Tromboze Hemoroid Nedir ve Tanısı Nasıl Konur?

Tromboze hemoroid, hemoroidal hastalığın en ciddi komplikasyonudur. Bu sıkıntıdan muzdarip olan hasta sürekli ağrı çeker ve oturamaz.
Tromboze Hemoroid Nedir ve Tanısı Nasıl Konur?

Son Güncelleme: 16 Mart, 2021

Hemoroidal hastalık, en sık görülen proktolojik hastalıktır ve tıbbi konsültasyonun ana nedenlerinden biridir. Dünya nüfusunun %5’inde bu hastalıkla ilişkili semptomlar görülür ve 50 yaşından sonra %50 oranında yaygın rastlanır. Tromboze hemoroid bu hastalığın en ciddi şeklidir.

Hemoroid yetişkinlikte çok yaygın olmasına rağmen, tromboze formu acil tıbbi yardım gerektirir. Ağrı o kadar şiddetli ve keskindir ki, bazı durumlarda hasta oturamaz bile. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Tromboze hemoroid nedir?

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Tıp Kütüphanesine göre, hemoroid anüs çevresinde veya rektumun alt kısmındaki iltihaplı veya şişmiş damarlardır. Konumlarına ve semptomlarına bağlı olarak, iç ve dış olarak ayrılırlar.

Genel olarak, dış olanlar daha fazla rahatsızlığa neden olur, ancak her ikisinde de dışkıda yüzeysel kanama görülür. Proktoloji Kliniği, hafif hemoroidden tromboze hemoroide kadar farklı derecelerde hemoroid olduğunu belirtmektedir. Özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • I. Derece: Hemoroid tamamen içseldir. Rektum mukozasının altında bulunan genişlemiş varisler büyür, ancak dışarı çıkmaz. Bu, tipik damar kalınlaşmasıdır.
 • II. Derece: Enflamasyon ilerler ve damarlar bağırsak hareketlerinden sonra hemen hemen her zaman görünür bir sarkmaya yol açacak şekilde kanalın dışına çıkar. Dışkılama çabasından kısa bir süre sonra sarkma kaybolur ve yapılar kendiliğinden doğru yerlerine geri döner.
 • III. Derece: Sarkma süreklidir, yani hemoroid her zaman dışarıdan görülebilir, ancak elle içeri doğru itebilirsiniz.
 • IV. Derece: Sarkan damardaki zayıf dolaşım nedeniyle bir pıhtı oluşur. Tromboze hemoroid durumunda olan budur ve sarkmayı elle bile içeri doğru itemezsiniz.

Bu nedenle, tromboze hemoroid, etkilenen bölgede düzgün dolaşımı önleyen bir kan pıhtısının oluştuğu yerdir. Bu tıbbi durumla karşı karşıya kalındığında tek seçenek, hızlı bir şekilde profesyonel yardım almaktır.

Tromboze hemoroidi bloke eden kan pıhtısı.
Hemoroid içinde pıhtı oluşumu, dolaşımın kesintiye uğraması nedeniyle en ciddi klinik şeklidir.

Daha fazlasını öğrenmek için: Hemoroid? Bu Tedavileri Deneyin

Ana semptomlar

Kolorektal Cerrahi portalına göre, tromboze hemoroidli hasta yoğun, sürekli ve bıçak saplanmışçasına bir ağrı çeker. Bu rahatsızlık artık dışkılama ile ilgili değildir ve bundan muzdarip kişi oturamaz bile.

Bu noktaya gelmeden önce iç veya dış hemoroid olup olmamasına ve diğer klinik belirtilere göre hastalığı tespit etmek mümkündür. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

 • Anal bölgede kaşıntı veya tahriş (dış hemoroid durumunda)
 • Ağrı veya rahatsızlık
 • Anüs çevresinde şişlik (dış kısım da dahil)
 • Kanama: Üst mide yolunda meydana gelen ülser ve benzeri diğer sıkıntıların durumundaki kanın kısmen sindirilmiş olmasına bağlı olarak görülen siyahımsı dışkının aksine, hemoroid durumunda kan yeni açılmış bir yaradan akıyormuşçasına parlak kırmızıdır.

Hemoroidal trombozdan kaçınmak için bu semptomlardan herhangi birine rastlarsanız bir doktora görünmeniz önerilir. Rektal kanama hemoroid veya daha ciddi bir sorunla bağlantılı olabilir.

Tromboze hemoroide ne sebep olur?

Daha önce belirtilen kaynaklara göre hemoroid, anüs çevresindeki damarlar üzerinde çok fazla baskı olduğunda ortaya çıkar. Mayo Clinic, bazı nedenlerin bağırsakları boşaltmaya çalışmak, tuvalette uzun süre oturmak, obez olmak ve lif bakımından düşük bir beslenme izlemek olduğunu belirtiyor.

Öte yandan, hipertansiyon veya işte oturarak çok fazla zaman geçirmek gibi nispeten sık görülen olaylar da tetikleyici olabilir. Hemoroidler herhangi bir belirli nedenden kaynaklanmaz; çoğu durumda bunlar bir dizi eşzamanlı durumdan kaynaklanır.

Yağ alımı, hareketsiz yaşam tarzı ve obezite, hemoroidlerin görünümünü büyük ölçüde destekler.

Tromboze hemoroid nasıl teşhis edilir?

Sağlık Kütüphanesi, profesyonel bir proktologun bir proktoskop kullanarak hastanın anüsünü ve rektumunu inceleyeceğini belirtmektedir. Bu cihaz, yağlanan ve rektuma yerleştirilen 15 cm uzunluğunda kısa bir metal tüptür.

Bu cihaz sayesinde bir doktor hafif, tromboze hemoroidleri ve anal polipleri tespit edebilir. Hastanın kendini rahatsız hissetmemesi için doktorun analiz yapacağı bölgeye lokal anestezi uygulayabilir. Çoğu durumda anüse bir parmak sokmaktan ibaret olan manuel muayene yeterli olduğundan bu uygulama her zaman gerekli değildir.

Mevcut tedaviler

Cerrahi olan ve cerrahi olmayan yaklaşımlar vardır. Aşağıdaki satırlarda olası seçeneklerin her birini gözden geçiriyoruz.

Cerrahi olmayan

Yukarıda belirtilen kaynakların da gösterdiği gibi, daha hafif vakalar ölçülü bir yaklaşım gerektirir. Pıhtı 72 saatten daha uzun bir süre önce oluşmuşsa, doktor hastaya kendi evinde kendi kendine bakım önerecektir. Bu tedavi şunlardan oluşur:

 • Ağrıyı hafifletmek için anti-enflamatuar kremler ve fitillerin kullanılması.
 • En akut dönemleri önlemek için günde 4-5 kez ılık suyla 10 ila 15 dakikalık banyo.
 • Ağrıyı dindirmek için ağrı kesiciler.
 • Özellikle obez hastalarda veya hamile kişilerde beslenme değişikliği.

Cerrahi

Cerrahi yaklaşım ikiye ayrılır: trombektomi ve hemoroidektomi. Bu prosedürlerden ilki, dış hemoroidin trombüsünün boşaltılmasını içerir. Bir cerrah bunu ayakta tedavi bazında lokal anestezi altında bir kesi ile gerçekleştirecektir.

Tekrarlama olasılığı yüksektir. Hemoroidektomide cerrah hemoroidleri çıkarır. Her zaman lokal anestezi altında ve tıbbi yardımla yapılır, ve ayakta tedavi bazında uygulanabilir veya hastaneye yatış gerektirebilir. Bu, sorunu etkin bir şekilde sona erdirdiği için çoğu durumda en endike ve uygun tedavidir.

Bir kadında hemoroidektomi.
Hemoroidlerin alınması, trombüs durumunda tercih edilen cerrahi işlemdir.

Önleme

Çoğu durumda hemoroidi önlemek mümkün değildir. Günümüzde insanlar oldukça hareketsizdir, çünkü birçok iş bilgisayar başında aynı pozisyonda uzun süre (7 saatten fazla) durmayı içerir. Durum ne olursa olsun, tromboze bir hemoroidi önlemek için belirli ipuçlarını ya da bunu yapamıyorsanız görünümünü takip edebilirsiniz. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

 • Lif bakımından zengin yiyecekler yiyin ve her zaman bir tıp veya beslenme uzmanı tarafından belirtilen diyet takviyeleri alın. Beslenmenizdeki lif içeriği günde 30 gram olmalıdır.
 • Bol sıvı tüketin. Bu, dışkıyı yumuşatabilir ve böylece dışkılama sırasındaki zorlanmayı azaltabilir.
 • Egzersiz yapın ve hareketsiz bir yaşam tarzından kaçının. Sağlıklı bir yaşam tarzı yalnızca tromboze hemoroidi önlemekle kalmaz, aynı zamanda yüksek tansiyonu ve şeker hastalığını da önler.

Dışkıda kana dikkat edin

Hemoroid, çoğu zaman hafif, rahatsız edici bir formda kaldığından, tromboze hemoroid nadir görülen bir komplikasyondur. Bununla birlikte, herhangi bir belirti durumunda, derhal bir doktora görünmek en iyisidir. Dışkınızda kırmızımsı kan varsa veya dışkılamak için çok çaba sarf etmeniz gerekiyorsa, bir beslenme uzmanına gitmenizi öneririz. Ancak o zaman komplikasyonlardan kaçınabilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Hemoroidlerden Kurtulmak için 7 Öneri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Hemoroidlerden Kurtulmak için 7 Öneri

Anüs kanalında bulunan toplardamara ait yapıların genişlemesi ile karakterize edilen hemoroidlerden kurtulmak adına bu yazıda verilen önerileri tak...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.