İlk Hamilelik ile İkinci Hamilelik Arasındaki Farklar

İkinci hamileliğiniz sırasında, ilkinde olduğu kadar dinlenmeye fırsatınız olmaz çünkü ilk doğan çocuğunuza da bakmanız gerekir.
İlk Hamilelik ile İkinci Hamilelik Arasındaki Farklar
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Thady Carabaño

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2022

Bir kadının yaşadığı ilk hamilelik genellikle zordur. Beklentileri çoktur ve ister inanın ister inanmayın, hissedebileceği en yoğun duygu korkudur. İkinci hamileliği ise daha sakin olabilir.

Kadınlar bu süre zarfında ne bekleyeceklerini bildikleri için, genellikle daha sakin hissederler. Ancak, diğerleri için, bir seferde çok daha heyecan verici ve stresli olabilir.

Her ne kadar hamile kadınlar hamilelik sırasında meydana gelebilecek olayları bilseler de, her hamilelik yeni bir deneyimdir. Kuşkusuz, ikinci bir hamilelik ilki ile birçok ortak bir noktaya sahiptir, ancak aynı zamanda kendi içinde eşsizdir.

İkinci Çocuğunuza Hamile Olmak

Her ne kadar ilk doğumlar kadınları deneyimli annelere dönüştürse de, çoğu kadın yeni bir hamileliğin birinciden daha zor olabileceğinin farkında değildir.

Bu yeni hamilelik, yakında anne olacak kadının eş zamanlı bir biçimde ilk çocuğuna bakarken başa çıkması gereken birçok fiziksel ve duygusal değişiklikle birlikte gelir. Bu zorlu bir görevdir.

İlk Hamilelik ile İkinci Hamilelik Arasındaki Farklar

Aşağıda, ikinci bir hamilelik sırasındaki temel farklılıklardan bazılarını bulabilirsiniz:

ikinci hamilelik esnasında çocuk bakımı
  • Hamilelik nedeniyle ortaya çıkan uyku halinden zevk almayı unutun. Evet, muhtemelen ilk hamileliğiniz sırasında zevk aldığınız uzun şekerlemelerin tadını çıkaramayacaksınız. Bunun nedeniyse, ilk çocuğunuzun dikkatinizi ve sevginizi, hatta küçük olması durumunda daha da fazlasını talep etmesidir.
  • Ancak, muhtemelen ilk hamileliğinizden daha fazla enerjiniz olacaktır. Sonuçta, zaten “anne güçleri” olarak adlandırılan bir dizi özelliğe sahipsiniz. Siz bir süper kahramansınız, çalışabilir, çocuğunuzu büyütebilir, ev işi yapabilir, eşinizle ilgilenebilir ve hamileliğinizi aynı anda yaşayabilirsiniz.
  • İlk çocuğunuz bu süre içinde en iyi arkadaşınız olacak. Bebek anne rahminde olduğu için karnınız büyüdükçe büyüyecek, çocuğunuzu uyaracak ve çocuğunuz yeni bebekle bir bağ kuracaktır.
  • Ayrıca, ilk defa sahip olmadığınız doğuma da sahip olabilirsiniz. İlk seferinde suda doğuma ya da evde doğum yapmaya cesaret edemediyseniz, belki şimdi denemeye karar verebilirsiniz. İlk bebeğiniz Sezaryen doğduysa, normal doğum yapmak bile mümkündür.
  • İlk hamilelik esnasında, ailenizin ve arkadaşlarınızın ilgi odağıydınız. Ancak, bu hamilelikte dikkat azalabilir. Ancak, bu sizi endişelendirmemelidir! Sizi yine de sevgi seline maruz bırakacaklar, yine de ilk seferindeki gibi olmayacaktır.

İkinci Hamileliğiniz Sırasında Emzirme

hamile anne ve çocuk

İlk çocuğunuzu iki yaşına kadar emzirmeye inanıyorsanız, ancak yeni hamileliğinizi beklemediğiniz bir anda geldiyse, umutsuzluğa kapılmayın veya sütten kesmek için acele etmeyin.

Birçok anne veya büyükanne, hamile iken emziremeyeceğinizi söyleyecektir. Bazı doktorlar ayrıca emzirmenin düşük olasılığını da artırabileceğine inanmaktadır. Ancak bu durumun sizi alarma geçirmesine müsaade etmeyin.

Hamileliğiniz sağlıklı bir hamilelik ise endişelenmeyin. Kasılmalar mı hissediyorsunuz? Evet, kasılmalar gerçekleşmesi oldukça muhtemeldir, ancak ortaya çıkarlarsa, bu kasılmalar sağlığınızı veya bebeğinizin hayatını tehlikeye atmayacak ılımlı kasılmalar olacaktır. Böylece ilk çocuğunuzu emzirmeye devam edebilirsiniz!

Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birinden muzdarip iseniz, bunu yapmadan önce doktorunuza veya gebelik danışmanınıza başvurmalısınız. Aşağıdaki durumlar söz konusuysa sütten kesmenizi tavsiye edebilir:

  • Yaşınız veya hamilelik bozukluklarınız nedeniyle yüksek riskli bir hamilelik.
  • İkiz bekliyorsanız.
  • Eğer rahim kanaması söz konusuysa.

Son Fikirler

Hamile kalmak en zenginleştirici deneyimlerden biridir. İkinci hamileliğiniz birinciden farklı olacaktır çünkü zaten ilgilenmeniz gereken bir çocuğunuz var. Bu nedenle, yeni bebeğin gelişini beklerken ilk çocuğunuzla sağlıklı bir bağ kurmanız gerekir.

Mümkün olduğunca sakin olmaya çalıştığınızdan emin olun, çünkü çocuğunuzun sizin huzurlu olduğunuzu hissetmeye ihtiyacı vardır. Bu yeni hamilelik sizi ilkinizden biraz daha fazla strese sokabilir. Bunun nedeni, yolda olan çocukla ilgili mutlu olmanıza ve kendinize güvenmenize rağmen, ilk çocuğunuz talepkar olabilir.

Yeni hamileliğinizin tadını sonuna kadar çıkardığınızdan emin olun! Kendinizi daha iyi hazırlayın, çünkü iki çocuğun annesi olacağınız bu yolda yeni zorluklarla karşılaşacaksınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.