Şekeri Bırakmak İçin İhtiyacınız Olan 10 Neden

Şeker kabızlığa veya diğer sorunlara yol açabilir, bu yüzden beslenmenizden şekeri çıkartarak hem sağlıklı olduğunuz kiloyu muhafaza eder hem de sindirim sisteminizi daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.
Şekeri Bırakmak İçin İhtiyacınız Olan 10 Neden

Son Güncelleme: 15 Kasım, 2018

Şekerin sağlığımız için kötü olduğunu bile bile yine de tüketmeye devam ederiz. Peki, ya şekeri bırakmak için ihtiyacınız olan 10 neden sıralarsak? 

Şekeri Bırakmak İçin Nedenler

Şeker dünyada en çok tüketilen ürünlerden bir tanesidir ve ne yazık ki aynı zamanda sağlığımız için de çok büyük bir risk teşkil eder. İnsanlık tarihi boyunca tatlı tüketme ihtiyacı hissetmemize rağmen, şeker tüketimi uzun vadede hayat kalitenizi düşürür ve birçok sağlık sorununun kökeni haline gelir.

Ancak her şekerin aynı olmadığını da unutmayalım. Beyaz rafine şekerin sağlığınıza ciddi şekilde zarar verebilen çeşit olduğunun altını çiziyoruz. Evet, marketlerde satılan ekmekler, işlenmiş gıdalar, kurabiyeler, pastalar ve diğer birçok atıştırmalık gıdada bulunan şeker çeşidinden bahsediyoruz.

Ticari gıda endüstrisi, insanlarda şeker tüketimini teşvik etmiş hatta tatlı krizlerine girmeleri yönünde etkilemiştir. Aslında, günlük hayatınızın bir parçası olan çoğu gıdada şeker bulunduğu için şeker tüketiminize tamamen sınır koymak oldukça zordur.

 Sıklıkla şeker tüketmenin tehlikelerini bilmek ve vücudunuz üzerindeki olumsuz etkisini anlamak, şekeri bırakmak için insanı motive eder. Peki şekeri bıraktığınızda ne olacağını biliyor musunuz?

Enerji düzeyiniz artar

egzersiz

Birçok insan enerji ihtiyacı hissettiklerinde şekerli içecek, enerji içecekleri ve diğer şekerle doldurulmuş içeceklere yönelme alışkanlığındadır. Ancak çalışmalar vücuda çok fazla şeker alımının günlük aktivitelerinizin seyrini aksatacak bir “düşüş” veya “çakılma”ya sebep olabileceğini göstermiştir.

Aşırı şeker tüketimi vücudun enerji rezervlerini mümkün olduğunca yüksek tutma becerisini bloke eder. Şeker alımınızı minimuma düşürürseniz, bu “düşüş”leri maziye gömebilirsiniz.

Kalbiniz daha sağlıklı olur

Şekerin kalp sağlığı için teşkil ettiği çeşitli tehlikeleri ortaya çıkaran Amerikan Kalp Sağlığı Derneği Dergisi’nde yayımlanan araştırmaya göre, şeker alımınızı azaltmak aynı zamanda kalp krizi yaşama riskinizi de azaltır.

Kendinizi kanserden korursunuz

kanser

Dünya çapında yapılan birçok çalışma şekerin kanser hücrelerine besin maddesi sağladığını göstermiştir. Siz de şeker tüketiminizi azaltarak birtakım kanser çeşitlerini önleyebilir; aynı zamanda vücudunuzda kötü huylu hücrelerin yayılmasını ve çoğalmasını durdurabilirsiniz.

Karaciğerinizi korur

Tıpkı çok fazla alkol aldığınızda olduğu gibi, aşırı fruktoz ve glukoz da karaciğerinizde toksik birikime yol açabilir. Uzmanlar şeker tüketimi sebebiyle karaciğer sorunları yaşama riskinizi azaltmanız için düzenli olarak karaciğer detoksu yapılmasını önermektedir.

Daha iyi uyursunuz

uyku

Şeker tüketimi enerji seviyenizde düşüşe sebep olurken aynı zamanda uykunuzu da bozabilir. Şeker tüketimini büyük oranda azaltanlar, uykularının düzeldiğini hemen fark ederler ve hatta bazıları insomnia gibi rahatsızlıkların da geçtiğine tanık olurlar.

Cildiniz gençleşir

Çok fazla şeker yemek, cildin iki ana protein kaynağı elastik ve kolajenin üretimine engel olur. Uzun vadede çok fazla şeker, erken yaşlanma ve diğer cilt sorunlarına yol açar.

Vücut ağırlığınız dengeye kavuşur

kilo vermek

Şekerli gıdaların içinde aynı zamanda bol miktarda yağ, karbonhidrat ve kalori bulunur ve bütün bunlar kilo almanıza yol açar.

Günlük beslenmenizden şekeri çıkartarak bu maddelerin alımını da sınırlamış olursunuz ve böylelikle daha dengeli ve sağlıklı bir kiloya ulaşmanız kendiliğinden kolaylaşır.

Sindirim sisteminiz daha sağlıklı olur

Şeker alımınızı azaltarak aynı zamanda yediklerinizi daha kolay parçalaması için sindirim sisteminize yardımcı olmuş olursunuz. Bu da kabızlık ve bağırsakla ilişkili diğer sorunlara karşı sizi korur.

Daha tok hissedersiniz

Yapılan çeşitli çalışmalar, aşırı şeker tüketiminin beyninize tok olduğunuzun sinyalini gönderen hormon olan leptine’e karşı dirence sebep olduğunu göstermiştir.

Dişleriniz daha sağlıklı gözükür

Ağzınızdaki bakteri şekerle beslendiğinde artar. Çok fazla şekerli yiyecek tüketmek de, dişlerinizin çürümesi ile başka diş sorunları yaşama ihtimalinizi arttırır. Şeker alımınızı azalttığınızda daha sağlıklı dişlere ve diş etlerine sahip olursunuz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.