Yulaf Sütü: Yararları ve Yapılışı

Yulaf sütü lif deposu olmasıyla hem kilo vermenize yardımcı olur hem de sizi tok tutar. İşte tatlı krizlerinize ideal çözüm!

Muhtemelen yulafı yalnızca süt ve yoğurda eklenen kahvaltılık bir gevrek olarak görüyorsunuz. Aslında bu tahılın daha birçok kullanım alanı bulunuyor. Bugünkü yazımızda sizlerle yulaf sütünün faydalarını ve evde nasıl hazırlayacağınızı paylaşacağız. Okumaya devam edin.

Yulaf sütü neden faydalı?

Temel olarak, sebebi yüksek lif içeriğidir. Yulaf diğer tahıl veya kahvaltılık gevrekler arasında en yüksek lif içeriğine sahiptir. Bu özelliği sayesinde de tansiyonun düşürülmesi, mide ve sindirim problemlerini iyileştirilmesi, kilo vermenin kolaylaştırılması ve belli kanser çeşitlerinin tedavi edilmesi gibi sağlık yönünden birçok fayda sunar.

Yulaf sütü bağırsak duvarlarını temizlemek ve kan dolaşımını arındırmak için kullanılmaktadır. Sindirim sistemi başta olmak üzere vücut sağlığını genel olarak koruyarak çeşitli hastalıkları hem önler, hem tedavi eder. Vücudun toksinlerden güvenli biçimde kurtulmasına yardımcı olarak bağırsakların düzgün şekilde çalışmasında önemli bir rol oynar.  2-yulaf-içeceğiYulaf sütünü tercihen aç karna kahvaltıdan önce sabahları içmeyi denemelisiniz. Ardından öğle yemeğinden önce ikinci bardak ve yine akşam yemeğinden önce bir bardak daha içebilirsiniz. Sizi hem daha tok tutacağı için yemek öncesi içmek yemek sırasında aşırıya kaçmanızı da önleyecektir.

Bazıları yulaf sütü rutininize başlamadan önce yaklaşık bir hafta boyunca tüm vücudunuzu detoksa almanız gerektiğini düşünüyor. Ardından  yukarıda anlattığımız programa göre bu lif deposu içeceği içebilirsiniz.

Yulaf sütünün kullanımı ve faydaları

Aşağıda yulaf sütünün birtakım kullanımları ve faydalarını bulacaksınız:

 • Kolesterol seviyesini azaltır, arterleri temizler.
 • Glukoz üretimini arttırmadan tokluk hissi sağlayarak kan şekeri seviyesini sabitler.
 • Bağırsakta bulunan toksik maddelerin birikimini sınırladığından özellikle kolon kanseri olmak üzere kansere yakalanma riskini azaltır.

3-yulaf-smoothie

 • Kanı detokslayarak kolesterolde olduğu gibi tansiyonu aşağı çeker.
 • Sağlığa yararlı bağırsak bakterilerinin büyümesini teşvik ederek ve kabızlığı önleyerek bağırsağın sağlıklı bir şekilde çalışmasını teşvik eder.
 • Sizi tok hissettirerek kilo vermenize katkıda bulunur.
 • Fiziksel performansı iyileştirir – atletler bir yarışmadan veya egzersizden bir saat önce çalışmalarını tamamlamak üzere bir bardak yulaf sütü içmeliler.
 • Uyku kalitesini iyileştiren yulaf sütü insomnianın ideal ev tedavisidir.

Kilo vermek için yulaf sütü

Bu içeceği içmeyi tercih eden çoğu kişi bunu kilo verme amacıyla yapıyor. Bunun sebebi de bu basit içeceğin sahip olduğu yüksek lif oranıdır.

Aynı zamanda düşük kalori içeriği ve yine çok az oranda içinde bulunan yağ ve şeker yulaf sütünü tatlıya göre çok iyi bir alternatif haline getirir ve tatlı krizinizi azaltır.

4-yulaf-çilekDiyet yapanlar çoğu zaman kendilerini aç bırakırlar. Bu sağlıklı değildir, ama yine de çoğu kişi bunu tercih eder. Size iyi haberimiz ise yulaf sütü içerek saatlerce tok hissedeceğiniz! Böylece yemek vakti geldiğinde karnınız artık guruldamayacak! Yulaf sütünü yine lif içeriği zengin olan rendelenmiş hindistan cevizi, muz, çilek, tarçın, karanfil, vanilya ve kakule gibi diğer gıdalarla beraber tüketebilir ve sütünüze lezzet katabilirsiniz.

Yulaf sütü tarifleri

Bu içeceği tek başına içmek isterseniz, kahvaltıdan önce içmeyi deneyin. Ayrıca yulaf sütünü smoothieler, tatlılar, soslar ve hatta çorba tariflerinde dahi kullanabilirsiniz. Tadı çok kuvvetli olduğu için tatlı veya tuzlu gıdaları mükemmel şekilde tamamlar.

5-yulaf-içeceğiYulaf Sütü için 1. tarif:

Malzemeler

 • 3 bardak su
 • 1 bardak yulaf ezmesi
 • 4 çay kaşığı arpa misosu

Hazırlanışı

Suyu kaynatın. Altını kapatıp yulaf ekleyin ve 30 dakika boyunca yulafa suyu çektirin. Arpa misosunu ekleyip iyice karıştırın. Dilerseniz içmek için cam bir kabın içine sıvıyı süzebilirsiniz.

Yulaf Sütü için 2.tarif:

Malzemeler

 • 1 bardak yulaf ezmesi
 • 5 bardak su
 • 2 yemek kaşığı arpa misosu

Hazırlanışı

Bu tarifte, önce yulafı kaynatın. Suyunuzu kaynatıp bir bardak yulafı içine boşaltın. 10 dakika boyunca pişirdikten sonra altını kapatın ve oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Arpa misosunu ekleyin ve iyice karıştırın. Kasenin üzerini bir bez ile kapatın ve bir gece boyunca dinlendirin. Sabahleyin bu karışımı karıştırıcının içine dökün ve yumuşayana kadar çalıştırın. Bu içeceği aç karna soğuk içmelisiniz.  

Yulaf sütü için 3.tarif:

Malzemeler

 • 1 bardak su
 • 1 yemek kaşığı yulaf gevreği veya yulaf ezmesi
 • Bal, organik şeker, tarçın veya şeker otu (tatlandırmak için)

Hazırlanışı

Bu son tarifin içinde doğal bir tatlandırıcı kullanılıyor. Siz bu tarifi geceden hazırlayıp birkaç bardak servis etmek istiyorsanız ona göre miktarlarınızı çoğaltmalısınız. Geceden bekletin ve sabah aç karna istediğiniz sıcaklıkta için.