Karaciğerinize Detoks Yaptırmak İçin Yardımcı 5 Gıda

28 Ocak, 2021
Diyetiniz aracılığıyla karaciğerinize doğal bir detoks uygulamak her zaman için iyi bir fikirdir. Sonuçta, bu önemli organ, performansını ve genel sağlığınızı etkileyebilecek toksinleri sürekli olarak işlemektedir.

Karaciğerinize detoks yaptırmak, gerçekten çok önemli bir şey. Çünkü karaciğeriniz vücudunuzdaki toksinleri elemekten sorumlu birincil organdır.

Karaciğeriniz vücudunuzdaki en büyük organlardan biridir ve üç ana işlevi vardır:

 • Detoks: Vücuttaki doğal toksinleri (amonyak gibi) ve harici toksinleri (alkol ve ilaçlar gibi) toplamak ve ortadan kaldırmakla sorumludur.
 • Sentez: Karaciğeriniz, karbonhidrat, yağ ve proteinlerin metabolizma sürecinde rol oynar. Ayrıca sindirim için gerekli olan safrayı salgılar.
 • Depolama: A, D, E ve K vitaminleri ve glikojenin tümü karaciğerde birikir. Bu bileşenler vücudun günlük görevleri ve diğer gereksinimleri için birer enerji kaynağı olarak hizmet eder.

Karaciğerinize doğal olarak detoks uygulamalısınız çünkü içerisinden geçen her şey probleme neden olabilir ve vücudunuza zarar verebilir.

Bu yüzden bugün size, karaciğerinize detoks yaptırmak için yardımcı olacak yiyeceklerin bir listesini sunmak istiyoruz.

Ayrıca bakınız: Vücudunuza Detoks Etkisi Yapacak Üç Alışkanlık

Karaciğerinize Detoks Yaptırmak İçin Doğal Yöntemler

1. Papaya

papaya ile karaciğerinize detoks yaptırmak

Bu meyve papain adı verilen bir enzim içerir. Bu enzim sindirimi iyileştirmeye ve gıdaları düzgün bir şekilde işlenmesine yardımcı olur.

Ayrıca vücuttaki iltihabı azaltmaya da yardımcı olur. Bu nedenle, kilo verme rejimleri için şiddetle tavsiye edilir.

Konu karaciğerinizi detoks etmeye gelince, papaya sindirimi iyileştirerek karaciğerde vuku bulan işlemleri kolaylaştırır.

Ayrıca bu meyvenin sadece posasının yenilebilir olmadığının altını çizmek gerekir. Buna ek olarak, tohumları da yenilebilir.

Papaya tohumları, artritle başa çıkmaya ve karaciğere detoks yapmaya yardımcı olan anti-enflamatuvar özelliklere sahiptir.

Karaciğerdeki yağı ortadan kaldırmak için aşağıdaki tarifi deneyin:

 • 20 papaya çekirdeği alın ve ezin.
 • Sonra limon suyu ya da sütle karıştırın.
 • Bunu bir ay boyunca için.

2. Hint bektaşi üzümü (Emblica officinalis)

Amla olarak da bilinen Hint bektaşi üzümü, toksinleri vücuttan temizlemeye yardımcı olan güçlü bir antioksidandır.

Bu besini sık sık tüketmek sadece karaciğer yağlanmasını değil aynı zamanda karaciğer fibrözünü de önlemeye yardımcı olur. Bu durum, bir koşul ya da rahatsızlık nedeniyle bu organın aşırı iltihaplanmasıdır.

Hint bektaşi üzümünü tüketmenin en iyi yolu onu çiğ tüketmektir. Salatalara ekleyebilir, yoğurtla karıştırabilir ya da küçük bir parça yiyebilirsiniz.

Ayrıca bakınız: Karaciğer Detoks Diyeti Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

3. Limon karaciğerinizi doğal olarak detoksifiye etmenize yardımcı olabilir

karaciğerinize detoks yaptırmak için limon

Limon, özellikleri nedeniyle, en çok bilinen ve yaygın olarak kullanılan sitrik meyvelerden biridir.

C vitamini, flavonoidler, malik asit ve esansiyel yağlar bakımından zengindir. Tüm bu bileşenler, sindirimi ve karaciğeri destekleyen özelliklere sahiptir.

Buna ek olarak, kan damarlarınızı güçlendirmeye ve kalp sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olurlar. Limon karaciğerinize doğal olarak detoks uygular çünkü:

 • Sindirimi kolaylaştırır.
 • Karaciğeri sıkılaştırır ve uyarır.
 • Serbest radikallerle savaşan bol miktarda antioksidan sağlar.
 • Vücudun farklı organlarının erken bozulmalarını önler.

Eğer karaciğerinizde yağlanma varsa, bir bardak suyla (200 ml) seyreltilmiş limon suyu içmeniz tavsiye edilir

Su ile karıştırarak, asitlerin diş minesine zarar vermesine engel olursunuz.

4. Elma sirkesi

Elma sirkesi, vücudunuzun pH’ını dengelemeye yardımcı olur ve zamanla biriken toksinlerin yok edilmesini destekler.

Bu da, karaciğerin vücudu daha iyi detoksifiye etme ve yağları doğru bir şekilde metabolize etme işlemini gerçekleştirmesini sağlar.

Günlük olarak elma sirkesi içmek size, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok fayda sağlar:

 • Vitaminler, mineraller ve esansiyel yağlar.
 • Böbrek enfeksiyonlarından muzdarip olma riskinizin azalması.
 • Kabızlığın ortadan kaldırılması.
 • Karaciğer problemlerinin önlenmesi.

Günde 2 çay kaşığı (10 ml) elma sirkesi tüketmeniz önerilir. Tadını ne kadar sevdiğinize bağlı olarak tek başına içebilir ya da bir bardak suyla (200 ml) seyreltebilirsiniz.

Ayrıca salatalarınıza ya da soslarınıza ekleyebilirsiniz.

5. Yeşil çay

Yeşil çay polifenol adı verilen bir tür antioksidan açısından oldukça zengindir.

Bu antioksidanlar serbest radikallerin vücut içerisinde neden olduğu hasarı azaltır. Böylece, hücrelerin yaşlanmasını ve vücudun farklı organlarında komplikasyonlar oluşmasını geciktirir.

Yeşil çay, her zaman faydaları için önerilir olsa da, günde 10 bardaktan daha fazla içmemelisiniz.

Ayrıca içtiğiniz çayın etkinliğini azaltan unsurları tüketmekten kaçınmak adına onun doğal olduğundan emin olmanız gerekir.

Eğer yeşil çayın tadını sevmiyorsanız, en sevdiğiniz gıdalarla birlikte smoothie içerisinde karıştırmayı deneyin. Sizin için mükemmel olan kombinasyonu bulana kadar meyve ve sebzelerle karıştırın.

Karaciğerinize doğal olarak detoks uygulamak için mevcut seçeneklerden yararlanın

spor yapan kadın

Karaciğerinize detoks yaptırmak için birkaç doğal yol vardır, ancak yukarıda bahsettiğimiz gıdalar en iyileridir.

Yapmanız gereken tek şey, en sevdiklerinizi iseçmek ve karaciğer sağlığınızı korumak için bunları beslenme planınıza dahil etmektir.

Bununla birlikte, eğer karaciğerinizde ağrı ya da rahatsızlık hissederseniz, tıbbi yardım almanız gerektiğini her zaman aklınızda tutun.

 • Hussain, M., Habib-Ur-Rehman, & Akhtar, L. (2017). Therapeutic benefits of green tea extract on various parameters in non-alcoholic fatty liver disease patients. Pakistan Journal of Medical Sciences. https://doi.org/10.12669/pjms.334.12571
 • Naziroǧlu, M., Güler, M., Özgül, C., Saydam, G., Küçükayaz, M., & Sözbir, E. (2014). Apple cider vinegar modulates serum lipid profile, erythrocyte, kidney, and liver membrane oxidative stress in ovariectomized mice fed high cholesterol. Journal of Membrane Biology. https://doi.org/10.1007/s00232-014-9685-5
 • Naziroǧlu, M., Güler, M., Küçükayaz, M., Övey, I. S., & Özgül, C. (2012). Apple cider vinegar supplementation modulates lipid peroxidation and glutathione peroxidase values in lens of ovariectomized mice. Cell Membranes and Free Radical Research.