Hamilelik Sırasında Obezite Yaşamanın Zorlukları

Hamilelik sırasında obezite, gestasyonel dönem sırasında komplikasyonlar görülmesi riskini arttırmasının yanı sıra bebeğin yaşamının ilerleyen aşamalarında da sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yazımızda obezitenin zararlı etkilerini ve bundan nasıl kaçınacağınızı okuyabilirsiniz.
Hamilelik Sırasında Obezite Yaşamanın Zorlukları

Son Güncelleme: 14 Ocak, 2021

Obezite, hem hamilelik sırasında hem de genel halk arasında yaygın bir durumdur. Dünya Sağlık Örgütüne (WHO) göre bu, dünya genelinde 300 milyondan fazla insanı etkileyen bir sorundur.

Bu nedenle, bu durumdan etkilenen kişilerin çoğu, hamileliğe istenenden daha ağır bir kiloda başlayan kadınlardır. Hamilelik sırasında obezite sadece annenin sağlığını etkilemek ile kalmaz, aynı zamanda bebek ve gelişimi için de komplikasyonlara neden olabilir. Bu sebeple bilmeniz gereken her şeyi bu yazımızda açıklayacağız.

Ne, Hamilelik Sırasında Obezite Olarak Değerlendirilir?

Bir kişinin hayatının herhangi bir anında olduğu gibi hamilelik sırasında obezite de, vücut yağlarının fazlalığı olarak tanımlanır. Genel olarak, fazla kilolu ve obez olma durumlarını sınıflandırmak için kişinin vücut kitle indeksini (BMI) hesaplarız.

Vücut kitle indeksi, kişinin ağırlığının boyunun karesine bölünmesi ile hesaplanır. Bunu akılda tutarak, BMI 30’un üzerinde olduğunda, kişileri obez olarak kabul ederiz. Burada farklı kategoriler vardır:

 • Sınıf I obezite: BMI 30 ile 34.9 arasında olduğunda.
 • Sınıf II: BMI 35 ile 39.9 arasında olduğunda.
 • Aşırı obezite ya da sınıf III: değer 40’tan yüksek olduğunda.

Bu çerçevenin, gerçekte, yaklaşık bir ölçü olduğunu bilmek önemlidir. Çok fazla kas kütlesine sahip olan insanlar gibi bazı durumlarda, BMI, bu durum aşırı yağdan kaynaklanmasa da yüksek olabilir. Bu nedenle, bunu sadece temel bir kılavuz olarak kullanmalısınız.

Asıl sorun, obezitenin sağlığımızın her yönü üzerinde büyük bir etkiye sahip olmasıdır. Kardiyovasküler hastalık riskini arttırır ve ayrıca doğurganlığa hasar verebilir.

Peru Jinekoloji ve Obstetrik Dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, bu durum kadın doğurganlığını azaltan hormonal değişikliklere neden olmaktadır. Hatta, yalnızca kadınların doğal olarak hamile kalma becerilerini değiştirmek ile kalmaz, aynı zamanda in vitro fertilizasyon gibi tekniklerin başarısını da azaltabilir.

Hamileliği sırasında sağlıksız beslenen bir kadın.
Hamilelik döneminden önce ve hamilelik döneminde yapılan diyetler, hamilelik sırasında obezitenin nedenlerini gözden geçirirken önemli bir faktördür.

Obezite Hamileliği Nasıl Etkiler?

Hamilelik sırasında obezite hem anne hem de fetüs için bir risk faktörüdür. Burada gestasyonel dönemi kastediyoruz; bu durumun komplikasyonlardan muzdarip olma olasılığını hatırı sayılır bir biçimde arttırdığı açıktır.

Mayo Clinic tarafından yayınlanan bir yayında açıklandığı üzere, öncelikle, düşük yapma riskini arttırmaktadır. Bu, bebeğin hamileliğin ilk 20 haftasında rahimde ölmesi durumudur. Benzer bir şekilde, obezite aynı zamanda tekrarlayan düşükler ile ve ölü doğan bebeklere neden olmak ile de bağlantılıdır.

Doğum yapmak söz konusu olduğunda, hamilelik sırasında obezite sorunu yaşayan kadınlar, sezaryen ile bebek sahibi olma eğilimindedir. Bu da doğum sonrası iyileşme sürecini yavaşlatır ve yarada enfeksiyonların ortaya çıkmasına yol açabilir.

Preeklampsi, hamilelik döneminde ortaya çıkan en ciddi komplikasyonlardan bir tanesidir ve obezite ile güçlü bir ilişkisi vardır. Annenin kan basıncını yükseltir ve plasentaya zarar vererek fetüse giden kan akışını tehlikeye atabilir.

Anne İçin Sağlık Riskleri

Hamile bir kadın için hamilelik sırasında obezite çok ciddi bir sağlık riski oluşturmaktadır. DORICA çalışmasına göre obezite, kardiyovasküler bir komplikasyon yaşama olasılığını arttırmaktadır. Örneğin, uzmanlar bunu ateroskleroz ve koroner hastalık ile bağlar.

Benzer şekilde, kan basıncını ve gestasyonel diyabet hastalığına yakalanma riskini de arttırır. Bu bozukluk, hamilelik sırasında annenin kan şekerinin yükselmesi anlamına gelir. Fetüsün normalden daha fazla büyümesine (makrozomi adı verilen bir durum) neden olabilir ve doğumda hipoglisemik sorunlara yol açabilir.

Hamilelik Sırasında Obezitenin Bebek İçin Yarattığı Riskler

Hamilelik sırasında obezite, yukarıda gösterdiğimiz gibi, bebeğin normalden daha büyük olmasına neden olabilir. Bu sadece doğumu zorlaştırmak ile kalmaz, aynı zamanda bebeğin hayatı boyunca çocuklukta obezite ve şeker hastalığına yakalanma olasılığının daha yüksek olacağı anlamına da gelir.

Ulusal Çocuk Sağlığı Enstitüsü tarafından yürütülen bir araştırma, hamilelik sırasında obezitenin bebekte nöral tüp kusurlarına yol açabileceğini bulmuştur. Nöral tüp, beyni ve omuriliği oluşturan yapıdır. Dahası, uzmanlar bu durumu doğum sırasındaki kalp değişiklikleri ve yaralanmalar ile de ilişkilendirir.

Hamilelik Sırasında Ne Kadar Kilo Almak Sağlıklıdır?

Hamilelik sırasında kişinin kilosunun, olması gerektiği gibi, genellikle arttığı açıktır. Tıp uzmanları, annenin orijinal durumuna bağlı olarak, bir kişinin sağlıklı sınırlar içinde ne kadar kilo alabileceğini tahmin etmektedir. Yani hamilelikten önce, annenin vücut kitle indeksine göre, doktoru kaç kilo almasının sağlıklı olacağına dair öneride bulunacaktır.

Zaten obez olan ve sadece bir bebeğe hamile olan kadınlar söz konusu olduğunda, doktorlar genellikle en fazla yaklaşık 9 kilo önermektedir. Eğer hamilelik birden fazla bebek içeriyor ise, bu 10 ila 20 kilo arasına kadar çıkabilir.

Çünkü bu aşamada kilo vermelerini öne sürmek annede anksiyeteye neden olabilir, erken doğuma yol açabilir ya da bebeğin doğumda olması gerekenden çok daha küçük olmasına neden olabilir. Yine de, her vaka bir tıp uzmanı tarafından spesifik bir şekilde incelenmelidir.

Tansiyonu ölçülen hamile bir kadın.
Obez annelerde kan basıncı artabilir ve bu da preeklampsiye neden olabilir.

Sağlıklı Bir Hamilelik İçin Tavsiyeler

Sağlıklı bir hamilelik geçirmek için önceden plan yapmak en iyisidir. Bu şekilde özel yaşam tarzı alışkanlıkları edinebilirsiniz. Örneğin, hamilelik sırasında obezite riskini azaltmak için kilo vermeyi deneyebilirsiniz.

Sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni sürdürmek idealdir. İşlenmiş ya da çok yağlı gıdaları tüketiminizi azaltmanın yanı sıra alkol ve diğer uyuşturuculardan uzak durmalısınız. Dahası, uzmanlar beslenme düzeninize folik asit ve demir yönünden zengin yiyecekleri eklemenizi de tavsiye etmektedir.

Aynı şekilde, ölçülü bir şekilde egzersiz yapmayı denemek de önemlidir. Hamile kalmadan önce iyi bir egzersiz rutini geliştirirseniz, bunu hamilelik boyunca yapmaya devam edebilirsiniz, bu da size ve bebeğinize sayısız fayda sağlayacaktır. Yüzmek ya da yürümek buna harika örneklerdir.

Eğer hamilelik sırasında obezite durumundan muzdarip iseniz ya da hamile kalmayı düşünüyorsanız, bir tıp uzmanı ile konuşmanız önemlidir. Onlar, size, durumunuza fayda sağlayacak ve sağlıklı bir hamilelik geçirmenize yardımcı olacak bir dizi özel öneri verecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Embarazo y obesidad: infórmate sobre los riesgos – Mayo Clinic. (n.d.). Retrieved October 8, 2020, from https://www.mayoclinic.org/es-es/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/pregnancy-and-obesity/art-20044409
 • ¿El sobrepeso y la obesidad afectan el embarazo? | NICHD Español. (n.d.). Retrieved October 8, 2020, from https://espanol.nichd.nih.gov/salud/temas/obesity/informacion/preguntas-embarazo
 • Defectos del tubo neural (DTN) | NICHD Español. (n.d.). Retrieved October 8, 2020, from https://espanol.nichd.nih.gov/salud/temas/ntds
 • Sánchez-García, Juan Carlos, et al. “Influencia del ejercicio físico sobre la calidad de vida durante el embarazo y el posparto: revisión sistemática.” Nutrición Hospitalaria 33 (2016): 1-9.
 • Diéguez Martínez, Mariela, et al. “Prevalencia de obesidad abdominal y factores de riesgo cardiovascular asociados en adultos jóvenes.” Revista Cubana de Salud Pública 43 (2017): 396-411.
 • Bustillo, Alejandra Lozano, et al. “Sobrepeso y obesidad en el embarazo: complicaciones y manejo.” Archivos de medicina 12.3 (2016): 11.
 • Obesidad y riesgo cardiovascular – Javier Aranceta – Google Libros. (n.d.). Retrieved October 8, 2020, from https://books.google.es/books?hl=es&lr=&id=ICk9TMGdDQYC&oi=fnd&pg=PR5&dq=obesidad+y+riesgo+cardiovascular&ots=sGwtchZ9PY&sig=8WJLo9euEAFR4LcBc6Zv_KjDgfM#v=onepage&q=obesidad y riesgo cardiovascular&f=false
 • Impacto de la obesidad en la salud reproductiva de la mujer adulta. (n.d.). Retrieved October 8, 2020, from http://www.scielo.org.pe/scielo.php?pid=S2304-51322017000400014&script=sci_arttext&tlng=en
 • Sandoval, Karen Vianey, Efrén René Nieves, and Miguel Ángel Luna. “Efecto de una dieta personalizada en mujeres embarazadas con sobrepeso u obesidad.” Revista chilena de nutrición 43.3 (2016): 233-246.
 • de la Plata Daza, Marina, et al. “Influencia del índice de masa corporal pregestacional y ganancia ponderal materna en los resultados perinatales materno-fetales.” Revista Cubana de Obstetricia y Ginecología 44.1 (2018): 1-9.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.