Beslenmenize Keten Tohumu Eklemenin 10 Faydası

2 Nisan, 2019
Avantajlarının çoğu içsel olsa da, keten tohumu tüketmek erken yaşlanmayı yavaşlatabilir ve kırışıklıkların ortaya çıkmasını geciktirmeye yardımcı olabilir.

Keten tohumu (linum usitatissimum) hem tekstil hem de gıda endüstrisinde kullanılan bir bitkidir. Son birkaç yılda, keten tohumu oldukça meşhur oldu, çünkü içeriğindeki besinler çeşitli tıbbi ve güzellik uygulamalarına geniş bir yelpaze sunmaya başladı.

Bu tohumlar, sağlığı iyileştirmek için gıda takviyeleri olarak işlev gören omega 3 yağ asitleri, antioksidanlar ve diğer önemli maddeler bakımından zengindir. Aslında, sağlığa olan besleyici faydalarından dolayı, keten tohumunun kilo verme programlarında yer alması önerilmiştir.

Bununla birlikte, günlük beslenme düzeninize keten tohumu eklemenin başka yararları da vardır. Bu yazıda, sizinle keten tohumunun en iyi faydalarının 10unu paylaşmak istiyoruz, böylelikle bunları deneme şansını kaçırmayacaksınız.

1. Keten tohumu kilo vermenize yardımcı olur

kilo korkusu

Keten tohumlarının içerdiği bitkisel lifler, mesele sağlıklı bir şekilde kilo verme konusuna gelince çok güçlü müttefiklerimizdir. Bu besinler sindirim süreçlerini geliştirir ve sizi daha tok hissettirir, böylelikle çok fazla kaloriyi tüketmekten kaçınırsınız.

2. Kolesterolü kontrol eder

Keten tohumunun önemli miktarda çözünebilir lif içeriği, kolesterolün arterlerde okside olmasını ve aynı zamanda doğal yoldan arterlerden atılmasını sağlar. Bunun sebebi, lifin kendisini zararlı lipid etrafında sarması ve kan dolaşımında sıkışıp kalıp kalmasını önlemesidir.

3. Enflamatuvar rahatsızlıklarla savaşır

kırışık eller

Birçok uzman, çok sayıda kronik hastalığın kökeninin vücudun enflamatuvar süreçlerinin bozulmasına dayandığına inanmaktadır. Bu tohumlar, antienflamatuvar bir etkiye sahip olan ve vücut için çok iyi olan linolenik asit adı verilen bir madde içerir.

Bu sebeple keten tohumu günlük tüketimi aşağıdaki hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde kilit bir rol oynar:

 • Gastrit
 • Tendinit
 • Kolit
 • Artrit
 • Osteoartrit

4. Kanser ile savaşır

Keten tohumunda, kanser önleme ve tedavisinin anahtarı olabilecek 27 anti-kanserojen içerik bulunmuştur. En yararlı bileşenlerden biri olan lignin, E vitaminden daha güçlü bir antioksidan görevi görür.

Bu sebeple keten, bizi hücre hasarlarına karşı korur ve kötü niyetli tümörlerin varlığını azaltır, örneğin göğüste bulunanlar gibi.

5. Hormonal dengeyi destekler

karın ağrısı

Çoğu beslenme uzmanı, keten tohumunun menopoz dönemindeki kadınlar veya hormonal dengesizlikten muzdarip olan kişiler için en iyi yiyeceklerden biri olduğu konusunda hemfikirdir. Çünkü keten tohumu, hormonları doğal olarak dengeleyen fito östrojenleri içerir.

Ayrıca, keten tüketimi doğurganlığı artırır ve östrojen seviyelerinin düşmesinin sonucunda oluşabilecek fiziksel semptomların kontrolüne katkıda bulunur.

6. Sindirimi iyileştirir

Çözünebilir ve çözünemeyen sebze dokusu lifleri, mide ekşimesi, gastrit ve kabızlık gibi sindirim problemlerinin tedavisinde faydalıdır. Büyük emme kapasitesi sayesinde mide asidi miktarını azaltır ve ülser oluşumunu engeller.

Keten tohumu ayrıca bağırsak florasının pHını değiştirmeden dışkılamayı kolaylaştıran doğal bir yağlayıcı ve laksatiftir.

7. Enerji pompalar

spor yapan çift

Keten tohumu; kalorisi düşük olmasına rağmen, fiziksel ve zihinsel performansı artırmak için yararlanabileceğimiz yüksek enerji içeriğine sahiptir. Tüketimi, egzersiz sırasında ve diğer fiziksel aktivitelerde artan enerji ile birlikte kalori harcamalarını hızlandırır.

8. Kardiyovasküler sağlığı korur

Asidik, omega 3 yağları ve antioksidan içeriği nedeniyle, keten kan pıhtısı oluşumunu ve damar sertliğini etkili bir şekilde önler. Keten tohumu tüketimi ancak dengeli bir beslenme ve diğer sağlıklı alışkanlıklar ile dengelenirse her zaman etkili olacaktır.

9. Erken yaşlanmayı engeller

kırışıklığı olan kadın

Keten tohumundaki antioksidan görev yapan vitaminler, serbest radikallerin etkisiyle oluşan erken yaşlanma süresini kısaltmada yararlıdır.

Bu vitaminler:

 • B vitamini kompleksi, folik asit de dahil olmak üzere
 • C vitamini
 • E vitamini

10. Su tutulumunu azaltır

Mineral ve lif içeriğinin bir sonucu olarak, keten tohumu böbrek fonksiyonlarını iyileştirir, böylelikle böbreklerimiz fazla su ve sodyumu filtreleyebilir. Diüretik etkisi vücudun dokularını küçültür ve tekrar fazla su tutmasını önler.

Okumanızı öneririz: Böbrek Hastalığının 7 Uyarıcı İşareti

Günlük olarak her ana yemekten önce veya yemek sırasında keten tohumu tüketerek bu faydalardan yararlanabilirsiniz.

Son olarak, sindirimi kolaylaştırması amacıyla da keten tohumu tüketebilirsiniz. Bu şekilde, keten tohumunu salataya, çorbaya, milkshake’e ve diğer birçok tarife ekleyebilirsiniz.

 • Morris, D. H. (2007). LINAZA Un Producto Premier de Salud y NutriciónLINAZA- Un Producto Premier de Salud y Nutrición (pp. 9–21). consejo Candiense de Linaza.
 • Adolphe, J., & Fitzpatrick, K. (2015). Linaza: Un estudio nutricional. Healthyflax.Org. https://doi.org/10.1109/ISSCC.2013.6487668
 • Glazer, A. W., & Nikaido, H. (1995). Lignina. In Microbial Biotechnology: fundamentals of applied microbiology (p. 340). W. H. Freeman. https://doi.org/10.1016/j.biomaterials.2003.10.075nS0142961203010160 [pii]
 • Mohammadi-Sartang, M., Mazloom, Z., Raeisi-Dehkordi, H., Barati-Boldaji, R., Bellissimo, N., & Totosy de Zepetnek, J. O. (2017). The effect of flaxseed supplementation on body weight and body composition: a systematic review and meta-analysis of 45 randomized placebo-controlled trials. In Obesity Reviews. https://doi.org/10.1111/obr.12550
 • Kristensen, M., Jensen, M. G., Aarestrup, J., Petersen, K. E. N., Søndergaard, L., Mikkelsen, M. S., & Astrup, A. (2012). Flaxseed dietary fibers lower cholesterol and increase fecal fat excretion, but magnitude of effect depend on food type. Nutrition and Metabolism. https://doi.org/10.1186/1743-7075-9-8
 • Ibrügger, S., Kristensen, M., Mikkelsen, M. S., & Astrup, A. (2012). Flaxseed dietary fiber supplements for suppression of appetite and food intake. Appetite. https://doi.org/10.1016/j.appet.2011.12.024
 • JD, B., WE, W., JE, L., J, H., L, N., E, W., & LU, T. (2004). Supplementation with flaxseed alters estrogen metabolism in postmenopausal women to a greater extent than does supplementation with an equal amount of soy. American Journal of Clinical Nutrition.
 • Kajla, P., Sharma, A., & Sood, D. R. (2015). Flaxseed—a potential functional food source. In Journal of Food Science and Technology. https://doi.org/10.1007/s13197-014-1293-y
 • Rodriguez-Leyva, D., Bassett, C. M. C., McCullough, R., & Pierce, G. N. (2010). The cardiovascular effects of flaxseed and its omega-3 fatty acid, alpha-linolenic acid. In Canadian Journal of Cardiology. https://doi.org/10.1016/S0828-282X(10)70455-4
 • Parikh, M., Maddaford, T. G., Austria, J. A., Aliani, M., Netticadan, T., & Pierce, G. N. (2019). Dietary flaxseed as a strategy for improving human health. In Nutrients. https://doi.org/10.3390/nu11051171
 • Rodriguez-Leyva, D., Weighell, W., Edel, A. L., Lavallee, R., Dibrov, E., Pinneker, R., Maddaford, T. G., Ramjiawan, B., Aliani, M., Guzman, R., & Pierce, G. N. (2013). Potent antihypertensive action of dietary flaxseed in hypertensive patients. Hypertension. https://doi.org/10.1161/HYPERTENSIONAHA.113.02094