Böbrek Hastalığının 7 Uyarıcı İşareti

Çoğu zaman böbrekle alakalı olmasa da, eğer bu belirtilerin birçoğuna sahipseniz, doktorunuzla konuşup böbrek hastalığınız olmadığından emin olmak iyi bir fikir.
Böbrek Hastalığının 7 Uyarıcı İşareti

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Böbrekleriniz karnınızın arkasında, omurganıza paralel bulunan organdır. Düzgün işlemeleri, genel sağlığınızda büyük bir rol oynar çünkü elektrolit seviyenizi, kan tansiyonunuzu ve sıvınızı kontrolde tutmaktan sorumludur. Vücuttaki diğer sistemler gibi, böbrekleriniz de sürekli bir enfeksiyon ve böbrek hastalığı riski taşır.

Çok da yaygın olmasalar da, problem şu ki böbrek hastalığı erken aşamalarında belirtiye sahip değildir ve bu da teşhisini zorlaştırır. Kesin olarak tanımlamanın tek yolu medikal kan ve idrar testleri yapmak.

Bununla birlikte, bir anormalliğin gelişimine karşı sizi uyarabilen bazı fiziksel de belirtiler var. Aşağıda, böbrek hastalığının en yaygın 7 uyarıcı belirtisini size tarif edeceğiz ki böylece onları yaşadığınızda doktorunuza danışmaktan çekinmeyin.

1. Aşırı yorgunluk

baş ağrısı ve yorgunluk

Vücudunuz, oksijeni kan akışı aracılığıyla hücrelerinize taşımakta zorluk yaşadığı zaman, kronik yorgunluk yaşarsınız, bu da böbreklerinizde oluşan bir problem sebebiyle ortaya çıkabilir.

Böbrekleriniz kırmızı kan hücrelerinin üretiminde önemli bir rol oynar ve böbreklerinizin durumu kötüye gittiğinde kırmızı kan hücrelerini yeterince üretemezler.

Bunu da görün: Yorgunluğa Karşı 7 Besin

2. Kaşınan cilt

Böbrekleriniz kan akışında bulunan pek çok toksini idrar yoluyla yok eder. Onlar kötü çalıştığı zaman atıklar  dokularda birikir ve bu sebeple cildinizin altında kaşıntı ya da karıncalanma hissi normaldir.

3. Ödem

ayakta ödem

Sıvı tutulması ya da ödem, böbrek hastalığının en açık belirtilerinden biridir. Varlığı her ne kadar çok sayıda farklı faktörden meydana gelebilse de böbrek problemi başlıcasıdır.

Böbrekler vücudunuzdaki su ve sodyum seviyesini kontrol eder ve böbreklerin kötü çalışması, onların dengede kalmasını önler. Bu belirti aynı zamanda idrarda önemli miktarda protein kaybı yaşandığında da ortaya çıkabilir ki bu hastalık nefrotik sendrom diye bilinir.

İltihaplanma genellikle ayak ve bileklerde yoğunlaşır fakat bazen kollar, yüz ve vücudun diğer taraflarında da oluşabilir.

4. Kansızlık

Hastalarda kansızlığın belirtileri, böbrek hastalığının daha ağır aşamalara girdiğinin göstergesi olabilir. Böbrekleriniz eritropoitein diye bilinen, kemik iliğinize kan hücreleri üretmesini söyleyen bir hormonun üretiminden sorumludur.

Böbrek problemlerinin ağır aşamalarında, işlevleri tehlikeye girebilir; kırmızı kan hücre sayınız önemli ölçüde düşerek, kronik kansızlığa sebep olur.

5. Sırt ağrısı

sırt ağrısı

Bel kısmınızda ağrı, potansiyel böbrek hastalığının sinyalleri olabilir, özellikle de yaşlı hastalarda. Çok yaygın bir belirti olmasa da, böbrek taşı ya da idrar yolları enfeksiyonu durumunda görülebilir.

Eğer bu olursa, hastalık genelde oldukça ilerlemiş demektir ve idrar yapmakta zorluk çekmek ya da yanma hissi gibi diğer belirtilerle birlikte görülür. Bu belirtiyi kas ağrısından ayırmak önemlidir çünkü ciddi bir hastalığın erken teşhisinde diğerlerinden daha fazla anahtar rolü oynar.

6. İdrarda değişim

Sağlıklı böbreklerden gelen idrarı nasıl tanıyacağınızı bilmek, böbrek problemlerinin uyarıcı belirtilerini tanımlamak için kritiktir. Böbrekleriniz aksamaya başladığında, aşağıdakiler ortaya çıkabilir:

 • Gecenin ortasında idrara çıkmak için daha güçlü bir dürtü hissedersiniz.
 • İdrarınız köpüklü ya da kabarcıklı görünür.
 • İdrarınız daha koyu bir renge ve pis bir kokuya sahip olur.
 • Daha fazla ve solgun renkli idrar üretirsiniz.
 • Günde dört kezden daha fazla idrar yapmakta zorluk yaşarsınız.
 • İdrarınızı tutamazsınız.
 • İdrarınızda kan görürsünüz.

7. Ağız kokusu

agız kokusu

Ağızda amonyağın kötü kokusu ve metalik tadı, böbrekleriniz iyi çalışmadığında kan akışınızda biriken toksinler yüzünden meydana gelebilir. Bu nahoş belirtiyi, iyi bir ağız temizliği alışkanlığınız olsa bile kontrol etmek güçtür.

Yukarıdaki tüm belirtiler, çok sayıda nedenden dolayı meydana gelebilmelerine rağmen, kaynağı böbrek hastalığı mı değil mi diye kontrol etmeye değer.

Eğer endişeliyseniz doktorunuzla konuşun ve onlar, her şeyin iyi olup olmadığından emin olmak için uygun testleri uygulayacaklardır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Carlos Gómez Alamillo, “Funciones y problemas de los riñones”, La Rioja, 12-11-2013
 • American Kidney Fund, “Problemas de los riñones”, en web de la American Kidney Fund
 • National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Deseases, “Información general sobre la enfermedad de los riñones”, en web.
 • “Riñón”, artículo en wikipedia

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.