Yüz Nevraljisi ile Başa Çıkma: Üç Çözüm

11 Ocak, 2020
Yüz nevraljisi ile baş etmek zordur, ancak bazı doğal ilaçlarla oldukça tatmin edici sonuçlara sahip olabilirsiniz. Bugün size bunlardan üçünü anlatmak istiyoruz.

Yüz nevraljisi ile baş etmek zor olabilir. Genel olarak, bu duyu bozukluğu baş, yüz ve boyun bölgesinde oldukça acı veren bir tür “elektrik çarpmasına” neden olur. Bugün size bazı doğal ilaçları kullanarak onunla nasıl başa çıkacağınızı anlatmak istiyoruz.

Çoğunlukla, nevraljiye yakalanan insanlar genellikle 50 yaşın üzerindedir. Bununla birlikte, semptomlar tutarlı değildir. Bunun anlamı, bir kişinin hiçbir belirti göstermeksizin haftalar geçirebilecek olmasıdır. Bu nedenle, zamanında bir teşhis kolay değildir, çünkü belirli bir durumun aslında nevralji olup olmadığı konusunda çoğu zaman şüphe vardır. Sonuç olarak, uygun tedavinin uygulanması da zordur.

Yüz Nevraljisi ile Başa Çıkma Yolları

Bununla birlikte, size yüz nevraljisi ile başa çıkmak için çok yardımcı olabilecek bazı doğal ilaçlar hakkında bilgi vermeden önce, bir doktora danışmanın önemini vurgulayalım. Bu ilaçların tek başına durumunuzu çözmeyeceğini unutmayın, sadece tıbbi tedaviyle birlikte daha iyi hissetmenize yardımcı olurlar.

Bu ilaçlar kesinlikle tıbbi tedavinin yerini tutmaz. Bu tür bozukluklar spesifik ilaçlar ve bazı durumlarda cerrahi tedavi gerektirir.

1. Mürver çiçeği

yüz nevraljisi tedavisinde bitkiler
Bu doğal ilaç genellikle vasküler spazmlar üzerindeki etkisi için kullanılır, nevralji semptomlarını azaltmaya yardımcı olur.

Mürver çiçeği nevralji belirtileri ile başa çıkmak için popüler bir ilaçtır. Aslında çiçekler, nevralji semptomlarının tedavisinde yararlı olan anti-enflamatuar özellikleri nedeniyle fitoterapide de yaygın olarak kullanılır.

İşte dikkate değer özelliklerinden sadece birkaçı:

 • Yumuşatıcı: Harici olarak kullanıldığında enflamasyonu azaltmaya yardımcı olur.
 • Antispazmodik: Şok hissini önler.
 • Venotonik: Uygun kan dolaşımını teşvik eder.

Buradaki uygulama haricidir. Bunu yapmak için, mürver yaprakları ile bir infüzyon hazırlayın. Ardından, bezleri bu infüzyon ile ıslatın ve başınız, yüzünüz veya boynunuzda acı veren yere koyun. Anında rahatlama hissedeceksiniz.

İlginizi çekebilir: Baş Ağrısı: 5 Sebebi, Türleri ve Tedavisi

2. Yüz Nevraljisi ile Başa Çıkmak İçin Güve Otu

güve otu ile tedavi

İkinci çaremiz için, esansiyel bir yağ olarak kolayca bulabileceğiniz güve otunu kullanabilirsiniz. Genel olarak, yatıştırıcı, anti-enflamatuar özellikleri, nevraljinin ağrı yönetiminde mükemmel bir müttefik olmasını sağlar.

Bununla birlikte, gerçekten etkili olması için bitkinin kökünden infüzyon yapmalısınız. Ardından, hafif bir masajla doğrudan etkilenen bölgeye (baş, yüz, boyun) uygulayın.

3. Arnika

arnika ile tedavi
Bu bitkinin güçlü sakinleştirici etkisi nevraljiyi azaltmak için kullanılabilir.

Arnika, nevralji semptomlarınızı tedavi etmek için üçüncü çaremizdir. Bu sarı çiçeklerin birçok yararlı özelliği vardır ve onlarla çok çeşitli sorunu tedavi edebilirsiniz.

Örneğin, Arnika:

 • Antienflamatuardır
 • Analjeziktir.
 • Ödemi azaltabilir (şişme).

Genel olarak, bu ilacı kullanmanın en iyi yollarından biri, onu topikal olarak tentür formunda kullanmaktır. Başlamak için su ile seyreltin ve etkilenen bölgelere hafif bir masajla uygulayın.

İlginizi çekebilir: Migren Tedavisinde Kullanılacak FDA Onaylı Yeni İlaç

Unutmayın

Bu üç çare nevralji semptomlarının tedavisi için harika olmasına rağmen, durumu iyileştirmeyeceklerini hatırlamanız gerekir. Bu nedenle, yeterli kontrol ve tıbbi tedavi aldığınızdan emin olmak için bir doktora görünmelisiniz.

Hatta, bu sadece doktorunuz tarafından verilen tedaviyi tamamlamalıdır. Aynı şekilde, bu ilaçların ana tedaviye herhangi bir şekilde müdahale edip etmeyeceğini doktorunuza sorun. Doktorunuzun reçete edeceği ilaçlar büyük olasılıkla antikonvülzanlar ve kas gevşeticilerden oluşacaktır. Aynı şekilde, botoks enjeksiyonları da önerebilirler (çok küçük dozlarda).

En ağır vakalarda ameliyat en iyi çözümünüz olacaktır. Bu, ana problemi düzeltmenin ve iyi anlarınızı mahvetmesini önlemenin iyi bir yoludur.

Nevralji teşhisi mi aldınız? Bundan muzdarip birini mi tanıyorsunuz? Umarız bu ilaçları kullandığınızda yaşam kaliteniz artar.

 • Clapé Laffita, Oneyda, & Alfonso Castillo, Alfredo. (2011). Caracterización fármaco-toxicológica de la planta medicinal Sambucus nigra subsp. canadensis (L). R. Bolli. Revista Cubana de Farmacia45(4), 586-596. Recuperado en 15 de abril de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0034-75152011000400013&lng=es&tlng=es.
 • del Puerto Horta, Myrna, Casas Insua, Leivis, & Cañete Villafranca, Roberto. (2013). Usos más frecuentes de Arnica montana. Revista Cubana de Plantas Medicinales18(2), 315-326. Recuperado en 15 de abril de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1028-47962013000200014&lng=es&tlng=es.
 • Godínez-Caraballo, Daimy, & Volpato, Gabriele. (2008). Plantas medicinales que se venden en el mercado El Río, Camagüey, Cuba. Revista mexicana de biodiversidad79(1), 217-241. Recuperado en 15 de abril de 2019, de http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1870-34532008000100019&lng=es&tlng=es.
 • Madaleno, I. M., & Delatorre-Herrera, J. (2013). Medicina popular de Iquique, Tarapacá. Idesia (Arica)31(1), 67-78.
 • Prieto, A., Ocampo, A. A. D., Fernández, A., & Pérez, M. B. (2005). El empleo de medicina natural en el control de enfermedades de organismos acuáticos y potencialidades de uso en Cuba y México. TIP. Revista especializada en ciencias químico-biológicas8(1), 38-49.