Jinekoloğunuza Sormanız Gereken 7 Sıra Dışı Soru

Utansanız bile, jinekoloğunuza soracak sorularınız varsa, onları sormanız en iyisidir. Cinsel ilişki, özel bölge epilasyonu ve hatta kayganlaştırıcı kullanımı hakkında şüphelerinizi ortadan kaldırabilirler.
Jinekoloğunuza Sormanız Gereken 7 Sıra Dışı Soru

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Cinsel ilişkiye girmeye başladıktan sonra, jinekoloğa yılda en az bir kere gitmek önemlidir. Herhangi bir sorun veya garip bir semptom fark ederseniz, mümkün olan en kısa sürede ziyarete gitmelisiniz. Jinekoloğunuza soracağınız 7 sıra dışı soruyu öğrenmek için bu makaleyi okuyun.

Jinekolog Ziyaretleri

Dürüst olmak gerekirse, bu ziyaretler çoğu kadın için genellikle biraz rahatsız edicidir. Bu nedenle, kadınlar genellikle mümkün olduğunca hızlı bir şekilde girip çıkmak isterler.

Bununla birlikte, jinekoloğunuzla konuşmanız ve bazı önemli sorular sormanız için kendinize zaman ayırmanız önemlidir.

Kendinizi biraz rahatsız veya gergin hissediyor olsanız bile, jinekoloğunuza sormanız gereken soruların bir listesini aşağıda bulabilirsiniz. Ne de olsa, bu sorulara alışmışlardır ve bu soruları sormanın büyük sorunları önlemenize yardımcı olabileceğini unutmayın.

jinekoloğunuza sormanız gereken sorular

Jinekoloğunuza Sorulacak Sorular

1. Adetimin düzensiz olması normal mi?

Normal menstrüasyon yaklaşık 28 gün sürer. Bununla birlikte, bazı kadınlar daha kısa, daha uzun veya düzensiz döngülere sahip olabilir.

Jinekologunuzla menstrüel döngünüz hakkında konuşmak önemlidir. Bu şekilde, başka testler yapmaları veya başka önlemler almaları gerekip gerekmediğini öğrenebilirler.

Kronik bir hastalığınız varsa, jinekoloğunuz size ek talimatlar verebilir.

2. Partnerim ve ben hangi tıbbi testleri yaptırmalıyız?

Yeni bir partnerle flört etmeye başladıysanız, cinsel ilişkiye girmeden önce cinsel sağlığınız hakkında konuşmak önemlidir.

Buna ek olarak, cinsel yolla bulaşan herhangi bir hastalığınızın bulunmadığından emin olmak için bazı tıbbi testlerden geçmek asla zarar vermez.

Herhangi bir laboratuara gidip bir dizi test isteyebilecek olsanız da, önce jinekoloğunuzla konuşmak en iyisidir. Bu şekilde size hangi testleri yaptıracağınızı söyleyebilirler.

Ardından, sonuçları ve yapmanız gereken diğer her şeyi açıklaması için doktorunuza geri dönmeniz gerekir.

3. Tıraş olabilir miyim? Eğer evetse, ne kadar?

Vajinal bölgeyi veya “bikini bölgesini” tıraş etmek biraz tartışmalı bir konudur. Bir yandan, bazı insanlar görünümünü beğenir. Ayrıca, bazı insanlar traş olmakla koku veya diğer rahatsız edici şeyleri önlemek ister.

Bununla birlikte kasık kılı bir işlev görür. Bakterilerin ve kalıntıların vajinal kanala girmesini önler. Bu nedenle, bunun çok kişisel bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, stilistiniz yerine jinekoloğunuza sormalısınız.

Doktorunuz tüm alanı veya bir parçasını tıraş etmenin en iyisi olup olmadığını, vajinal sağlığınıza ve geçmişinize dayanarak size bildirecektir.

Düzenli olarak vajinal enfeksiyonlar yaşarsanız, traş etmemek veya belirli önlemlerle alarak bunu yapmak en iyisi olabilir.

ağda tutan kadın

4. Kayganlaştırıcı kullanmalı mıyım?

Birçok çeşit kayganlaştırıcıyı her süpermarkette, eczanede ve cinsel sağlık dükkanında bulabilirsiniz. Bu nedenle aslında jinekoloğunuza bir kayganlaştırıcı kullanmadan önce sormanıza veya dikkat edilmesi gereken bir şey olup olmadığını sormanıza gerek yoktur..

Ancak, tüm ürünleri aynı şekilde veya aynı sıklıkla kullanamayacağınızı bilmek önemlidir.

Örneğin, cinsel ilişki için kullanabileceğiniz bir kayganlaştırıcı, menopozun kuruluğuyla mücadele etmek için kullanacağınız kayganlaştırıcıdan tamamen farklı olabilir.

5. Hamile kalmak için en iyi pozisyonlar hangileridir?

Hamile olduğunuzu öğrendiğinizde genellikle jinekoloğa gidilir. Bununla birlikte, hamile kalmaya çalışmaya başladığınızda da randevu almanız gerekir.

Jinekoloğunuza soracağınız sıra dışı sorularınız olduğunu düşünseniz bile, hamile kalmayı kolaylaştıracak bazı ipuçları verebilirler. Örneğin, size en iyi cinsel ilişki pozisyonlarını söyleyebilirler. Her pozisyon spermin yumurtaya ulaşmasını kolaylaştırmaz.

6. Vajinal akıntım normal mi?

Her ne kadar vajinal ıslanma yumurtlama sırasında artıyor olsa da, çok fazla vajinal akıntı bir problem ya da enfeksiyon belirtisi olabilir.

Renk, doku veya miktardaki değişiklikleri fark ederseniz, bir sorun olup olmadığını ya da normal olup olmadığını doktorunuza sormanız önemlidir.

Unutmayın, diğer uyarı işaretleri de hoş olmayan kokular ve sıradışı renklerdir.

Kendi başınıza bazı önlemler alabilirken, gerçek nedenleri ve mümkün olan en iyi tedaviyi yalnızca jinekoloğunuz  belirleyebilir.

7. Cinsel ilişki sonrası veya cinsel ilişki sırasında kanama normal midir?

Yaşınıza ve kişisel özelliklere bağlı olarak, arada bir cinsel ilişki sırasında kanamanız olabilir.

Bu, çok fazla zedelenme yaşanırsa veya gerekli bir önlem almadıysanız olabilir. Ayrıca, uzun zamandır cinsel ilişkiye girmediyseniz de olabilir.

Her durumda, jinekoloğunuza daha büyük bir problemi ortadan kaldırmak için bu durumu söylemelisiniz. Sık sık meydana gelirse bu soruna dikkat edin.

iç çamaşırlı karnını tutan kadın

Jinekoloğunuza Soru Sormayı Önemsiz Görmeyin

Bu sorular hakkında ne düşünüyorsunuz? Bazılarını görmezden gelmiş olabilirsiniz. Ancak, bu soruları bir sonraki randevunuzda sormanızı öneririz.

Cinsel sağlığınız genel sağlığınız için çok önemlidir. Bu nedenle, doktorunuzla açıkça konuşmak hayati önem taşır, bu yüzden bunu yapmak için zaman ayırın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.