Kuzenleriniz; Arkadaşlarınız ve İkinci Kardeşlerinizdir

· 17 Nisan, 2017
Kuzenleriniz ikinci kardeşlerinizdir ve aynı zamanda birlikte oynadığınız, çok önemli tecrübeleri paylaştığınız, hayatınızı zenginleştiren arkadaşlarınızdır. Bu nedenle kuzenler ile kurulan ilişkiler çok özeldir.

Kuzenleriniz özel bir aile bağını temsil eder; bu yakın akrabalar veya “ikinci kardeşler” çocukluğunuzu ve ergenlik yıllarınızı güzelleştirir.

Kuzenler ile oluşturduğunuz psikolojik ve sosyal çevre, aileniz ve kardeşlerinizinki ile benzerdir.

Kuzenler, baba tarafından veya anne tarafından soyadınızı paylaşmanın yanı sıra, binlerce macerayı paylaştığınız, binlerce anı yarattığınız ve birbirinizin olgunluğunun önemli parçalarını oluşturduğunuz eşsiz arkadaşlarınızdır.

Sizleri bugün önemsenmeye değer olan bu değerli ilişkiye biraz daha yakından bakmaya ve çocuklarınızı bu aile bağlarını güçlendirme konusunda teşvik etmeye davet ediyoruz.

Kuzenleriniz, istisnai ikinci kardeşleriniz

Antropologların bize söylediği ilginç bir şey vardır o da; tüm kültürlerin günlük hayatta aileye eşit değer vermediğidir. Aileyle arkadaşçıl olan ilişkinin telefon görüşmeleri ile sınırlı olduğu ve ailenin her ay bir kez bir araya geldiği bazı ülkeler var.

Fakat diğer kültürlerde, günlük ya da düzenli görüşmelerin görülmesi nadir değildir ve bazı jenerasyonlar ekonomik sebeplerin dışında, sadece karşılık verebilmek adına yaşlı aile bireylerine bakabilir ve hatta birlikte yaşayabilir.

Keşfedin: Çocuklarınıza Hayal Kurmayı Öğretin, Korkmayı Değil

Çoğu insan kuzenleriyle çok yakın evlerde büyümüştür, dedeniz, anneanneniz veya babaanneniz sizi almıştır çünkü ailenizin işte olduğu günler vardır.

Şefkatin ve saygının yüklü olduğu bu dolu dolu olan düzenli günlük ilişki ile büyümek, belirli kültürlerde büyük ya da küçük olsun herkesin yararlanabileceği köklü bir değerdir.

arkadas

Kuzenlerinizin çocukluğunuz için neler yapabileceğine bir göz atalım ve büyüdüğünüzde hangi rolü oynadıklarını görelim.

Yakın aile dışında sosyalleşmenin bir yolu

Bir çocuk dünyaya geldiğinde, ilk etkileşim çemberi anne, baba ve varsa kardeşlerden oluşur. Akranlarınızla arkadaşlıklar kurmaya başlamadan çok önce, kuzenlerinizle size çok yararlı olabilecek sosyal ilişkiler kurarsınız.

  • Kuzenler arasındaki ilişkinin kalitesi kardeşler arasındaki pozitif ilişki ile belirlenebilir. Eğer bu sevgi bağına sahip değilseniz, muhtemelen yakın aile dışında da bu bağı yaşayamazsınız.
  • Aslında, birçok insanın kuzenlerinden bazılarını tanımaması nadir değildir, çünkü ebeveynleri kardeşleriyle bir noktada bir ilişki kurmayı bırakmıştır.
  • Eğer ilişki pozitif ve sık ise, çocuk bu özel arkadaşlıktan faydalanır ve bu duygusal element uzun süre sürecek bir etkileşim yaratır.

Kuzenleriniz, dedeleriniz, anneanneleriniz veya babaanneleriniz hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz, tatil ve hafta sonu maceralarının tadını çıkarabileceğiniz, beraber kaybolup, keşfedip, tartışıp, gülebileceğiniz ve içinizde büyümenize yardımcı olan “bilişsel stok” yaratabileceğiniz ikinci kardeşlerinizdir.

kuzenler

Kuzenleriniz, hayat boyu arkadaşlarınız

Herkesin bildiği şey şudur ki, anne veya baba tarafından olan her kuzeniniz ile anlaşacaksınız diye bir şart yoktur.

  • Değerleri sizinkiler ile örtüşenlerle, kişilik özellikleri size destek verenlerle ve size ihtiyacınız olduğunda mutluluk verenlerle daha iyi bağlanırsınız. Bu kişiler genellikle çocukluktan beri sizinle olan ve olgunluğa da sizinle beraber giren kişiler olacaktır.
  • Diğer yaygın bir şey de şudur ki, bazı kişiler kuzenleri ile kardeşleriyle kurduğu ilişkiden daha iyi bir ilişki kurarlar.
  • Bunlar çok fazla endişelenmemeniz gereken normal şeylerdir.
  • Aile zorunlulukları size hissetmediğiniz bir şeyi yapmaya zorlamamalıdır; her zaman kalbinizin ve vicdanınızın sesini dinlemelisiniz, aynı zamanda her zaman da saygılı olmalısınız.
  • Bir kuzen arkadaştan daha iyi olabilir – sizin ruh eşiniz olabilirler, ömrününüzün son gününe kadar güvenebileceğiniz birisi olabilir kuzeniniz.

Çocuklarınıza kuzenleriyle iyi ilişkiler geliştirmeleri konusunda destek olun

Eğer kardeşleriniz veya eşinizin ailesi ile hala iyi bir ilişki kuruyorsanız, yetişkinlerin zevk alacağı toplantıları ve aynı zamanda ailenin genç üyelerinin bir arada olabileceği etkinlikleri planlamaktan çekinmeyin.

Buna da bir göz atın: Benim Neslim Lütfen ve Teşekkür Ederim Der

  • Çocukların özellikle de yaşamlarının ilk 6 yılında, her durumun önemli olduğu istisnai anlar vardır.
  • Eğer kuzenler ile paylaşılan oyunları, maceraları, öğleden sonra atıştırmalıklarını, gülmeyi, şakaları ve şarkıları desteklerseniz, onlara sadece mutlu bir zaman değil aynı zamanda sevildiklerini hissettikleri ve keyif ile büyüyecekleri harika anılar da vermiş olursunuz.

Kendi kuzenlerinizle iyi geçindiğiniz gibi, çocuklarınızın da kuzenleri ile pozitif ilişkiler geliştirmelerine izin verin.