Vücudunuz Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek

· 19 Şubat, 2016
Parmaklarınız suda buruştuğu zaman aslında bunun nesneleri daha iyi tutabilmek için olduğunu biliyor muydunuz? Bu artık çok işimize yaramasa da atalarımızdan miras aldığımız bir özellik! 

Bu blogun amacı sağlığınız için neler yapabileceğinizi, genel olarak iyi ruh halinizi nasıl koruyabileceğinizi tartışmaya ve güzelliğiniz için basit ev tedavileri önermeye uygun bir platform sunmak. Size yeni püf noktaları ve ipuçları öğretmeyi çok seviyoruz ve bugün de sizlerle vücudunuz hakkında birkaç şaşırtıcı gerçeği paylaşacağız.

Vücudunuz oldukça gizemli ve çok ince ayarlı bir makinedir. Hiç şüphesiz eşsiz ve özeldir, ve bugün merak uyandıran sırlarından bazılarını keşfetmek istiyoruz. Hazır mısınız?

1. Sindiriminiz

sindirim
Ortalama olarak, yedikleriniz midenizde 3 ile 6 saat arası durmaktadır. Mide iki litreye kadar yiyecek tutabilir,  işte bu yüzden bazı insanların doymak için daha uzun bir süreye ihtiyaçları vardır. Ancak yediklerimizin kalın bağırsakta 8 ile 20 saat arası bir süre kalabileceğini öğrenmek belki sizi de şaşırtabilir. Neden mi? Çünkü bazılarının bağırsak geçişi daha yavaş gerçekleşir, bu sebeple hazım, sentez ve vücuttan uzaklaştırma adımları uzun sürebilir.

2. Yemeden ve içmeden ne kadar hayatta kalabilirsiniz?

Belki bu soruyu daha önce kendinize sordunuz. Daha kötüsü ne olabilir? Yemek yemeden ve su içmeden hayatta kalmaya çalışmak nasıl bir his olabilir? Vücudun susuzluğa göre, yememeye karşı daha az dayanıklı olduğunu bilmelisiniz. İşte bu yüzden daima su içmelisiniz, çünkü susuz kalmanın ciddi sonuçları olabilir.

Aslında, insan vücudu sağlık durumunuza bağlı olarak yemeden yaklaşık yedi gün dayanabilir. Ancak su veya sıvı almadan iki üç günden fazla dayanamaz. Vücudunuz susuz kaldığı an sağlık sorunları ortaya çıkmaya başlar.

3. Derinin sırları

cilt-peelingi
Deri vücudun çok gizemli bir organıdır. Hayatınız boyunca potansiyel olarak ne kadar ölü deri dökebileceğini biliyor muydunuz? 13 kilogramdan fazla! Ancak sizi tiksindirmekten ziyade, bu gerçek sağlığa işaret etmeli, çünkü eski derinin dökülerek yeni hücrelerin oluşması sizi genç ve sağlıklı yapar.

4. Uzun süre suyun içinde kaldığınız parmaklar neden “büzüşür”?

Bu soru çocukların her zaman sorduğu klasik bir sorudur. Banyoda veya havuzda uzun süre geçirdiğinizde, parmaklarınız ve hatta ayak tabanınızın büzüştüğünü ve buruştuğunu fark edersiniz. Bu olay aslında atalarınızdan miras kalmış bir özelliktir.

Buruşmuş parmak uçları eskiden insanların ıslak ortamlarda küçük tohum veya bitkileri tutmasını sağlamıştır. Tutma yetilerini kolaylaştırmıştır. Denemek isterseniz, parmaklarınız buruşmadan önce ve sonra küvetinizde oturup misket yakalamaya çalışın. Tabii ki, bu özellik eskisi gibi kullanışlı değildir.

5. Diliniz hakkında tuhaf bilgiler

dil
Diliniz size hastır: hiçbir dil birbirine benzemez: Ortalamada yaklaşık 10 cm uzunluktadır, ancak şekli ve üzerindeki oluk ve çizgiler tamamen size özel olup, parmak uçlarınıza benzer. Başka ilginç bir gerçek daha öğrenmek ister misiniz? Doğduğunuzda dünyaya milyonlarca tat tomurcuğu ile gelirsiniz, ancak zamanla onları kaybedersiniz. Bu sebeple çocukluğunuzda deneyimlediğiniz tatlar sonsuza kadar kayıp olabilir.

6. Bebeklerin dünyası

Bebeklerin yaklaşık 300 kadar kemikle doğduğunu biliyor muydunuz? Bu oldukça yüksek bir rakam. Ancak zamanla bazı kemikler birbiri içine kaynayarak yetişkinliğe geldiğinizde bu sayı 206’ya kadar düşer.

Bebekler hakkında diğer bir şaşırtıcı gerçek ise onları her zaman rahatlatan sesin atan kalp sesi olmasıdır. Dokuz ay rahmin içinde kaldıklarında, onlara tüm büyüme aşamalarında daima eşlik eden ses de kalp atışı sesi olmuştur. Bebeğinizin uykuya dalmakta zorlandığı zamanlarda başını göğsünüze yaslayarak kalbinizin sesini duymasını sağlayın.

7. Saç uzaması

saç-uzaması
Burada geceleri uykumuzu almanın ne kadar önemli olduğundan sıkça bahsediyoruz. Uyurken lenf sisteminiz detoksa girer ve çocuklar için de büyüme hormonu uyku sırasında salgılanır. Elbette, yetişkinseniz boyunuz uzamayacaktır ancak uykuda saçlarınız uzar: haftada iki ile üç nanometre arası.

8. Her gün yaklaşık üç gram antikor üretiyorsunuz

İşte bu vücudunuz hakkında gerçekten ilginç bir bilgi! Bağışıklık sisteminiz her gün sizi mikroorganizmalara, virüs ve bakterilere karşı korumak için yaklaşık üç gram kadar antikor üretebiliyor. Üretmeseydi, neredeyse her zaman hasta olurduk.

9. Sık sık kızarıyor musunuz?

kızarmak
Siz de kolayca kızaran insanlardansanız ve yanaklarınızda genelde pembe bir ışıltı varsa, o anlarda mide zarınızın da pembemsi bir görünüm aldığını biliyor muydunuz? “Mide ikinci beyninizdir” diyenler yanılmamış ve duygular gerçekten de midede yansımasını bulmaktadır.

10. Göbeğiniz bakteri kaynağıdır!

Göbek deliğinizin bir bakteri ekosistemine ev sahipliği yaptığını biliyor muydunuz? Göbek deliğini temiz tutmaya çalışın.