Doğum Hazırlık Sınıfları Hakkında Bir Şeyler Öğrenin

Doğum hazırlık sınıfları bebeğinizin doğumu sırasında daha güvenli hissetmenize yardımcı olacaktır. Bu sınıflarda sadece yaşayacağınız fiziksel aşamaları değil duygusal tepkilerinizin neler olabileceğini de öğreneceksiniz.
Doğum Hazırlık Sınıfları Hakkında Bir Şeyler Öğrenin

Tarafından yazılmıştır Antonella Grandinetti

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Hamileliğinizin son aşamasında, ve biraz endişeli ve korkulu musunuz? O zaman, ihtiyacınız olan şey doğum hazırlık sınıfları olabilir.

Bu tip hislerin hamile kadınlarda sık görüldüğünü aklınızda tutun. Bundan dolayı, birçok uzman hamilelik döneminizin son aylarında doğum hazırlık dersleri almanızı önerir. Bu derslerde bir ebe, bir doğum danışmanı veya kafanızda olabilecek herhangi bir soruyu cevaplayabilecek biri ile konuşabilirsiniz. Aynı şekilde, diğer hamile kadınlarla konuşma şansı da yakalarsınız.

Bugünkü yazımızda sizlere doğum hazırlık sınıfları ve bu sınıfların derslerinin içerikleri hakkında bilgi vereceğiz. Ayrıca size bu derslerin neden verildiğini ve nerede ve ne zaman ders alabileceğinizi anlatacağız.

Doğum Hazırlık Sınıfları Nelerdir?

Göbeğine bakan hamile bir kadın.

Doğum hazırlık sınıfları doğum yaparken size hem fiziksel hem de duygusal açıdan yardım edecektir.

Adlarından da anlaşılacağı gibi bu sınıfların amacı insanları doğum yapmaya hazırlamaktır. Ancak, dersler bundan çok daha fazlasıdır. Doğum hazırlık sınıfları hamile kadınların sorularına cevap bulabileceği ve deneyimlerini karşılaştırabileceği, bir sürü tavsiye verip alabileceği yerlerdir.

Bu sınıflarda kadınlar elbette doğum hakkında bir şeyler duyacaklardır, ancak şu konularda da bilgi edineceklerdir:

 • Emzirme yöntemleri
 • Doğum sonrası depresyonu
 • Yeni doğan bakımı
 • Hamilelik sonrası seks
 • Doğacak çocuğun abisinin veya ablasının olası tepkileri

Doğum Hazırlık Sınıflarına Ne Zaman Gitmelisiniz

Hamile kadınlar doğum hazırlık sınıflarına gitmeye hamileliklerinin 30. haftası civarında gitmeye başlarlarGenel bir kural olarak sınıflar haftada bir yapılır ve 1,5 ila 2 saat arası sürerler. Elbette, bu hangi şehirde yaşadığınıza da bağlıdır. Size yakın sınıflar hakkında bilgi almak ve sınıflara gitmeye başlamak için en uygun zamanı öğrenmek için doktorunuza sorun. Eğer erken doğum riski altındaysanız (mesela ikiz taşıyorsanız) doğum uzmanınız hazırlık sınıfına daha erken başlamanızı önerecektir.

Bu yazımızla da ilgilenebilirsiniz: Hamilelikte Egzersiz Yapmanın Dört Yolu

Doğum Hazırlık Sınıfları Ne Hakkındadır?

Bir anne ve yeni doğan bebeği.

Temelde, dersler üç bölüme ayrılır: bilgilendirici, pratik ve etkileşimli bölümler. Her ders bu üç bölüme değinir. Bu şekilde sadece bir bölüme katılmak yerine hem bir şey öğrenip hem de diğer annelerle etkileşime geçebilirsiniz. Bunların hepsini doğumunuz için pratik yaparken gerçekleştirebilirsiniz.

İşte adım adım her bölümün içeriği:

1. Bilgilendirici Bölüm

Genellikle her sınıf bir ebenin veya başka bir profesyonelin gelecek anneleri ilgilendirebilecek bilgilendirici bir konu sunmaktan sorumlu olduğu bir bölüm ile başlar:

 • Hamile kalınmasından doğuma kadar bir bebeğin gelişimi.
 • Bebeğin sağlık kontrolleri ve acil servise gitmeniz gereken zamanlar.
 • Bebeğin aşı programı.
 • Bebeği yıkamak ve bezini değiştirmek.
 • Bebeğin ateşini doğru şekilde ölçmenin ve ateşleri olup olmadığını belirlemenin yolları.
 • Doğum planı.
 • Doğumun çeşitli aşamaları ve Braxton Hicks kasılmaları ile doğum kasılmaları arasındaki farklar.
 • Nasıl emzirilir, emzirmeden beklemeniz gereken şeyler.
 • Doğum sonrası depresyonu ve semptomları.
 • Eşinizden ne beklemelisiniz.
 • Anne ve bebek arasındaki simbiyotik ilişki.
 • Emzirirken kullanılması önerilen doğum kontrol yöntemleri.

2. Pratik Bölüm

Göbeğini tutan hamile bir kadın.

Bu bölümde ebe size doğumun çeşitli aşamalarında kullanabileceğiniz uygun nefes tekniklerini öğretecektir. Kasılmalar sırasında kullanmanız gereken nefes tekniği ile iterken kullanmanız gereken nefes tekniğinin farklı olduğunu bilmelisiniz. Bu teknikler ya kasılmaların acısını hafifletmek, ya da bebeği itmenize yardımcı olmak içindir.

Ayrıca eğitmen size Kegel egzersizlerini de öğretecektir, bu egzersizler pelvik tabanınızı çalıştırmanıza yardımcı olacak bir set kasılma-rahatlatma egzersizleridir. Bu egzersizlerin amacı doğum sonrasında idrar kaçırmanızı engellemek veya minimuma indirmektir.

Son olarak, vücudunuzu biraz hareket ettirebilmeniz ve sırtınızda oluşabilecek rahatsızlıkları gidermek için size bazı egzersizler ve esneme hareketleri de öğreteceklerdir.

Bu yazımızı da kaçırmayın: Doğum İndüksiyonu Nedir ve Nasıl Yapılır?

3. Etkileşimli Bölüm

Doğum hazırlık sınıfları sizinle aynı şeyleri yaşayan insanlarla iletişimde olmanın harika bir yoludur. Aslında, bu sınıfların en zenginleştirici tarafı şüphelerinizi ve endişeleriniz paylaşıp deneyimli insanlardan tavsiye alabilmenizdir.

Sonuç Olarak

Bu yazı boyunca annelere seslendik ancak elbette eşlerin rolü de çok önemlidir. Eğer mümkünse eşler de doğum hazırlık sınıflarına katılmalıdır.

Doğum hazırlık sınıfları anneyi, bebek doğumunun ve anneliğin anlamı ile daha fazla iletişime geçirmenin harika birer yoludur. Eğer ne bekleyeceğinizi bilirseniz daha kendinizden emin olursunuz. Aldığınız yönlendirmeler yolun her adımında yanınızda olur. Aklınızdaki soruları sormaktan çekinmeyin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.