz bir diyet uygulayarak kalori açığı elde edebilirsiniz. Bu arada, mükemmel dengeyi sağlamak için metabolizmanızı hızlandırmanız gerekir.

Bu işlemi adım adım yapmak gerekir. Sonuçta, diyet değişiklikleri çok sert ise, vücudunuz çeşitli sağlık sorunlarına maruz kalabilir.

Öte yandan, hatalı olduğunuz veya şaşırdığınızda, kalori açığının tersine sahip olduğunuz bir diyet yapabilirsiniz. Bu durumda, enerji fazlalığına sahip olacaksınız ve vücut ağırlığınız kontrol edilemez biçimde artacaktır.

Daha fazla bilgi edinmek ve kilo vermek için nasıl bir kalori açığı oluşturabileceğinizi öğrenmek için Kalori İzleme Kontrol Hesap Makinesi’ni kullanabilirsiniz.

İlk başta karmaşık gelebilir, ancak düşündüğünüzden daha kolay olacağına söz veriyoruz!

Öneriler

Her şey bir egzersiz rutini ve sizin için çalışan bir diyet bulmakta bitiyor. Bununla birlikte, daha fazla bilgi edinmek isterseniz, bir sağlık veya beslenme uzmanı görmek iyi fikirdir.

Resimler wikiHow.com adresinden alınmıştır.
Bunlar da ilginizi çekebilir