Migren Tedavisinde Kullanılacak FDA Onaylı Yeni İlaç

Migren Tedavisinde Kullanılacak FDA Onaylı Yeni İlaç

Son Güncelleme: 27 Eylül, 2020

Sadece migrenden muzdarip olanlar bu durumun semptomlarının şiddetini bu sinsi hastalığın hayatı nasıl sekteye uğrattığını bilebilir. Migren tedavisi için ortaya çıkan bu yeni ilaç pek çok insan için bir umut oldu.

Yenilikçi bu ilaç, geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylandı. Bu ilaç aslında migreni önleme yeteneğine sahip olan ve aylık olarak uygulanan bir dizi iğneden oluşmaktadır.

Genellikle Erenumab olarak adlandırılan bu ilacın adı Aimovig.

Bu kadar önemli olan nedir?

Migren tedavisine yeni alternatifler eklemek, bu sorundan muzdarip olan kişilerin ızdırap verici etkilerden kurtulmalarına yardımcı olur.

Pek çok insan için bu durum anlaşılmaz olsa da, katlanılmaz hale gelen migren ağrılarını azaltmak için karanlık ve sessiz bir odada kalmak zorunda olmak çok kötü bir şeydir.

Migren o kadar ciddi bir durumdur ki 2012 yılında Dünya Sağlık Örgütü migreni engelleyici bir hastalık olarak tanımlamıştır.

O zamana kadar, migrenden muzdarip insanların “basit bir baş ağrısını” abarttıkları düşünülüyordu. Ancak bu düşünce gerçekten oldukça uzak.

Bu hastalığın önemli bir genetik kökeni var ve aslında en çok kadınları ekliyor. Yani, migren diğer şeylerin yanı sıra stres veya yaşam alışkanlıkları yüzünden ortaya çıkan bir hastalık değil. Bu nedenle de migrenin tedavisini bulmak çok önemli.

Aimovig nasıl etki ediyor?

Bu harika ilacın sonuçları Amerikan Nöroloji Akademisinin yıllık konferansında tanıtıldı. Alanında uzmanlaşmış dijital bir dergi olan IFL Science’a göre, bu ilacın ana faydası migrenin ortaya çıkmasını engellemektir.

Bunun yanı sıra, ilaç migren ortaya çıktıktan sonra da etkili olabilmektedir.

iş stresinden yorulmak

Bilim insanları, ilacın etkisinin çok uzun sürdüğünü ve hastaların bunu aylık bazda alabileceğini söylüyor. Neyse ki, hap kullanmanıza gerek yok. Ayda 70 ila 140 miligramlık bir iğne olmak sizin için yeterli olacaktır.

Bu doz, hastalığın ana semptomu şiddetli ağrının bir sebebi olan migren sinyallerini ileten molekülleri tıkamayı sağlar.

Yan etkileri ve fiyatı

Tıp dergilerine göre, bu ilaçların yan etkileri oldukça azdır ancak ilacın faydalarının tüm hastalar eşit olacağının garantisi verilemiyor.

Yapılan araştırmalarda, ilaç kullanan hastaların üçte birinde önemli gelişmeler olduğu gözlemlendi. Sadece birkaç hasta semptomların tamamen ortadan kalktığını söyledi. Son olarak da, hastalardan bazıları ise herhangi bir iyileşme yaşamadı.

Bu yazımızı da okuyun: Migreni Kötüleştiren Yiyecekler

İlaç henüz kolay elde edilemiyor

Maalesef, bu ilacın daha yaygın bir hale gelmesi için biraz daha zaman gerekebilir. Fiyatı yüksek olduğu için, sosyal güvencesi veya sağlık sigortası olmayan hastalar ilacı satın almakta biraz zorlanıyorlar.

İlacı üreten Amgen isimli firma, bir iğnenin fiyatının 575$ olduğunu duyurdu. Avrupa İlaç Kurumu ise henüz bu ilacı değerlendirme aşamasında. Eğer maddi durumunuz ilacı satın almaya yetiyorsa, bu fiyat Amgen ve halk sağlığı sistemi arasındaki görüşmelere bağlı olarak değişebilmektedir.

Yaptığı bir açıklamada Amerikan firma, hem hastalar hem de sağlık sektöründe çalışanların olumlu etkiler göreceğini öne sürerek ilacın yüksek fiyatının arkasında durdu. Yakın zamanda bu ilacın daha erişilebilir olmasını ümit ediyoruz.

Migreni önlemek için kullanılan diğer ilaçlar

Tabii ki bu, migreni önlemek için kullanılan ilk ilaç değil. Metisergit, propanolol, timolol ve divalproex sodyum gibi, daha önce FDA tarafından onaylanmış olan başka ilaçlar de vardır.

Bununla birlikte, bu ilaçların kullanımı yan etkilere sahip olabilir. Bu nedenle, dozu ayarlamak ya da gerekirse ilacı kesmek için bir doktorun sonuçlarınızı değerlendirmesi önemlidir.

Migrenin görülme sıklığı

Mide bulantısı, ışık hassasiyeti ve kafatasındaki keskin ağrı gibi migren semptomları, Avrupa nüfusunun % 10’undan fazlasını etkilemektedir. Daha da kötüsü, bu kişilerin % 1’inden fazlası en az üç günde bir migren ağrısı yaşıyor.

Birçoğu bu semptomları geleneksel ve hatta ev yapımı ilaçlarla tedavi edebiliyor. Bununla birlikte, bazı insanlar da bu semptomlar kendilerini olumsuz etkilediğinden günlük yaşamlarına devam edemiyor.

migren ağrısı

Bu hastalıkla ilgili bazı bilgiler aşağıdaki gibidir:

  • Migren 10 kişiden 1’ini etkiler.
  • Genellikle 20 yaşından sonra ortaya çıkar ancak çocukluk döneminde de görülebilir.
  • Beynin etkilenen bölgesine göre değişiklik gösterebilen farklı migren türleri vardır.
  • En ciddi ve şiddetli olanı nevraljik migrendir.
  • Sebep genetik olsa da, tetikleticiyi içten ya da dıştan gelebilir. Migren ataklarının nereden geldiğini çözebiliyorsanız bunları bir yere not edin.

Dünya çapında bu hastalıktan muzdarip olan milyonlarca insan olduğu düşünülürse, bu sayıyı azıcık bile olsa azaltmak umut vadedici olur. Eğer Aimovig gibi başka alternatifler de ortaya çıkarsa, binlerce kişinin yaşam kalitesi yükselecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.