Fibromiyalji ve Gluten Arasında Bir Bağ Var mı?

8 Ocak, 2017
Bu ilişkiyi açıklamak için daha fazla bilimsel araştırma gerekiyor ama beslenme programınızda glüteni azalttığınız zaman fibromiyaljinin durumunu iyileştirebilirsiniz. 

Fibromiyalji kas ağrıları ve sürekli halsizlikle bağlantılandırılan bir hastalıktır. Fibromiyalji yaşayan kişiler vücutlarının çoğunda gerginlik ve hassasiyet hissederler; ayrıca tutulma, baş ağrısı ve el ve ayaklarda karıncalanma gibi diğer belirtilerle de karşılaşırlar.

Kronik bir sendrom olarak kabul edilir ve nüfusun %3’ünün bu sorunu yaşadığı düşünülmektedir. Kadınlar fibromiyaljiden erkeklere oranla 10 kat daha fazla etkileniyor.  En kötü durumlar yetişkinler ve romatizma, eklem yangısı, lupus ve omurga yaşlanması deneyimleyen kişilerde ortaya çıkıyor.

Bazı uzmanlar ana nedenin genetik olduğuna inanıyor, ama aynı zamanda bunlar kaza, fiziksel aktivite ve diğer sorunların beraberinde gelen travmalarla da bağlantılandırılabilir.

Aslında, yakın zamanda yapılan bir çalışma bu kondisyonu deneyimleyen hastaların sadece gluten tüketerek çeşitli komplikasyonlarla karşılaşabileceğini bulmuştur.  Tahılda bulunan bu madde vücuttaki iltihap seviyelerini arttırır ve semptomların rahatlamasını önler. 

Fibromiyalji ve gluten arasındaki bağlantı nedir?

ekmeğe hayır

BMC Gastroenterology tarafından yayınlanan bir çalışma, glutensiz beslenmenin huzursuz bağırsak sendromu ve fibromiyalji yaşayan kadınlarda belirgin bir iyileşme sağladığını ortaya koyuyor.

Fibromiyaljinin ana nedenleri sağlık uzmanları tarafından halen tam olarak bilinmese de, bunu çeken hastaların tedavisinde sonuçlar umut verici.

Çalışma; bağırsak yollarında glutenle bağlantılı olan yangılı süreçlerin merkezi sinir sisteminin hassasiyetini arttırabileceğini öne sürüyor. Bu artış, fibromiyaljinin oluşmasındaki en önemli etkenlerdendir. Gluten, buğday, çavdar, arpa ve diğer tahıllarda bulunan bir proteindir.

Enflamasyonla olan ilişkisi sıklıkla incelenmiştir, çünkü gluten hassasiyeti olan insanlar genelde enflamasyon tepkisi veriyor. Fibromiyalji ve gluten arasındaki bağ vücut hücrelerinde yaşanan iltihaplanmanın eklemleri, kasları ve diğer dokuları etkilemesinde görülür.

Bir çok insan gluten hassasiyeti olduğunun farkında bile değildir. Bu durum da fibromiyaljinin komplikasyonlarında artışa neden olabilir. Bu yüzden uzmanlar fibromiyalji tedavisine destek olması açısından gluten içeren yiyecekleri tüketmemeyi öneriyor. 

Okumayı unutmayın: Gluten Duyarlılığınız Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Fibromiyalji ile savaşmak için başka hangi önlemler alınmalıdır?

Glutenli yiyecekleri tüketmemenin yanı sıra, hastalığınızı kontrol altına almak için diğer önemli önlemleri de düşünebilirsiniz. Beslenme alışkanlıklarını değiştirmek ve düzenli egzersiz bununla başa çıkmanın anahtarlarıdır.

Daha fazla magnezyum alın

gluten içerikli gıda

Magnezyum açısından zengin yiyecekleri tüketmek kasları ve tendonları koruyarak gerginliği ve eklem ağrısını azaltır. Bunların arasında şunlar vardır:

 • Ispanak
 • Marul
 • Kuşkonmaz
 • Balkabağı çekirdekleri
 • Pekmez

D vitamini alın

D vitamini eksikliği fibromiyalji hastalarında komplikasyonların başlangıcıyla bağlantılıdır. Bu vitamini makul oranda tükettiğiniz zaman kronik ağrıyı azaltıp fiziksel performansınızı arttırabilirsiniz.  Bazı D vitamini kaynakları aşağıdaki gibidir:

 • Yağlı balıklar
 • Dana karaciğeri
 • Peynir
 • Yumurta sarısı
 • Mantarlar
 • Zenginleştirilmiş süt

Kalsiyum tüketin

Kalsiyum açısından zengin yiyecekler kas spazmlarını azaltır ve kemik eklem sağlığını güçlendirir. Kalsiyumu aşağıdaki gıdalarda bulabilirsiniz:

 • Süt
 • Peynir
 • Yoğurt
 • Soya sütü
 • Baklagiller
 • Brokoli

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz: Fibromiyaljinin 5 Erken Belirtisi

Fiziksel aktivite

koşu yapmak

Egzersiz yapmak kan dolaşımını hızlandırır, kas gruplarını çalıştırır, vücudu yormayacak bir kiloda kalmanızı sağlar. Yürümek, bisiklete binmek ve yüzmek gibi aktiviteler fibromiyalji hastaları için ideal egzersizlerdir.

Masaj

Rahatlatıcı yağlarla yapılan masajlar ağrıları ve fibromiyalji ile gelen diğer belirtileri azaltır. Önemli olan kasları incitmemek için baskıyı doğru oranda uygulamaktır. Bu yüzden bir uzmana danışın. 

Sonuç olarak söyleyebiliriz ki, fibromiyalji ve gluten arasındaki bağ üzerine yapılan bilimsel çalışmalar halen sürse de, beslenme biçiminizi değiştirmeniz bu hastalığın belirtilerini kontrol altına almanıza yardımcı olacaktır.

 • Madenci, E., Herken, H., Keven, S., Yaǧiz, E., & Gürsoy, S. (2007). Fibromiyalji sendromlu hastalarda aleksitimi. Turkiye Klinikleri Journal of Medical Sciences. https://doi.org/10.1016/S1473-3099(13)70008-2
 • Dogru, A., Balkarli, A., Cobankara, V., Tunc, S. E., & Sahin, M. (2017). Effects of Vitamin D Therapy on Quality of Life in Patients with Fibromyalgia. The Eurasian Journal of Medicine. https://doi.org/10.5152/eurasianjmed.2017.16283
 • Yazici, S., & Ataoǧlu, S. (2006). Fibromiyalji sendromu, Klinik bulgu, tani kriterlevi ve tedavi stratejisi. SENDROM.