Kadınlarda Huzursuz Bağırsak Sendromu

İstatistiklere göre başta kadınlar olmak üzere, toplumun %22’si ya huzursuz bağırsak sendromu yaşamış ya da yaşamakta. Nedenleri tam olarak bilimsel şekilde kanıtlanmamış olsa da, stres ve duyguların bu rahatsızlığın temelinde yattığı düşünülüyor. Bu yazımızda özellikle de kadınlarda görülen huzursuz bağırsak sendromu belirtilerini anlatacağız.

Huzursuz Bağırsak Sendromu (HBS) nedir?

Bu rahatsızlığın tam adı huzursuz bağırsak sendromudur ve çoğunluğu abdomen bölgesinde olan ağrılar ile bağırsak ritmindeki belirli değişikliklerden oluşur. Bu rahatsızlık sırasında herhangi bir enfeksiyon veya fiziksel değişiklik görülmemektedir veya bu hastalığa herhangi bir tür kolit veya spastik kolon neden olmamaktadır. Doktorlar bu durumu tanımlayabilmek için çeşitli testler yapacaktır. Bu rahatsızlık genelde 35 yaş altı kadınlarda daha yaygındır.

Nedenleri ne?

2-huzursuz-bağırsak

Demin de dediğimiz üzere, bu rahatsızlığın nedeni hala bilinmemektedir. Genelde neredeyse her ay tekrarlayan kronik bir şekilde görülmektedir. Sindirim sisteminde sorunlar ortaya çıkar ve bağırsak hareketlerinde değişiklikler görülür… Uzmanlar bağırsakların bir nevi ikinci bir beyin gibi olduğunu söylemektedir. Bağırsak bölgesinde sinirler yoğunlaşmaktadır ve bu yüzden endişe ve stres direkt bağırsaklarımızı etkiler. En ufak endişe bile sindirim sisteminde değişikliğe neden olabilir.

Öte yandan, size dokunan çeşitli yiyecekler, genetik etkenler ve hormonal değişiklikler de huzursuz bağırsak sendromuna neden olabilir. Örneğin, annenizde huzursuz bağırsak sendromu varsa sizde de ortaya çıkma ihtimali çok yüksektir.

Belirtileri nelerdir?

3-ishal

1- Karın ağrısı

Bu ana belirtilerden birisidir. Genelde karnın alt tarafında, tek tarafta veya iki tarafta birden görülür. Bazen bel bölgesine veya bacaklara da yayılan bu ağrı çok karakteristik bir ağrıdır.

Ağrı zaman zaman batma ve yanma hissiyatı ile keskinleşir. Rahatsızlık vericidir.

2- Sancılı menstürasyon

İstatistiklere göre adet dönemi sancılı olan kadınların huzursuz bağırsak sendromuna maruz kalması daha yaygındır. Ağrılı menstürasyon olarak bilinen bu durum çeşitli hormonların rahim kaslarının daha fazla kasılmasına neden olmasıdır.

Bu yüzden hormonal faktörler huzursuz bağırsak sendromundan muzdarip olan kadınların yüzdesini etkilemektedir. Genel olarak bu rahatsızlık anneden kıza geçmektedir. Bunu unutmamalısınız.

3- Dönemsel olarak ishal veya kabızlık

Bu da çok yaygın rastlanan bir durumdur. Bazen tuvalete çıkamadan günler geçer bazen de ishal nedeniyle tuvaletten çıkamazsınız. Ayrıca bağırsak hareketleri acı vericidir. Genelde kendinizi şiş hissedersiniz ve iştahınız kapanır. Ayrıca bu duruma ek olarak rahatsız edici gazlar da olabilir.

4-Duygusal durumunuz

Huzursuz bağırsak sendromu ve duygularınız birbirleri ile bağlantılıdır. Stresin veya endişelerinizin yoğun olduğu dönemlerde bağırsaklarınızın ve durumunuzun kötüleştiğini fark etmiş olabilirsiniz. Sakinleştiğinizde ise durum iyileşir ve rahatlarsınız. Bu tarz zamanlarda dikkatli olmalı, kendinizi duygusal olarak kötü hissettiğiniz dönemlerde daha özenli olmalısınız.

Eğer huzursuz bağırsak sendromu olan birisiyseniz, belirtilerini tanımayı zaman içinde öğrenmelisiniz. Bu durumu bir baş ağrısı gibi karşılamalısınız. Bu ağrı ciddi bir sağlık sorunu olmadan da ortaya çıkabilir; bazen yorgunluk, beslenme düzenindeki bozukluklar, endişeler veya gerginlik bu rahatsızlığa neden olabilir. Aynı baş ağrısında olduğu gibi bu durumlar huzursuz bağırsak sendromu için de geçerlidir.

Yani duygularınızı, stres ve endişelerinizi kontrol altına almayı öğrenmelisiniz.

Huzursuz bağırsak sendromu için tedaviler

4-havuç-smoothie

Huzursuz bağırsak sendromundan şikayetçiyseniz aşağıdaki adımları uygulamanızı öneriyoruz:

  • Kahve, kola gibi kafeinli içecekler ve asidik yiyeceklerden uzak durun.
  • Tatlılardan ve rafine un içeren yiyeceklerden uzak durun.
  • Çeşitli çalışmalar, durumunuzu daha kötü hale getireceği için gluten tüketiminizi azaltmanızı öneriyor.
  • Balık, kırmızı et gibi hayvansal proteinleri tüketmemeye çalışın.
  • Gün içerisinde küçük porsiyonlarla sık yemek yiyin. Günde 6 küçük öğün yemeye çalışın. Ayrıca yiyeceklerinizi iyicene çiğneyin.
  • Bol bol su için. Havuç ve pancar suyu karışımı size çok iyi gelecektir.
  • Probiyotik tüketiminizi arttırın. Fermente sütler, yoğurtlar ve diğer probiyotik yiyecekler bağırsaklarınızı güçlendirecektir.
  • Narenciyeler, şeftali, çilek, kivi, elma ve papaya tüketin.
  • Nane yağı iyi bir koruyucu olacaktır.
  • Çaylar söz konusu olduğunda, rezene tohumu, nane veya melisa çayı en etkili çaylardır.

Bunlara ek olarak, duygularınızı ve stresinizi kontrol altına almaya çalışın. hayatınızdaki öncelikleri belirleyip sizin için esas neyin önemli olduğuna karar verin. Özgüveninizi koruyun, gün içerisinde size kendinizi iyi hissettirip, dinlendirecek ve mutlu edecek şeyleri yapmaya vakit ayırın.