Glutensiz Diyetler Neden Zararlıdır?

Glutensiz diyetler vitamin ve mineral eksikliklerine neden olabilir. Bu konudaki diğer problemlerle ilgili daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.
Glutensiz Diyetler Neden Zararlıdır?

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Doktorunuzun tavsiyesi olmaksızın, sadece yeni trend olduğunu duyduğunuz için glutensiz bir diyet mi yapıyorsunuz? Eğer glutene karşı bir hassasiyetiniz yoksa bu tip bir diyet yapmanın sağlığınızı ciddi bir biçimde etkileyebileceğini bilmelisiniz.

Bu diyet, insanların bazı karbonhidrat türlerini eleyerek kilo verilebileceğini düşünmesinden ötürü popüler olmuştur. Fakat eğer hedefiniz bu ise farklı bir tip diyet seçmeli veya bir beslenme uzmanıyla görüşmelisiniz.

Glutene karşı bir hassasiyetiniz olduğunu düşünüyorsanız emin olmak için doktorunuza başvurun. Aksi takdirde glutensiz diyetlerle ilişkilendirilen aşağıdaki sorunları yaşayabilirsiniz.

Vitamin ve mineral eksiklikleri: glutensiz diyetler

Glutensiz diyetler vitamin ve mineral eksikliklerine neden olabilir çünkü bağırsaklarınız besin maddelerinin emiliminde sorun yaşayacaktır. İçinde gluten olan gıdaları tüketmeyi bırakmanın sonucunda ortaya çıkan yaygın bir sorundur. Dolayısıyla doktorların bu eksiklikleri giderecek gıda takviyeleri önermeleri de oldukça yaygındır.

vitaminler

Fakat, bu tip bir diyeti gözetimsiz bir biçimde yaptığınızda bu gerekliliği göz ardı etmek yaygındır. En yaygın eksiklikler demir ve B vitaminidir.

Eğer vitamin eksikliği ciddi seviyedeyse günlük hayatınızdaki aktivitelerinizi gerçekleştirmenizi zorlaştırabilir. Çözüm ise glutensiz bir diyette tüketemeyeceğiniz, birçok farklı besin maddesi içeren gıdalar tüketmektir.

Mide ve bağırsak yolu sorunları

Glutensiz diyetlerin bir başka riski de sık sık kabızlık yaşayacak olmanız. Bunun sebebi de glutenli yiyeceklerin genellikle lif açısından zengin olmasıdır.

Lifin bağırsak hareketlerini desteklediğini unutmayın. Halihazırda kabızlık probleminiz varsa gerekli olmadıkça bu diyetten kaçının.

Eğer bu diyetten kaçınamıyorsanız, farklı lif içeren gıdalar eklemeyi unutmayın:

  • Çerezler
  • Tohumlar
  • Yulaf
  • Kinoa
  • Mısır

Rahatsızlık verici kabızlık semptomları deneyimlemenin yanı sıra kilo almaya da başlayacaksınız. Bu, bağırsaklarınızda toksinlerin birikiminden ötürü gerçekleşir. İyi haber ise tekrar lif tüketmeye başladığınızda o kiloyu kaybedecek olmanızdır.

Yüksek oranlarda arsenik tüketiyor olabilirsiniz

Glutensiz diyet yapan insanlar çoğunlukla pirinci takviye olarak kullanır. Bunun sebebi de oldukça ucuz, hazırlaması kolay ve çok yönlü olmasıdır. Sorun ise pirincin az miktarlarda arsenik içermesidir, vücutta birikmesiyle kalp sorunlarına neden olabilir.

kepekli pirinç

Gluten hassasiyetiniz var ise doktorunuz genellikle hangi yemekleri hangi miktarlarda yemeniz gerektiğine dair öneride bulunacaktır. Eğer bu diyeti yapıyorsanız ve bir hassasiyetiniz yoksa büyük ihtimalle bu miktarları aşmış olacaksınız. Başka bir şansınız yoksa birçok çeşit tam tahılı diyetinize dahil etmeyi unutmayın.

Pirinç diyetinizin çoğunluğunu değil sadece tek bir parçasını oluşturmalı

Bütçeniz memnun olmayacak

Glutensiz diyetler oldukça yüksek miktarlarda yatırım gerektirir. Birçok glutensiz ürün olmasına rağmen büyük bir çoğunluğu normal versiyonlarından çok daha pahalıdır.

Bunun sebebi de bu tip gıdaların daha fazla araştırma ve yatırım gerektirmesidir. Bu ürünlerin medikal bir tedavinin bir parçası olduğunu ve bu nedenle ucuz olmadıklarını unutmayın.

Kilo vermek istiyorsanız bütçenize zarar vermeden yapabileceğiniz en iyi seçenek doğal ürünler tüketmektir. Yani, haftalık menünüzü satın alması kolay ve sezonundaki ürünleri düşünerek düzenlemektir. Bu ürünleri yerel pazarınızdan bile alabilirsiniz.

Yüksek miktarlarda işlenmiş gıda yiyeceksiniz

Glutensiz diyetler genellikle, gluteni elemek için birkaç süreçten geçirilen yiyeceklere dayalıdır. Bu da birkaç faktörle sonuçlanır:

  • Oldukça fazla tatlandırıcı tüketeceksiniz. Gıdalar oldukça fazla işlenmiş olduğu için bazıları taze kalma yetisini kaybedecek. Onları iyi durumda tutmak için markalar koruyucu kullanacak.
  • Diyetinize oldukça fazla yağ ekleyeceksiniz. İşlenmiş gıdalar bazı özelliklerini kaybettikleri için yumuşaklık ve tazelik eklemek için yağ eklenmesine ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle glutensiz bir diyet yapmak birçok sorunun yanı sıra kalp sorunları, yağlı karaciğer ve diyabete neden olabilir.

Öncelikle doktorunuzla konuşmadan glutensiz bir diyet mi yapıyorsunuz? Artık yapmayın. Gördüğünüz üzere bununla ilintili birçok risk bulunmaktadır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Vici G., Belli L., Biondi M., Polzonetti V., Gluten free diet and nutrient deficiencies: a review. Clin Nutr, 2016. 35 (6): 1236-1241.
  • Emmanuel A., Mattace Raso F., Neri MC., Petersen KU., et al., Constipation in older people: a consensus statement. Int J Clin Pract, 2017.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.