Hemoroid? Bu Tedavileri Deneyin

Hemoroid, dünya çapında milyonlarca insanın acı çekmesine neden olan, peritoneal alanda damarların iltihaplanması ile oluşur. Her zaman olduğu gibi, yapılabilecek en iyi şey önleyici tedbirler almaktır.
Hemoroid? Bu Tedavileri Deneyin

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Hemoroid tedavisi, sabır ve tutarlılık gerektirir. Bu toplumda rahatsız edici ve yaygın bir durumdur.

Hemoroidler anüsün yakınında yer alan damarlarda oluşur. İltihaplı hale geldiklerinde kaşıntı, ağrı ve kanamaya neden olurlar. Kabızlık veya sert dışkı varsa semptomlar daha da kötüleşir.

Tedavi ev ilaçlarından ameliyatlara kadar uzanır. Her şey, iltihabın ciddiyetine ve özelliklerine göre değişir. Her durumda, daha basit çözümlerle başlamak ve gerekirse ilerletmek denemeye değer olacaktır.

En az önerilen kremler, kortikoid içeren kremlerdir. Bunlar kaşıntıya ve dermatite neden olabilir.

Hemoroid tedavisi için önleyici tedbirler

hemoroid

Hemoroid tedavisi için bir dizi doğal önlem ve önleyici tedavi vardır. En önemlileri şunlardır:

  • Her ne pahasına olursa olsun kabızlıktan kaçının. Atıkları vücudunuzdan atarken karşılaştığınız zorluklar, semptomların yoğunluğunu arttırır. Bunu engellemek için lif bakımından zengin bir beslenme düzenini takip edin ve bol miktarda sıvı tüketin.
  • Sık sık egzersiz yapın. Hareketsiz kalmak hemoroid belirtilerini arttırır, özellikle de çok fazla oturarak zaman geçirirseniz. İdeal olan, sıklıkla bir fiziksel aktiviteyi uygulamaktır. Kürek çekme, binicilik ve bisiklet kullanma ise önerilmemektedir.
  • Belirli yiyeceklerden kaçının. Bunlar arasında kahve, koyu içecekler, çikolata, çok baharatlı yiyecekler, alkol ve aşırı tuz tüketimi vardır.
  • Pamuklu iç çamaşırı giyin.

Birçok insan kabızlığı önlemek için laksatifleri kullanır. Ancak, önlem almalı ve her zaman bir doktorun gözetimi altında kullanmalısınız. Etkili olsalar da sorunlara neden olabilirler.

 Bu makaleyi de okuyunuz: Kanlı Hemoroid Nasıl Tedavi Edilir?

Kremler ve merhemler

krem ve merhem

İltihaplı hemoroid belirtileri kremler ve merhemler ile tedavi edilebilir. Dışarıda birçok seçenek olmasına rağmen, doktorunuzdan reçete almak her zaman en iyisidir. Bu ürünlerin en yaygın bileşenleri genellikle hafif olan astrenjanlardır.

En az tavsiye edilenler kaşıntı ve dermatite neden olabildikleri için kortikoid içerenlerdir. Kremlerin kullanımı genellikle analjezik almayı tamamlayıcıdır. Aynı zamanda, en güvenilir malzemeler hafif derecede astrenjan içerenlerdir.

En ciddi vakalara sahip olan kişiler bir hemoroidektomiyi seçebilir.

Fitiller, hemoroidi tedavi etmenin başka bir yoludur. Bu ürünlerin çoğu, eczane tezgahlarında görülebilir. Bununla birlikte, uzmanlar bunlarla dikkatli olmanızı önerir. Çoğunluğu, olumsuz etkilere neden olabilecek kortikoidler ve lokal anestetikler içerir.

Daha özel tedaviler

ilaç

Bazen, yediklerinize dikkat etmek ve etkilenen bölgeye merhem uygulamak yeterli değildir. Hemoroid iç kısımda olduğunda ve çok fazla ağrıya veya kanamaya neden olduğunda, doktorunuz aşağıdaki tedavilerin bazılarını yapabilir:

  • Elastik bantlar – Bunlar hemoroidi boğar ve nekroza neden olur. Birkaç gün sonra, kendileri kendilerine düşerler.
  • Lazer veya kızılötesi ışıkla koagülasyon – Uzmanlar koagülasyon üretmek için etkilenen bölgeye ısı uygular. Hemoroidler küçülür ve kaybolur.
  • Kriyoterapi – Hemoroidi sıvı nitrojenle dondururlar. Bu bölgede enflamasyona neden olur ve iyileşme süreci yavaştır.
  • Enjeksiyon skleroterapi – Bu durumda doktorlar, hemoroidlere çeşitli maddeleri doğrudan iyileşme sağlamak ve semptomları azaltmak için enjekte ederler.

En ciddi vakalarda hemoroidektomi yapılması gerekebilir. Bu, hemoroidleri cerrahi olarak çıkarmak için bir prosedürdür. Tüm ameliyatlar gibi riskler vardır. Bunlardan biri bacaklarda kan pıhtılaşması riskidir. Operasyon sonrası ağrılıdır ve iyileşme tamamlanması da yavaştır. Yine de, en etkili yöntem budur.

Hemoroid tedavisi için yeni bir seçenek daha var. Doppler tarafından yönlendirilen hemoroidlerin transanal dearterializasyonudır. Bu yöntem 1955’ten beri vardır ve hala etkinliği hakkında yeterli bilgi yoktur. Ancak, vücudu kesmeyi gerektirmez ve kanama riski düşüktür. Aynı zamanda ameliyat sonrası hemoroidektomiden daha az ağrılıdır.

İlginizi çekebilir ...
Basuru Önleme ve Tedavi Etme
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Basuru Önleme ve Tedavi Etme

Basuru bilmeyen yoktur; son derece rahatsız edici ve hatta ağrılı olabilir. Ancak, birçok insan bu durumdan sessiz bir şekilde şikayetçi olmaktadır...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.