Kola için Alternatif Kullanım Biçimleri

Kola için Alternatif Kullanım Biçimleri

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kola tüm dünyada sudan sonra en çok tüketilen ikinci içecektir. Peki kolanın alternatif kullanım biçimleri hakkında bir fikriniz var mı? Bunlara inanamayacaksınız!

Bir süredir kolanın sağlığa olumsuz etkileri hakkında uyarılıyoruz; çünkü içinde çok fazla şeker ve kısa veya uzun vadede vücuda zararlı olabilecek maddeler bulunduruyor. Bu içeceğin tüketimi bir bardak içtikten sonra bile çeşitli metabolik değişiklikler yaratır.

Uzun vadede obezite, diyabet, kemik problemleri, solunum yolu hastalıkları, sinir sistemi problemleri, erken yaşlanma ve daha bir çok sorun yaratır. Bu makalede sizlere muhtemelen daha önce duymadığınız, kolanın alternatif kullanım biçimleri ile ilgili bilgi vereceğiz.

Kolanın alternatif kullanım biçimleri: Tuvalet temizleyicisi

Tuvaletinizde lekeler mi var? Eğer öyleyse bir kaba biraz kola dökün, bir saat bekletin ve lekeleri çıkarın. Bunun gibi sıradan bir içecekle, yüzlerce temizleyicinin yapamadığını yapacaksınız. 

Pas çıkarıcı

kola pas çıkarır

Metal eşyalarınız paslanıyorsa, pası bir gece boyunca kolada tutarak çıkarabilirsiniz. Bir sonraki sabah kolayca temizleyip parlatabilirsiniz.

Yağ lekelerini çıkarın

Evet, kolanın alternatif kullanım biçimleri arasında yağ lekelerini çıkarmak da var! Makine yağı lekelerini çıkarmak çok zordur ve bazen çamaşır deterjanlarıyla çıkmaz. Bu sinir bozucu problemle başa çıkmak için yapmanız gereken, çamaşır makinenize biraz kola eklemek ya da lekeye uygulamaktır.

Saça yapışan sakızları çıkarın

Saçınıza sakız yapıştıysa, aşırıya kaçıp saçınızı kesmenize gerek yoktur. Etkilenmiş bölgeye biraz kola uygulayın, bir kaç dakika bekletin. Sakızın çıktığını göreceksiniz.

Tencere ve tavaları temizleyin

Coca Cola zero

Zamanla tencere ve tavalarınız çok kullanılmaktan kararır. Onları yeniden parlatmak için bu asitli içecekten biraz kullanın ve biraz bekletin. Kolanın içindeki kimyasallar lekelerin kaybolmasını sağlar.

Ekinler için pestisit

Coca Cola Hindistan’da ekinler için pestisit olarak kullanılıyor; böylece bazı hastalıklarla ekonomik ve etkin biçimde başa çıkılabiliyor.

Bozuk paraları temizleyin

Eğer bozuk para koleksiyonu yapıyorsanız ve onları parlatmak istiyorsanız, biraz kola içinde temizlenene kadar bekletin.

Mobilyalardan boya lekelerini çıkarın

  • Eğer mobilyalarınıza boya döküldüyse ve yeni görünmelerini istiyorsanız, bir bezi kolaya batırın ve etkili bölgeyi temizleyin.
  • Yapışkan olmaması için suyla temizleyin.

Saç renginizi değiştirin

saçı boyamak
  • Saçınızda kullandığınız boya çok koyu geldiyse ve rengini biraz açmak istiyorsanız, saçınıza biraz kola uygulayın.
  • Bir saat bekletin.
  • Saçınızı duruladığınız zaman farkı göreceksiniz.

Araba aküsünü temizleyin

Kola, akülerde biriken aşınmayı temizlemeye yardımcı olabilir. Bunun için etkili bölgeye biraz spreyleyin ve metal fırçasıyla temizleyin.

Vidaları gevşetin

Sıkışmış bir vidayı gevşetmek için üzerine biraz kola dökün ve bir kaç dakika bekleyin. Sonra ne kadar kolay çıktığını göreceksiniz.

Kan lekelerini çıkarın

Kola giysilerde, arabada veya evin herhangi bir yerindeki kan lekelerini kolayca çıkarabilir. Hatta, ilginç bir bilgi olacak; ama Amerika Birleşik Devletleri’nde polis bir suç veya kaza sonrası asfalttan kan lekelerini çıkarmak için kola kullanıyor.

Yağın düşmanı

Kola yer, halı mobilya, giysi, ocak, fırın veya başka eşyalardan her türlü yağ lekesini temizleyebilir. Doğrudan lekeye uygulayın ve bir kaç dakika bekletin. Sonra suyla temizleyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Vartanian LR, Schwartz MB, Brownell KD. Effects of soft drink consumption on nutrition and health: a systematic review and meta-analysis. Am J Public Health. 2007 Apr;97(4):667-75. doi: 10.2105/AJPH.2005.083782. Epub 2007 Feb 28. PMID: 17329656; PMCID: PMC1829363.
  • Basu S, McKee M, Galea G, Stuckler D. Relationship of soft drink consumption to global overweight, obesity, and diabetes: a cross-national analysis of 75 countries. Am J Public Health. 2013 Nov;103(11):2071-7. doi: 10.2105/AJPH.2012.300974. Epub 2013 Mar 14. PMID: 23488503; PMCID: PMC3828681.
  • Is Coca-Cola effective at removing blood-stains? (n.d.). Stack Exchange. Available in https://skeptics.stackexchange.com/questions/14460/is-coca-cola-effective-at-removing-blood-stains
  • García-González Y, Torriente-Valle J, Oliveros-Oliveros R, García-Rosales L, Peña-Saldívar O. Daños a la salud por consumo adictivo de Coca Cola. Revista del Hospital Psiquiátrico de La Habana. 2019; 14 (3). Disponible en: http://revhph.sld.cu/index.php/hph/article/view/39

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.