Pirinci Yemenin En İyi Yolu Nedir ve Neden?

Pirinç, yemeklerin yanında mükemmel bir garnitür olmasının yanı sıra vücudumuza bazı faydaları da vardır. Pirinç tüketmek sinirsel ve kardiyovasküler sistemleri destekler. Nasıl doğru şekilde pişireceğinizi öğrenin.
Pirinci Yemenin En İyi Yolu Nedir ve Neden?
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Ivan Aranaga Amengual

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Pirinci yemenin en iyi yolu nedir, biliyor musunuz?

Gastronominin uluslararası düzeyde en önemli ve yaygın besinlerinden biri olan pirinç, yemeklere eşlik etmesi bakımından harika bir seçenektir. 

Pirincin kökeni çoğu kez tartışma konusu olsa da, Asya bölgelerine özellikle de Çin’e dayandığı yönünde ibareler var. Ayrıca pirinç, dünyada mısırdan sonra en çok yetiştirilen ikinci tahıldır

pirinç türleri

Süpermarketlerde normalde bize sadece kısıtlı bir seçenek sunulduğunu görürüz ama aslında mutfakta farklı seçenekler sunan pirinç çeşitlilik açısından oldukça zengindir.

Uzun taneli pirinç

Uzun taneli pirinç belki de raflarda en çok gördüğümüz pirinç türüdür. Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin gibi ülkelerde geniş çapta tüketilmektedir.

Orta taneli pirinç

Kimi zaman “Bomba” olarak da bahsedilen bu pirinç türü Avrupa mutfağında geniş bir yere sahiptir. İspanyolların paellasını yapmak için de ideal pirinç türüdür.

Kısa taneli pirinç

Bu pirinç çeşidi özel bir yere ait: sushi yapmak için kullanılan pirinçtir. 

Yarı haşlanmış pirinç

Son olarak, yarı haşlanmış pirinç de endüstriyel alanda sıkça kullanılır.

Bu yazımızı da okumanızı öneririz: Cildi Temizlemek İçin Pirinç Kullanmanın 2 Yolu

Pirincin faydaları

pirincin faydaları

Pirinçte B3, B6 ve B9 vitaminleri vardır. B3 vitamini DNA onarımına yardımcı olmanın yanı sıra vücuttan toksinlerin atılmasına ve temizlenmesine de yardımcıdır. B6 vitamini kuruluğu ve anemiyi önlemekle birlikte hücreleri korur.

B9 vitamini ise sinir sisteminin gelişimiyle doğrudan ilgilidir; vücudun yorgun düşmemesi için yeterli enerji kaynağı olduğundan emin olma görevini üstlenir. Bileşenlerinin yapısı gereği kolesterol de içermez.

Enflamasyonu azaltan bir besindir

Pirinç kabuğunu yediğimize memnun olmalıyız çünkü idrar söktürücü etkisi vardır.

Birçok insan için idrar söktürücüler bazı mide problemlerine çare olur. Pirinç zengin lif içeriği ile rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. İçeriğindeki nişasta sayesinde vücudun fazla sıvıları atmasına yardımcı olur.

Ayrıca, bağırsak florası ve kalın bağırsağa iyi gelmesiyle bilinen bu dirençli nişastanın tüketimi vücudun daha hızlı yağ yakmasını sağlar. 

Pirinç, pişmiş haldeyken yemeklere eşlik ettiğinde bağırsaklara çok iyi gelir çünkü ishali önler.

Kalbe yararları

pirincin kalbe faydası

Tansiyonu düşürmeye yönelik diyetlerde önerilen besinlerden biri de pirinçtir.

Çünkü sodyum miktarı düşük olduğu için kan akışının düzgün seyrini korur ve tansiyonu düşürür. Ayrıca stres düzeyini azaltmasıyla da kalbe iyi gelir.

Pirinç kepeği yağı pirinçten elde edilen ürünlerden biridir. Bu da antioksidan özellikleriyle kardiyovasküler sistemi güçlendirir.

Cilde yararları

Pirinç kepeği yağının de cilde önemli ve güçlü etkileri vardır.

Örneğin, Asya’da pirinç kepeği yağı köpek balığı ciğerinin yağına alternatiftir. Bu yağ kolajen üretimini artırır ve kırışıklıkların oluşumunu yavaşlatır. Pirinç kepeği yağı aynı zamanda güneş ışınlarından koruma konusunda da başarılıdır.

Pirinç ve kanser

pirinç ve kanser

Zamanında bir söylenti olduğu düşünülmüş olsa da bugün bilimsel araştırmalarca desteklendi: pirinci iyi yıkamak ile kanser arasında bir ilişki var.

Pirinç düzgün bir şekilde pişirilmediğinde, pirinci daha hızlı satışa sürmek üzere yetiştirirken kullanılan endüstriyel tarım ilaçları pirinçlerin üstünde kalıntılarını bırakabilir ve sonuç olarak korkunç hastalıklara sebep olabilir.

İçindeki arsenik tüketildiği takdirde farklı rahatsızlıklarla sonuçlanabileceği için pirinci suda kaynatarak tüketmeniz gerekir. 

Pirinç nasıl hazırlanır

Pirinci hazırlarken uyulması gereken en temel ilke çok basittir: her bir ölçek pirinç için kullanacağınız suyun ölçeği iki katı olmalı. 

Bunu ölçmekte en yaygın kullanılan yöntem, süreci mümkün olduğunca basitleştirmek adına bir bardak gibi küçük ölçekli birimler kullanmaktır.

Pirinç kullanılarak yapılan birçok tarif vardır, burada sizinle sağlıklı bir yemek olan ıspanaklı pilav tarifini paylaşacağız.

Ispanaklı Pilav

Malzemeler

  • 1 bardak pirinç (250 gr).
  • Bir demet buharda pişmiş ıspanak (0.250 gr).
  • 6 yemek kaşığı krem peynir (100 gr).

Hazırlanışı

Pirinci kaynattıktan sonra ıspanağı ekleyin, daha sonra da krem peynirini ilave edin. Karıştırın ve isteğe bağlı olarak tuz ve karabiberle tatlandırın.

İlginizi çekebilir ...
Pirinç Suyu Toniği İle Yağlı Ciltlere Karşı Savaşın
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Pirinç Suyu Toniği İle Yağlı Ciltlere Karşı Savaşın

Yağın aşırı üretilmesi ciltteki gözenekleri tıkayabilir, siyah nokta ve akne gibi problemlere de neden olabilir. Pirinç suyu toniği işinize yarayab...  • MIkkelsen K., Stojanovska L., Apostolopoulos V., The effects of vitamin B in depression. Curr Med Chem, 2016. 23 (38): 4317-4337.
  • Chen S., Chen Y., Ma S., Zheng R., et al., Dietary fibre intake and risk of breast cancer: a systematic review and meta analysis of epidemiological studies. Oncotarget, 2016. 7 (49): 80980-80989.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.