Regl Dışı Vajinal Kanama Neden Olur?

Adet dönemi dışındaki vajina kanamasına ne sebep olur? Olası tüm nedenleri ve nasıl tedavi edileceğini bugünkü yazımızda öğrenin.
Regl Dışı Vajinal Kanama Neden Olur?

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Adet dönemi dışında vajinal kanama yaşadığınızı fark ederseniz, hemen bir jinekoloğa danışmalı ve nedenini öğrenmelisiniz.

Adet döneminiz süresince meydana gelen vajinal kanama, ay başı kanaması olarak adlandırılır ancak adetle ilgisi olmayan kanamalar metroraji olarak bilinir.

Metroraji, adet dönemi dışında vajinadan kan gelmesine verilen isimdir. Birkaç farklı faktöre bağlı olabilir ve pek çok insan adet düzensizliğinden kaynaklandığını düşünür ancak bu doğru değildir.

Adet dönemi dışındaki kanama, vücudunuzda bir şeylerin yanlış olduğunu gösterir. Bu nedenle kanama sebebinin bir an önce belirlenmesi ve oluşacak herhangi bir komplikasyonun önlenmesi oldukça önemlidir.

Adet dönemleriniz düzenliyse ve bu dönemler dışında bir kanama gözlemlerseniz panik olmayın. Sadece kanamanın nedenini belirlemeye çalışın.

Eğer böylesi kanamalar yaşıyor ama nedenini bilmiyorsanız bugünkü yazımızda adet dönemi dışındaki kanamaların temel nedenlerinden bahsedeceğiz.

Adet dönemleri dışındaki kanamanın nedenleri

Kanamaya neden olabilecek pek çok neden vardır ancak jinekologlar bu kanamaları üçe ayırır:

 • Vajinal
 • Rahim
 • Yumurtalık

Kanama bu üç bölgeden kaynaklanabileceğinden, kanamanın pek çok sebebi olabilir.

Doğum kontrol hapları

doğum kontrol hapı tutan kadın
Özellikle rahim içi araçlar (RİA) ve doğum kontrol hapları gibi doğum kontrol yöntemleri düzensiz kanamalara neden olabilir.

Bu gibi durumlarda, kanamanın nedeni haplardaki hormon seviyesi ya da araçların rahim içerisine yerleştirilmesidir.

Yeni bir doğum kontrol yöntemine başladıysanız ve kanama meydana geldiyse, durumu kontrol altına almak ve daha ciddi bir sorun oluşmasını engellemek için doktorunuza danışın.

Kullanacağınız herhangi bir doğum kontrol yönteminin adet döngünüzü değiştirmesi normaldir. Kanamanın yoğun olduğu ya da tam tersine az olduğu adet dönemleri yaşayabilirsiniz.

Hormonal değişiklikler

Kadın vücudu, adet döngüsünün düzenlenmesinden sorumlu olan östrojen ve progesteron isimli iki ana hormon üretir.

İkisi arasında bir dengesizlik olduğunda, adet döngüsü dışında da kanamalar meydana gelebilir.

Bu hormonal değişiklik çok ağrılı adet dönemlerine, yoğun bir kanamaya ve adet dönemi dışında kanamalara neden olabilir.

Hormonal dengesizliklerin sebepleri şunlar olabilir:

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH)

bacaklarını kapatmış kadın
Özellikle bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar, korunmasız bir cinsel ilişki sonrası vajinal kanama belirtilerine neden olabilir.

CYBH belirtilerinin bazıları şunlardır:

 • Ateş
 • İdrar sırasında yanma veya ağrı
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı
 • Olağandışı vajinal akıntı

Bunların hepsi adet dönemi dışında kanamaya neden olabilir.

Bu belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız olası bir komplikasyonu önlemek ve gerekli tedavinin uygulanması için bir an önce doktora danışmak çok önemlidir.

Enfeksiyonlar

Enfeksiyon, vajinal kanamanın en yaygın nedenlerinden biridir. Vajinanızı ve idrar yolunuzu etkileyebilir.

İltihap ve tahriş, enfeksiyon oluştuğunda düzensiz kanamalara neden olabilir ancak bu kanamalar genellikle hafiftir.

Aşağıdaki durumlar nedeniyle enfeksiyon kapabilirsiniz:

 • Temizliğe özen göstermemek
 • Hormon dengesizlikleri
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 • Vajinal Duşlar

Menopoz

Perimenopoz olarak bilinen süreçte, düzensiz kanamalar ortaya çıkabilir. Bu, menopoz döneminde hafif lekelenmelerin ya da kanamaların olduğu bir zamandır.

Artık adet döneminiz görmediğinizde ve yumurtalıklarınız artık fonksiyonunu yitirdiğinde bile, bazı kadınlarda kan gibi kahverengi bir akıntı gözlemlenebilir.

Rahimde polipler

vajinal kanama
Rahimde poliplerin büyümesi vajinal kanamalara neden olabilir. Pek çok kadın hiçbir değişiklik fark etmezken, bazı kadınlarda farklı semptomlar meydana gelebilir.

Vajinadan kan gelmesi ve karın bölgesinde kramplar meydana gelmesi, rahminizde bir şeylerin ters gittiğini gösterir.

Tümör

Rahim içinde oluşan iyi huylu tümörler bir jinekolog tarafından tespit edilebilirler.

Tümörlerin bazı belirgin belirtileri şunlardır:

 • Cinsel ilişki sırasında ağrı
 • Sık idrara çıkma ihtiyacı
 • Adet dönemi dışında kanama

Yumurtalık kistleri

Yumurtalık kistleri, yumurta salınımından sonra yumurtalıklarda ve ruptürlerde üretilir. Bu ruptür kramp, karın ağrısı ve vajinal kanamalara neden olur.

Kistler, adet dönemi dışında meydana gelen kanamaların en yaygın nedenidir.

Adet döneminiz dışında bir kanamanız olursa, jinekoloğunuza görünmenizi öneririz. Böylece durumun nedeni anlaşılır ve daha ciddi bir sağlık problemi önlenmiş olur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.