35 Yaşından Sonra Anne Olmak

· 18 Ağustos, 2018
Çocuk sahibi olmadan önce bazı planlarınızı gerçekleştirmek istediğiniz için geç anne olmayı tercih etmiş olabilirsiniz. 35 yaşında da olsanız tamamen normal bir hamilelik süreci geçirebilirsiniz. Riskleri en aza indirmek için birkaç tavsiyeyi aklınızda tutun yeter. 

Eğer bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen 35 yaşından sonra anne olamayacağınızı düşünüyorsunuzdur. Bu kesinlikle doğru değil!

Bu yaşta çocuk sahibi olan kadınların çoğu tamamen normal hamilelik süreçleri geçiriyorlar. Doğal olarak alınması gereken birkaç tedbir var ancak endişelenecek hiçbir şey yok.

Çocuğunuzu yetiştirmek için hazır hissettiğiniz yaş ve olgunluk onların gelişiminde ve geçirecekleri çocukluk döneminde son derece büyük etki yaratacak. Aslında ilerleyen yaşlarda ilk kez anne olmaya karar veren pek çok kadın var. Biyolojik açıdan ideal yaş 25 olsa da, son yıllarda modern kadının hayat tarzı annelik yaşının artmasına neden oldu.

35 yaşından sonra hamile kalmanın daha zorlu olmasına ve çocuğun doğumunda daha yüksek risk taşımasına rağmen, düzenli olarak doktor kontrolüne gitmek sağlıklı bir hamilelik geçirmenize yardımcı olacak. 

Öte yandan 35 yaşından sonra anne olmanın pek çok avantajı da var. Örneğin finansal açıdan annelik döneminde daha mutlu hissetmenizi sağlayacak dengeli bir duruma ulaşmış olma ihtimaliniz daha yüksektir.

Bu yazıyı da beğenebilirsiniz: Güçlü Bir Anne Çocuk İlişkisine Nasıl Sahip Olursunuz?

35 Yaşından Sonra Anne Olmakla İlgili Bilmeniz Gerekenler

anne ve bebeği

35 yaşına geldiğinizde, büyük ihtimalle vücudunuzun nelere ihtiyaç duyduğunu daha iyi anladığınız daha sağlıklı bir yaşam tarzı edinmiş durumdasınızdır. Bunun yanında içinizde 9 ay boyunca küçük bir hayat taşımak üzere vücudunuzu hazırlamanın öneminin de farkındasınızdır. Bu yüzden hamilelik süresince beslenmenizi ve fiziksel olarak yapmanız gerekenleri daha ciddiye alırsınız.

Farklı çalışmalar bu yaştaki kadınların mide ekşimesi, sık sık tuvalete gitme ihtiyacı ve sabah bulantısı gibi belirtilere daha iyi bir şekilde tolerans gösterebildiklerini ortaya koymuştur.

Ancak 35 yaşından sonra doğurganlığınızın büyük ölçüde azaldığını, 20 yaşına göre yaklaşık yüzde 50 oranında azalma olduğunu da unutmayın. Etkilenen tek şey yumurta sayısı değildir. Aynı zamanda kromozomlarında değişiklik olan bir fetüs sahibi olma ihtimaliniz de daha yüksektir.

35 yaşın üstündeki kadınların çocuğun doğumu esnasında aşağıdaki komplikasyonlarla karşılaşma ihtimalleri daha yüksektir:

 • Epidural anestezi gerekmesi
 • Suni doğum
 • Fetüste anormal belirtiler
 • Çocuğun doğumunda doğum kaşığı veya vakum ağzı kullanılması
 • Sezeryan yapılmasının gerekmesi

Tıbbi Değerlendirmeleri Göz Önünde Bulundurun

35 yaşın üstündeki kadınların doğurganlığı daha düşüktür. Bu yüzden hamile kalmak sizin için baş ağrısı olabilir. Ancak hamile kalmanıza yardımcı olabilecek yöntemleri öğrenmek için her zaman doktorunuza danışabilirsiniz. 

hamile mutlu kadın

35 yaşından sonra anne olmak hamilelik döneminde farklı komplikasyonların doğmasına neden olabilir:

 • Yüksek kan basıncı
 • Prematüre doğum
 • Plasentada sorunlar 
 • Hamilelik diyabeti
 • Böbrek taşı ve renal kolik 
 • Düşük yapma ihtimalinin artması

Ayrıca 35 yaşın üstündeki kadınlarda kronik sağlık sorunları daha genç kadınlara göre daha fazladır. Bu yüzden eğer kronik bir hastalığınız varsa veya uzun süredir ilaç kullanıyorsanız, tavsiye almak veya ilaçlarınızı değiştirmek üzere doktora danışmanız önemlidir.

Benzer şekilde daha geç hamile kalan kadınların doğumda komplikasyonlarla karşılaşma riski de daha yüksektir. Eğer 35 veya üstü bir yaştaysanız sezeryanla doğum yapma ihtimaliniz artar. Unutmayın, sezeryanı planlarken doktorunuzun sizi veya çocuğunuzu etkileyebilecek pek çok risk faktörünü kontrol etmesi gerekebilir.

Bebek sahibi olmak için genç kalmaya devam edin

Kim demiş anne olmak için çok yaşlısınız diye?

Annelik, keyfini çıkarmanız gereken bir dönemdir. Bir çocuk sahibi olmak ve onu büyütmek hayatınızdaki en mutluluk verici deneyimlerden biri olacaktır. Toplumun söylemlerinin anne olma arzunuzu kısıtlamasına izin vermeyin. 

30’u aşkın yıllık hayatınız sizi annelik sürecinde karşılaşabileceğiniz her türlü zorlukla yüzleşmeye hazır, pek çok deneyimi olan olgun bir kadına dönüştürdü. Bunun yanında hala bebeğinize bakmak ve onu büyütmek için yeterli enerjiniz var. Çocuk sahibi olmadan önce kişisel hedeflerinizi gerçekleştirmeniz önemlidir. Böylece çocuklarınız için daha fazla zaman ayırabileceksiniz.

Eğer sağlığınız iyiyse gelecekte anne olmanın keyfini çıkaracaksınız

hamile doktor kontrolü

35 yaşından sonra anne olmanın taşıdığı riskler sizi korkutsa da, risksiz bir hamileliğin anahtarı tıbbi önlemlerdir. Doktorunuzun tavsiyelerine uyduğunuz ve kontrollerinizi aksatmadığınız sürece endişelenmenizi gerektirecek hiçbir şey yoktur. 

Hamile kalmadan önce sağlığınızın bunun için uygun olup olmadığını anlamak üzere danışmanlık almanız önemlidir. Böylece hamile kalmadan önce sağlıklı biri olduğunuzdan emin olursunuz. Bu check-up esnasında doktorunuzla şu konuları konuşmanız önemlidir:

 • Ailenizin medikal geçmişi
 • Partnerinizin ailesinin medikal geçmişi
 • Olmadığınız aşılar
 • Aldığınız ilaçlar
 • Partnerinizin aldığı ilaçlar
 • Sahip olduğunuz ya da daha önce geçirmiş olduğunuz sağlık sorunları
 • Partnerinizin sahip olduğu ya da daha önce geçirmiş olduğu sağlık sorunları

Bu bilgiler sayesinde doktorunuz fetüsü etkileyebilecek kalıtsal tıbbi sorunların farkına varabilir ve bunlardan kurtulmak için daha iyi bir tedavi planı yapabilir. Ayrıca eğer doğuştan gelen hastalıklarınızz için aldığınız ilaçlar varsa doktorunuz bu ilaçların yerine hamilelik için daha güvenli olacak ilaçlar verebilir.

Evlat Edinmek İyi Bir Alternatiftir

Daha önce de bahsettiğimiz gibi 35 yaşına geldiğinizde eskisi kadar doğurgan değilsinizdir. Ancak anne olmayı gerçekten çok istiyorsanız evlat edinmeyi düşünebilirsiniz. Evlat edinmek çocuk isteyen bir ailenin ailesi olmayan bir çocuğu kendi ailesine dahil etmesi demektir.

Evlat edinmeye hazır olduğunuzda en büyük motivasyonunuz anne olma isteğiniz olmalıdır. Duygularınızın sizi boğmasına izin vermeyin. Evlat edinme kararı partnerinizle birlikte vermeniz gereken bir karardır.

Sonuç

Yaşlanmak anne olmayı engelleyebilen bir şey olsa da, 35 yaşından sonra anne olmak ve sağlıklı bir bebek sahibi olabilmek mümkündür. Kontrolllerinizi aksatmamanız ve doktorunuzun tavsiyelerine uyma konusunda çok titiz davranmanız önemlidir.

Dengeli bir şekilde beslenmeyi unutmayın. Rafine şekerden uzak durun ve yağ tüketiminizi azaltın. Meyve ve sebze tüketiminizi artırın ve lif oranı yüksek yiyecekleri tercih edin.

Zor da olsa stresi önlemek için elinizden gelen her şeyi yapın. Sakinleşmek için yoga gibi egzersizleri tercih edin. Anksiyete kadınlarda kısırlığa sebep olabilir.

Bunun yanı sıra, eğer hamile kalamazsanız, moralinizi bozmayın. Evlat edinmek de dahil diğer medikal yöntemlere başvurma ihtimalinizi partnerinizle birlikte değerlendirin.