Cildi Temizlemek için Pirinç Kullanmanın 2 Yolu

Pirinci cilt bakımında kullanmak için, kaynatılmış suyunu toner olarak, pirinç tanelerini de yüz maskesinde kullanabilirsiniz.
Cildi Temizlemek için Pirinç Kullanmanın 2 Yolu
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Pirinç, tüm dünyada yaygın, günlük yiyeceklerden biridir. Sürpriz bir özelliği de, yüz temizleyicileri ve ev yapımı ilaçlar için de kullanılıyor olmasıdır. Pirinçte bulunan bir çok besin maddesi, vücudunuzu sağlıklı tutmak ve belirli sağlık sorunlarını engellemek için mükemmeldir.

Aslında cildiniz, pirinçten en çok yararlanabilecek organlardan biridir. Bildiğiniz gibi, cildiniz genel sağlığınız için çok önemlidir. Bu yüzden de çok fazla ilgiyi hak eder. Bugün cildinizi temizlemek ve toksinler ve kirden korumak için iki farklı uygulamayı öğrenebilirsiniz.


Pirinç suyu cildiniz için neden iyidir?

Pirinci pişirirken elde ettiğiniz su yüz temizlemede kullanılabilir. Pirinci kaynattığınızda, allantoin, ferulik asit ve inositol gibi bileşikler serbest kalır. Bunlar antioksidan ve cilt hücresi rejeneratörleri olarak görev yaparlar.

Bu özellikleri ile pirinç suyu kirletici maddeleri gözeneklerinizden temizler, cildinizi nemlendirir ve erken yaşlanmayı önler. Pirinç suyu, aynı zamanda hipoalerjenik bir temizleyici olarak kabul edilir. Rosacea ve akne gibi yaygın rahatsızlıklardan kaynaklanan kızarıklık ve tahrişleri giderir.

 • Yüz temizleyici. Yukarıda belirtildiği gibi, cildi derinlemesine temizlemek için çok faydalıdır. Ciddi sağlık sorunlarına dönüşebilecek kirletici maddelerin temizlenmesini sağlar.
 • Toner. Cildinizi doğal olarak uyarır, gelişimi tetikler ve kan akışını artırır. Sonuç: yumuşacık bir cilt.
 • Nemlendirici. Pirinç suyunu bir nemlendirici olarak kullanmak için tek yapmanız gereken onu ev yapımı yüz maskelerinde kullanmaktır. Her türlü malzemeyle iyi gider.
 • Leke çıkarıcı. Cildinizin tonunu eşitlemek ve güneşe maruz kalma, hormonal değişiklikler, akne ve yaşlanma gibi olumsuz etkileri önlemek için mükemmeldir.

Aşağıda pirinç ile hazırlayabileceğiniz iki basit tarif vereceğiz. Biri, ölü deri hücrelerini temizlemek için bir peeling tabanı olarak öğütülmüş pirinç kullanır ve diğeri de, cildinizi yumuşatmak ve mükemmel görünmesini sağlamak için pirinç suyu kullanır.

pirinç suyu

1. Yüz maskesi

Malzemeler

 • 1/2 bardak pirinç (75 g)
 • 1 bardak su (250 ml)
 • Cildiniz çok kuru ise, 1 tatlı kaşığı bal (7,5 g)
 • Çok yağlı bir cilde sahipseniz birkaç damla limon suyu
 • Yulaf, avokado ya da eklemek istediğiniz diğer malzemeler

Talimatlar

 • Suyu kaynatın ve pirinci ekleyin. 15 dakika pişirin.
 • Suyu ayrı bir kaba (tercihen bir cam kavanoza) süzün ve buzdolabında saklayın.
 • Daha sonra pirinci bal, limon suyu ve diğer malzemelerle karıştırın.
 • Maskeyi yüzünüze uygulayın ve 20 dakika bekletin.
 • Son olarak, maskeyi durulayın.
 • Bu maskeyi haftada en az iki kez kullanmanız önerilir.

2. Suyu ile yüz temizleyici

İlk tarifte elde ettiğiniz ve buzdolabına koyduğunuz pirinç suyunu alın, içine bir pamuk topu batırın ve yüzünüze uygulayın. Sabahları makyajınızı yapmadan önce ya da yatmadan önce yüzünüzü yıkadıktan sonra harika.

Pirinç suyunu, yüz maskesini durulamak ve bu şekilde etkisini arttırmak için de kullanabilirsiniz. Yüzünüzü suyla iyice yıkadığınızdan ve temiz bir havluyla kuruladığınızdan emin olun. Pirinçten alınan besinler cildinizde hızla emilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.