Emzik ve Biberon Kullanmak Bebek İçin Zararlı Mı?

Bir anne bebeğini emziremediği zaman, bebeğinin ağzına bir biberon ya da emzik vermek zorunda kalabilir. Ancak, bunlar mümkünse bir ila iki yıldan fazla kullanılmamalıdır.
Emzik ve Biberon Kullanmak Bebek İçin Zararlı Mı?
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Thady Carabaño

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Emzik ve biberon kullanımı oldukça yaygındır. Bazı anne babalar ikisini de kullanmak isterken, bazıları da ikisinden de kaçınır.

Emzik ve biberon hakkında bilmediğimiz birçok şey vardır, fakat kesin olan şey şu ki bunların bebeğin sağlığı üzerindeki etkileri hakkında farklı görüşler bulunmaktadır. Sonuçta, konu bebeği sakinleştirmek ve beslemek olunca hem çok temel argümanlar hem de oldukça karşıt görüşler var.

Bugün anneler çok geniş kitleler tarafından kullanılan iki ürünle karşı karşıyadır. Bir açıdan kesinlikle faydalı olabildikleri gibi öte yandan emzik ve biberon kullanımının oldukça olumsuz etkileri de olabilir. Aşağıda emzik ve biberon kullanımı ile ilgili bazı gerçekleri öğreneceksiniz.

Emzik Ve Biberon: Nasıl Çalışırlar?

biberon emen bebek

Hem emzik hem de biberon kullanımı, bebeklerin doğal emme refleksiyle bağlantılıdır. Bu refleks, gebeliğin 32. haftası itibariyle ortaya çıkar, ancak 36. haftada tamamen gelişir.

Emme refleksi, yutma refleksiyle birlikte bebeğin hayatta kalmasını sağlar. Onlar sayesinde, bebekler kendilerini besleyebilirler ve dolayısıyla emme, streslendikleri zaman onları sakinleştirir. Bu yüzden bebekler sakinleşmek için parmaklarını emerler.

Bu refleksler genellikle altı ay civarında kaybolur. Bir bebek, emme refleksini beslenmek ve sakinleşmek için annelerinin göğsüne tutunarak kullanır. Eğer bebek anne sütü almazsa, bu refleksler bebeğin sakinleşmesi için bir emzik kullanmasına ve kendilerini beslemek için bir biberondan süt içmesine de yardımcı olacaktır.

Neden Emzik ve Biberon Kullanılmalı?

Emziği bebeğine tanıtmaya çalışan emziren anneler her zaman iyi sonuçlar almaz. Açıkçası, bebekler annelerinin göğsünü sadece yemek için değil aynı zamanda sakinleştirdiği için de tercih ederler.

Emzirilemeyen bebeklere gelince, emzik ve biberon annelerinin göğsünün yerini alabilir. Biberon her zaman besleyici emme sağlarken emzik, sakinleştirici etkiye sahip besleyici olmayan emmeyi içerir.

Pediatristler genellikle bir çocuğun emzik ve biberon kullanması için hangi yaşın tercih edildiğine ilişkin konularda çelişir. Bazıları bunun, bebeğin yaşamının ilk yılından itibaren olması gerektiğini söyleyecektir. Diğerleri biberonun 18 aydan itibaren kullanılması gerektiğini ve emziğin ise 18 ila 24 aya kadar uzatılmasını kabul eder. Daha sonra gereksizdir.

Bir emzik ve biberon kullanmak nasıl zararlı olabilir?

Bir bebeğin biberondan emmesi, annelerinin göğsünü emmesinden daha kolaydır. Ancak, sütün kendiliğinden ortaya çıkması nedeniyle, dilin ve dudakların kas gerginliği (hipotoni) azalır ve yanaklar hipertrofi yapabilir.

Annelerinin memesini emmenin aksine daha fazla hareket vardır. Biberonun ağzı, ağzın arkasına yerleşir ki bu da sütü çıkarmak için çene ile dil arasındaki hareketlerin koordinasyonunu gerektirir.

Bir bebek büyüdükçe, emme ve yutma refleks olmayı bırakır. Yavaş yavaş gönüllü hareketler haline gelirler çünkü çiğneme ve yemek için gereklidirler. Aynı şekilde, konuşmayı içeren bölümler de gelişmiştir.

Uzun Süreli Kullanımın Etkileri

Biberonla beslenen bir çocuk, içeriği dağıtmak ve boğulmadan yutmak için emme, yutma ve nefes alma şekillerini geliştirmelidir. Bununla birlikte, biberonu uzun süre emzikten daha fazla kullanmak çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir:

  • Yiyeceklerin soluk borusuna gitmesi riski. Kasın yeniden düzenlenmesi, bir çocuğun yiyecekleri geri çıkarmasına ve soluk borusuna kaçırmasına neden olabilir.
  • Uzun süreli apne atakları. Hazır mama içen bebekler daha derin bir uykuya yatkın olma eğilimindedir, ancak uyku sırasında çok sığ nefes aldıkları süreler veya soluk nefes alma dönemleri olabilir.
  • Anormal yutma nedeniyle tıkanmış adenoidler. Bu, sırayla, otitis ve diğer solunum rahatsızlıklarının ortaya çıkma riskini arttırır.
  • Ağızdan solunum alışkanlığı geliştirebilirler. Bu; solunum yolu enfeksiyonlarını, işitme duyusunun azalmasını, toraksın ve çene-yüz gelişiminin değişmesini tetikleyebilir.
  • Servikokraneal duruş ve vücudun dikey ekseni değişebilir. Dilin ve çenenin hatalı çalışması, işlev bozukluğunu telafi etmek için baş ve boynun bel ve vücudun dikey ekseni ile ilgili olarak kötü konumlanmasına neden olur.
  • Theor maxillodental gelişme etkilenir. Bir çocuk, biberon kullandığı zaman, emmek için çok fazla çaba harcamazlar, halbuki bu, iç (dil ve yumuşak damak) ve dış (dudaklar ve yanaklar) kaslarının baskısını dengelemek için çok önemlidir.
  • Özellikle çocuklar uyumadan önce mama içerse, diş çukuru oluşturma riski artar. Mamaya eklenen şeker veya şekerli yiyecekler dişlerine yapışır. Bu, bebekler uykuya dalarken biberondan içtikleri zaman olur, çünkü onları temizleyemezler.
  • Mide kaslarını düzgün şekilde geliştiremediğinden, lisanın fono-artikülasyonunda problemler ortaya çıkabilir. Bu nedenle, konuşma gelişiminde gecikmeler olabilir.

Bu makaleye de bir göz atın: İlk Kez Anne Olmak İsteyenlere Temel Bilgiler

Emziremiyorum: Ne Yapmalıyım?

emzikli bebek

Emziremiyorsanız, mümkün olan en az süre boyunca emzik ve biberon kullanmak en iyisidir. Bununla birlikte, biberon kullanmadan önce bebeklerinin emzik kullanmalarına izin vermeyen, bardak yerine pipet ve hatta küçük kaşık kullanan anneler vardır. Bunun sizin ve bebeğiniz için işe yarayıp yaramayacağını belirlemek adına bu kararı dikkatlice düşünün.

Her durumda, önemli olan bu ürünlerin yatma zamanı ile ilişkilendirilmesine izin vermemektir. Aksi takdirde, bu daha uzun yıllar devam edebilecek bir bağımlılık yaratabilir.

Bir emzik ve biberonun suistimal edilmesine izin vermek, çocuğunuzun yutma problemlerini ve kemiklerinin ve dişlerinin deformasyonunu düzeltmek için gelecekte ortodontik cihazlara mecbur haline gelmesine neden olabilir. Ne yazık ki, gelecekte konuşma gelişimi terapisine de ihtiyaç duyulabilir.

Bu, tüm çocuklar için geçerli olmamakla birlikte, emziklerin ve biberonların uzun süre veya kötüye kullanılması durumunda ihtimaller artabilir.

İlginizi çekebilir ...
Kassing Yöntemi: Bebeği Biberonla Besleme
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kassing Yöntemi: Bebeği Biberonla Besleme

Kassing yöntemi herhangi bir sebeple bebeklerini bakıcıya ya da kreşe bırakmak zorunda olan anneler için ideal bir yöntemdir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.