Gür ve Uzun Saçlar için Doğal Yağlar

Avokado saç dökülmesini durdurmaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda saçlardaki hasarı düzeltir ve gürleşmeyi teşvik eder. Bitkinin yağını veya meyvenin posasını kullanabilirsiniz.
Gür ve Uzun Saçlar için Doğal Yağlar
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Birçok insan, saçlarının miktarı ve uzunluğu konusunda endişelidir çünkü bu görüntüleri ve güzellikleri için önemlidir. Dolgun, sağlıklı ve uzun saçlar günlük bakım gerektirir.

Bugün sizlere yeni saç tellerinin çıkmasını destekleyecek ve saç dökülmesiyle ilgili problemlerle savaşmaya yardımcı olacak yöntemler sunacağız.

Saç dökülmesini yavaşlatmak ve yeni saç tellerinin oluşumunu uyarmak için tedaviler sabır ve özveri gerektirir, özellikle doğal yöntemler kullanıyorsanız.

Gür ve uzun saçlar için en iyi yöntem doğal yağlar kullanmaktır.

Saçlarınız için en iyi yağların hangileri olduğunu biliyor musunuz? 

Hint yağı

Uzun yıllardır bu yağ detoks ve vücudu temizlemek için kullanılıyor. Ayrıca saçları nemlendirmek, saçı daha hızlı uzatmak, saç dökülmesiyle oluşan problemlerden korunmak ve kafa derisini sağlıklı tutmak için de kullanıyor.

Biberiye yağı

biberiye yağı

Biberiye ve biberiye yağı kozmetik endüstrisinde saç sağlığını geliştirmek için sık sık kullanılır. Biberiye yağı saç köklerini güçlendirir ve sağlıklı uzamayı etkili biçimde destekler.

Bu yağın faydalarını değerlendirmek istiyorsanız her zaman kullandığınız şampuanın içine bir kaç damla biberiye yağı ekleyin.

Argan yağı

Fas’tan gelen bu yağ son yıllarda popülerlik kazandı ve şimdi saç sağlığı için kullanılan harika bir ürün olarak pazarlanıyor.

Düzenli olarak argan yağı kullanmak saçları tedavi eder ve saç dökülmesini önler. 

Avokado yağı

avokado yağı

Bu yağın en belirgin özelliği içerdiği nemlendirici yağlar ve E vitaminidir. Bu içerikler saçı besleyip güçlendirerek dökülmesinin önüne geçer, aynı zamanda da yıpranmış telleri onarır ve yeni tellerin uzamasını uyarır.

Bu yağ ticari saç bakım ürünlerinin içinde kullanılmaktadır ama faydalanmak için avokadoyu doğal haliyle de kullanabilirsiniz.

Lavanta yağı

Lavanta yağının saçlarınıza güç ve canlılık verecektir. Doğal uzamayı uyarır ve saç kaybı sürecinin yavaşlamasına yardımcı olur.

İlginizi çekebilir: Ev Yapımı Lavanta Sabunu

Keten tohumu yağı

Keten tohumu yağı omega-3 içerir. Omega-3 saç uzamasını desteklerken saçları güçlendirir ve tedavi eder. Ayrıca saçları nemlendirir ve parlatır.

Zeytinyağı

Zeytinyağı mono işlenmemiş yağlar içerir ve bunlar saçlar, cilt ve tırnakların güçlendirilmesi için etkilidir. Ayrıca içindeki E vitamini saç kaybını azaltır, saçı besler ve doğal büyümeyi destekler.

Hindistan cevizi yağı

hindistan cevizi yağı

Sağlığa yararları ile çokça önerilen bir yağ olmanın yanı sıra Hindistan cevizi yağı saçı canlandırır ve güçlendirir.

Saç bakımına katkıda bulunan sağlıklı yağlar içerir ve ayrıca içeriğindeki E vitamini saçların uzamasına yardımcı olurken onları besler ve nemlendirir.

Jojoba yağı

Bu yağ, saç derisinde ve gözeneklerinde biriken yağ ve diğer maddelerin temizlenmesine yardımcı olur. Jojoba yağı genelde saç ve cilt bakım ve güzellik ürünlerinde kullanılmaktadır.

Yağı saç köklerine uygularsanız saçları güçlendirir, saç dökülmesiyle savaşır ve yeni saç tellerinin çıkmasını destekler.

Gür ve uzun saçlar için yağ tedavisi

uzun saçlar için yağlar

Yukarıda sıraladığımız bu yağların her biri ayrı ayrı saç uzamasına yardımcı olsa da, bir diğer harika yöntem ise aynı uygulama için bu yağların birkaç tanesini beraber kullanmaktır. 

Malzemeler

 • 1/2 kap Hint yağı (120 ml)
 • 2 çay kaşığı avokado yağı (10 ml)
 • 1 çay kaşığı biberiye yağı (5 ml)
 • 1 çay kaşığı lavanta yağı (5 ml)

Yapmanız gereken nedir? Hazırlanışı:

Tüm malzemeleri cam bir kapta karıştırın. Bu karışımı daireler halinde masaj yaparak nemli saça ve tüm saç derinize uygulayın. Durulamadan önce bir saat bekletin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Dreher, M. L., & Davenport, A. J. (2012, Februyary 3). Hass avocado composition and potential health effects. Critical Reviews in Food Science and Nutrition, 53(7), 738– 750
  tandfonline.com/doi/full/10.1080/10408398.2011.556759?scroll=top&needAccess=true
 • 5 Final report on the safety assessment of jojoba oil and jojoba wax. (1992). DOI:
  10.3109/10915819209141992
 • Hair Cosmetics: An Overview (2015). Maria Fernanda Reis Gavazzoni Dias.
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4387693/

 • Activation of MITF by Argan Oil Leads to the Inhibition of the Tyrosinase and Dopachrome Tautomerase Expressions in B16 Murine Melanoma Cells (2013). Myra O. Villareal,  Sayuri Kume,  Thouria Bourhim,  Fatima Zahra Bakhtaoui, Kenichi Kashiwagi, Junkyu Han, Chemseddoha Gadhi, 3 and Hiroko Isoda.
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3723062/?report=classic

 • Hair Growth-Promoting Effects of Lavender Oil in C57BL/6 Mice (2016). Boo Hyeong Lee, Jae Soon Lee and Young Chul Kim.
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4843973/

 • Randomized trial of aromatherapy. Successful treatment for alopecia areata (1998). Hay IC, Jamieson M, Ormerod AD.
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9828867

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.