Kanlı Hemoroid Nasıl Tedavi Edilir?

Hemoroid ağrısını önlemenin en etkili yollarından biri beslenmenizi değiştirmektir. Lifli gıdalar yerseniz, dışkı geçişini kolaylaştırırsınız.
Kanlı Hemoroid Nasıl Tedavi Edilir?

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Hemoroid çok rahatsız edici ve ağrılıdır. Bu, kanlı hemoroid halini aldığı zaman ağrılar daha da şiddetlenir. Daha fazlasını makalemizde bulabilirsiniz.

Siz bilmeseniz de, nüfusun büyük bir yüzdesi bu sorundan dolayı sıkıntı çekmektedir ya da hayatlarının bir noktasında bu durumdan muzdarip olacaklar. Bu özellikle doğumdan sonra veya 35 yaşından sonraki kadınlar için geçerlidir.

Kanlı hemoroid için en doğal tedavileri öğrenmek ister misiniz? O halde okumaya devam edin!

Kanlı hemoroid için tedavi seçenekleri

Çoğu zaman dışkıdaki kan veya iç çamaşırınızdaki damlalar birkaç saat veya gün içinde yavaşlar veya kaybolur. Ancak, bu hoş olmayan, rahatsız edici ve acılı bir zamandır.

Kaşıntı dayanılmaz hale gelebilir. Bu nedenle de semptomları azaltmanıza yardımcı olabilecek çareler veya tedaviler ararsınız.

Kanlı hemoroidin iyileşme sürecini hızlandırmak için bu tavsiyelere bir göz atın:

Bolca su için

su içen kadın

Bu sadece idrar yoluyla atık ve toksinleri atmaya yardımcı olmaz, ayrıca dışkıyı yumuşatmaya da yardımcı olur.

Buna ek olarak, su dışkının bağırsaklardaki hareketini hızlandırır. Bunun nedeni bağırsak duvarlarını kayganlaştırmasıdır.

Sert ve kuru bir dışkı, hemoroid dokusunu tahriş eder ve çizer. Bu, ağrıya veya kanamaya neden olabilir.

Bu nedenle, günde en az 8 bardak su içmenizi öneririz. Eğer suyu seven biri değilseniz, doğal meyve suyu veya çay da içebilirsiniz.

Alkolsüz içecekleri, kahveyi ya da alkollü içkileri dahil etmeyin.

Kabızlıktan kaçının

Hemoroidden muzdarip olmak ve tuvalete çıkamamak iyi bir kombinasyon değildir. Diyetinizde bol miktarda tahıl, kuruyemiş, kuru üzüm ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler bulunmalıdır.

Bu şekilde kabızlığı önlersiniz. Sonuç olarak, tuvalete çıktığınızda acı hissetmezsiniz.

Hemoroid kanaması olduğunda, olabilecek en kötü şey kabızlıktır. Bunun nedeni, tuvaletinizi yaparken kullandığınız kuvvetin faydalı olmamasıdır.

Kendinizi rahatlatmak için zaman ayırın. Unutmayın, rektal kanalı üzerindeki baskı, kanlı hemoroide daha da zarar verebilir.

Tuvalete gitme isteğinizi bastırmayın

tuvalet

Birçok kişi tuvaletini tutmanın, tuvalete gitme sayısını azaltmanın iyi olduğuna inanmaktadır. Bu düşüncenin sebebi; daha çabuk iyileşmeye ve böylelikle kanamayı durdurmaya yardımcı olacağını düşünmektir. Ancak, bu tamamen yanlıştır.

Bunun nedeni basittir: vücudunuzda daha fazla atık biriktirdiğinize, ağrı veya rahatsızlık olmadan ondan kurtulmak daha zordur.

Ayrıca, bu sağlığınız için iyi değildir. İyi olmamasının sebebi bunun vücudunuzda toksin bulundurmanız demek olmasıdır. Bunlar daha sonra hastalıklara neden olabilir.

Hemoroid yüzünden çok acı çekiyorsunuzdur. Fakat, cesur olmalısınız ve tuvalete gitmelisiniz. Eğer bunu ertelerseniz, durum sizin için daha rahatsız edici ve özellikle de çok acı verici olacaktır.

İyileşmek daha fazla zaman alacaktır. Ayrıca, tekrar kanamaya karşı da savunmasız kalırsınız.

Zararlı gıdaların tüketimini azaltın

Tuz, hemoroid için en büyük düşmanlardan biridir. Bunun nedeni, sıvı tutulumuna neden olmasıdır.

Hemoroid ve şişkinlik arasındaki ilişki nedir? Vücudunuz su birikimi nedeniyle şişmektedir. Aynı zamanda rektal kanaldaki kan damarları da iltihaplanır.

Sonuç; tuvalete çıkarken veya otururken kanama, ağrı ve rahatsızlıktır.

Aynı zamanda, kahve, alkol, çikolata, yağlı yiyecekler, şekerli gıdalar ve beyaz un miktarını azaltmanızı öneririz. Bu gıdaların tümü daha sert ve kuru bir dışkıya sebep olmaktadır. Acısız bundan kurtulmak daha zordur.

Öte yandan, eğer dengeli bir diyete sahipseniz durum iyiye gider. Sadece kanlı hemoroid için değil, her durumda bu geçerlidir. Beslenmenizde kesinlikle taze meyve ve sebzeler olmalıdır.

Yediğiniz gıdaların tüm yiyecek gruplarını içerdiğinden emin olmaya çalışın.

Kişisel temizliğinize önem verin

havlu

Hemoroid kanaması olduğunda hem yanma hem de enfeksiyon olasılığı artar. Tuvaleti her kullanışınızda, kendinizi soğuk veya ılık suyla yıkayın.

Tuvalet kağıdı kullanmayın. Bu, bölgeyi tahriş edebilir ve kanamayı daha da kötüleştirebilir. Kuru kanın bölgede veya iç çamaşırınızda uzun süre kalmasına izin vermeyin.

Yarayı temiz tutmanın iyi bir yolu, oturma banyosundan yararlanmaktır. Bölgeyi sadece ılık suya batırmanız yeterlidir. Rahatsızlığı hafifletene kadar birkaç dakika bekleyin.

Kendinizi kurutmak için havlu kullanmayın. Çünkü o da tuvalet kağıdı gibi zarar verebilir.

Duruşunuzu değiştirin

Saatlerce oturmak hemoroid için iyi değildir (kanlı olsun olmasın). İşiniz eğer bir bilgisayarın karşısında gün boyu oturmanızı gerektiriyorsa, her saatte birkaç dakika ayakta durun. Masanın etrafında olsa bile biraz yürüyün.

Bu şekilde, kan akışınızı artırırsınız. Bu, rektum bölgenizde kanın birikmesini engeller, bu birikme artan ağrıya ve rahatsızlığa neden olabilir.

Eğer şüpheleriniz varsa, ağır egzersizi önermiyoruz. Buna ağırlık kaldırma, spinning ve tenis de dahildir. Bunların yerine rahatlatıcı fiziksel aktiviteler daha iyidir. Yüzme, yoga ve yürüme bunlara dahildir.

Doğal terapiler kullanın

aloe vera

Aloe, elinizin altındaki en iyi seçeneklerden biridir. Yapraklarından birini uzunlamasına açılacak şekilde kesin. İğnelerini çıkarın ve yaprağın içini anüsünüzün üzerine yerleştirin. Jel hemoroid ile temas halinde olmalıdır.

Birkaç dakika içinde rahatlamayı hissedersiniz.

Buz da diğer bir ilginç seçenektir. Eğer çok fazla rahatsızlık ve yanma varsa bu kolay bir yoldur. Buz küpünü bir beze sarmayı unutmayın. Bu şekilde derinizle doğrudan temas etmiş olmaz.

Oturma banyosu yaparken, bir yemek kaşığı Epsom tuzu ekleyebilirsiniz. Bu, yarayı daha çabuk iyileştirmeye yardımcı olur.

Ana görsel referans © wikiHow.com

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.