Karnınızı En Çok Ağırlaştıran İçecekler

Mideniz, yiyecek ve içecekleri sindirmekten sorumludur. Peki çok fazla içtiğimizde ne olur? Bu yazıda midenizi kötüleştiren içecekler hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.
Karnınızı En Çok Ağırlaştıran İçecekler

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Mide, yiyecek ve içeceklerin sindirimi için başlıca görevli olan bir organdır. Tükettiğimiz maddeler burada emilirler ve bağırsakta metabolize olurlar. Bu durum, yediğiniz yemeğin türüne ve tüketme biçiminize bağlı olacaktır. İnsanlar, mideyi rahatsız eden içeceklerin tüketiminde bazen fazlaya kaçabilir. Bu durum, kötü alışkanlıklardan ya da bilgi eksikliğinden kaynaklanabilir.

Güçlü içecekler

1. Alkol

bardaki değişik türde alkoller

Alkol, mide ve diğer hayati organlar için en sert içeceklerden biri olarak kabul edilir. Yüksek toksisitesi nedeniyle, sadece küçük miktarlarda ve arada bir tüketilmelidir. Sadece gastrik seviyede sonuçları yaratmaz. Karaciğer, bağırsak, kalp ve diğer organları da etkiler. Alkol tükettikten kısa bir süre sonra da zararlı etkileri ortaya çıkar.

Unutmayın, alkolün içeriğindeki bileşenler sebebi ile, besleyici olarak kabul edilmez. Ayrıca, kalorileri de yüksektir. Bu içeceklerin diüretik etkileri vardır ve eğer büyük miktarlarda tüketilirse, dehidrasyona neden olabilirler. Bunlar, diğerlerinin yanı sıra, ‘akşamdan kalmanın’ nedenidir.

Herhangi bir alkolün, vücuda zarar verme potansiyeli vardır. Daha da fazlası, eğer içecekler yüksek oranda alkol içeriyor ve diğer içeceklerle karıştırılıyorsa. Bu içeceklerde bulunan büyük miktarda şeker, vücudun kalori seviyesini arttırır. Uzun vadede bunlar sağlığa zararlıdır.

Mideye en zararlı olduğu bilinen içecekler

  • Aguardiente: en az tavsiye edilen içeceklerden biridir. Bu, bazı aguardientes türlerinin damıtma işlemine, özellikle de meyve tabağına ve yüksek şeker konsantrasyonuna sahip olanları ile ilgilidir. Ayrıca,% 50 gibi yüksek oranda alkol içerdiği içinde, zararlıdır.
  • Ekşi amaretto: lezzetinin kombinasyonu 300 kalori içerebilir. Bu içecek, servis edildiğinde içindeki çeşitli  içeriklerden oluşur. Her içecek 57 gram şeker barındırabilir.
  • Anason veya sindirim sıvısı: mide için en zararlı içeceklerden bir diğeri. İsmini, yapıldığı bitkinin kökeninden alır ve yüksek oranda alkol içerir. Ayrıca, diğer likörlerin temeli olduğunu da unutmayın.

Bazı ülkelerde, genellikle yiyecekleri sindirmek için bir yardımcı olarak kullanılır. Bu dünya çapında neden bu kadar çok tüketildiğini açıklıyor. Kalori olarak da yüksektir, 295 ile 300 arasında.

Kokteyller, rom ve votka

  • Kokteyller yüksek kalorileriyle bilinir. Rom, tekila, cin, votka vb. ile yapılabilir. Ayrıca gazlı kolalı içecekler ile karıştırılır. Bu kombinasyon, daha yüksek oranda alkol ve kaloriyi içerir.
  • Rum: Bu alkol esas olarak şeker kamışından elde edilir ve yüksek bir şeker konsantrasyonuna sahiptir. Kalori içeriği yaklaşık 244’tür. Yüksek bir alkol içeriğine sahip olan ve genellikle mojitolar gibi karışık içeceklerin hazırlanması için temel olarak kullanılan bir likördür.
  • Votka: En sevdiğiniz içecek listesinin başında olarak, enerji içecekleriyle karıştırılarak servis edilir. En yüksek kalori içeriğine (300 kalori) ve yaklaşık olarak yüzde 42 alkol içeriğine sahiptir. Votka en güçlü likörlerden biridir.

2. Uyarıcı etkisi olan içecekler

bir fincan kahve

Mide için zararlı etkileri olduğu için kahve, çay veya gazlı içecekler gibi içecekleri tüketme konusunda da ihtiyatlı davranmamız gerekir. Bu içeceklerin çoğunu alışkanlık haline getirmenin sonuçlarından biri, karın şişliği ve mide astarının zarar görmesidir. Tüm bunlardan dolayı, mide ülserleri ve uykusuzluk bu tür içecekleri aşırı tüketimden kaynaklanabilir.

3. Enerji içeceklerini alkolle karıştırmak
enerji içeceği ve alkol karışımı içecek

Enerji içeceklerini alkolle karıştırmak, vücudumuza özellikle zarar verir. Tüketimi, bir dizi mide ve metabolik problemin yanı sıra uyku düzenindeki bir değişimi de beraberinde getirir. Ayrıca, yüksek miktarda alkol ve kaloriye bağlı olarak dehidrasyona sebebiyet verir.

Diğer sonuçların yanı sıra, alkol zehirlenmesi ve aşırı durumlarda, alkol koması da vardır. Bu karışık alkollü içki ve uyarıcı içecekler, ciddi sonuçlara neden olur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Anderson, P., A. Gual, and J. Colon. “Alcohol y atención primaria de la salud: informaciones clínicas básicas para la identificación y el manejo de riesgos y problemas. Organización Panamericana de la Salud. 2008. ISBN 9789275328569.” (2011).
  • González-Iglesias, Beatriz, et al. “Búsqueda de sensaciones y consumo de alcohol: el papel mediador de la percepción de riesgos y beneficios.” anales de psicología 30.3 (2014): 1061-1068.
  • López, C. M. “Riesgos y beneficios del consumo de bebidas con alcohol: un enfoque de salud pública.” En: Cuadernos FISAC (Fundación de Investigaciones Sociales), México 1.1 (2000): 56-78.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.