Kolanın Ev İşlerinde 8 Değişik Kullanım Şeklini Öğrenin

Kolanın zorlu lekelere karşı mücadelenizde en büyük yardımcılarınızdan biri olabileceğini biliyor muydunuz? Kola sadece lekeleri yok etmekle kalmaz, aynı zamanda kumaşlar üzerinde diğer kimyasallara göre daha az zarar verici bir özellik sergiler. 
Kolanın Ev İşlerinde 8 Değişik Kullanım Şeklini Öğrenin

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kola, dünya üzerindeki en popüler alkolsüz içecektir ve sağlığınız üzerindeki zararlı etkileri hakkında sıkça verilen uyarılara rağmen milyonlarca insanın favori içeceği olmaya da devam etmektedir. Belki de kolanın ev işlerinde sayısız merak uyandırıcı kullanımı, onun bu popülaritesine daha da katkıda bulunacak.

Kola, içerisinde aşırı miktarda şeker barındırır ve metabolizmanız için zararlı olan diğer özelliklerinden dolayı fazla kullanımı ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.  Gazlı içecekleri çok seven kişilerin obeziteye, şeker hastalığına diğer tehlikeli hastalıklara yakalanma olasılığı diğer insanlara nazaran daha yüksektir.

Ancak vücudunuzda meydana getirebileceği olumsuz etkileri bir kenara koyarsak eğer, içmediğiniz takdirdekola bazı güzel ve az bilinen iyi özelliklere de sahiptir. Özellikle konu ev işleri olduğunda, bu sağlığa zararlı madde sizin için büyük bir yardımcıya dönüşebilir.

Her ne kadar kola içmenizi tavsiye etmesek de, içerisinde bulunan bileşenler birçok farklı ev işinde önemli bir yardımcınız olacak. Bu faydaları öğrenmeye hazır mısınız?

1. Pas Temizleyici

Kolada bulunan fosforik asit, cıvata ve pillerin çevresinde oluşan paslanmayı gidermek için mükemmel bir çözümdür.  Aslında fosforik asit, birçok pas sökücü ürünün içerisinde bulunan bir maddedir.

Bu maddeyi pas gidermek için kullandığınızda içerisindeki şeker seviyesinin çok yüksek olduğunu unutmayın; temizlik işlemini gerçekleştirdikten sonra bu madde ardından yapışkan artıklar bırakabilir.

Nasıl kullanılır

 • Paslanmış malzemelerinizi kola dolu bir kaba batırın ve bir gece boyunca bu şekilde bırakın.
 • Ertesi sabah bu eşyalarınızı kabın içinden çıkarın ve nemli bir bezle bir miktar parlatarak silin.

2. Leke Çıkarıcı

Bu madde açıkçası % 100 ekolojik olan bir ürün değildir; ancak birçok mağazada bulunan kimyasal leke çıkarıcılarına nazaran çok daha az zararlıdır. Kolayı düzenli olarak deterjanla birleştirdiğinizde en derine yerleşmiş lekeleri bile çıkarmaya yardımcı olacaktır.

Nasıl kullanılır

 • Bir miktar kolayı çamaşır makinesinin bölmelerinden birine boşaltıp normal programda makinanızı çalıştırın.
 • İçerisinde bulunan karbonik ve fosforik asitler leke üzerinde etkide bulunacak ve lekeli kumaşı daha da yumuşak bir hale getirecektir.

3. Cam Temizleyicisi

cam silen kadın

bu madde cam yüzleri ve aynalar için iyi bir temizleyicidir. 

Nasıl kullanılır

Temiz bir bezi az miktarda kola ile ıslatın ve temizlemek istediğiniz cam bölgenin üzerini bu bez ile silin.

4. Yağ Sökücü

Mutfak yüzeylerinde biriken yağ artıklarından kurtulmak için bazen marketten aldığınız deterjanlar bile yeterli  gelmeyebilir. Ancak bu deterjanları birazcık kola ile birleştirdiğinizde bu işlem sizin için daha kolay bir hale gelecektir.

Nasıl kullanılır

 • Az miktarda kolayı deterjan veya sıvı sabun ile birleştirin ve temizlemek istediğiniz alanın üzerini bu karışımla silin.
 • 5 dakika boyunca aktif hale geçmesi için bu şekilde bekletin ve sonrasında nemli bir sünger ile kalan maddeyi temizleyin.

5. Saça Yapışan Sakızı Çıkarmak İçin

saça yapışmış sakız

Saçınıza yapışan sakız parçasını çıkarmak belki de en kötü kabuslarınızdan biri olmalı. Ama eğer bu konuda iyice umutsuz hissediyorsanız, elinize aldığınız makası yere koyun! Sakız yapışmış bütün saçlarınızı kesmekle uğraşmadan önce, neden bu ilginç maddeyi denemiyorsunuz?

Nasıl kullanılır

 • Sakız yapışan saçınıza kolayı uygulayın ve birkaç dakika boyunca etki etmesi için bu şekilde beklemesine izin verin.
 • Ardından çıkarmak için basitçe sakızı kaydırarak çekin.

6. Tencere ve Tavalar İçin Yağ Sökücü

Tencerelerin ve tavaların yüzeylerine yapışan yağ ve yiyecek kalıntıları, genellikle yıllanmış ve kirli bir görünüme neden olur. Tencerenizi eski parlaklığına geri döndürmek ve dibindeki yapışkanlığı gidermek için temizlik esnasında bu maddeyi kullanın.

Nasıl kullanılır

 • Tencere ve tavalarınızı yıkamadan önce alt kısmına az miktarda kola dökün ve ısıtmak için ocağın üzerine yerleştirin.
 • Sonrasında ise düzenli olarak kullandığınız yıkama maddesi ile durulayın ve kirler yok olana kadar bir süngerle ovun.

7. Bahçeniz İçin Böcek İlacı

böcek ilacı olarak kola

Dünyanın birçok yerinde bu içecek, böcek ve zararlı haşereleri bitkilerden uzak tutmak için kullanılır. Zararlı böcek ilaçları yerine, çoğu kişi için favori bir alternatiftir. Her ne kadar % 100 doğal olmasa da, diğer kimyasallara göre çok daha az zararlıdır ve oldukça ucuz bir maddedir.

Nasıl kullanılır

 • Bahçenizin üzerinde çok miktarda böcek olan bir bölgeye az miktarda kolayı serpin.
 • Bunun yanında bu içeceği birkaç küçük kaseye veya tabağa da dökebilirsiniz. Sonrasında ise bu kapları bahçenizin etrafındaki stratejik noktalara yerleştirebilirsiniz.

8. Tuvalet Temizleyici

Klozetinizde kaçınılmaz olarak oluşan lekeleri bu içeceğin sadece bir miktarını kullanarak temizleyebilirsiniz. İçerisinde bulunan asit, lekelere neden olan maddeleri etkili bir şekilde uzaklaştırmaya yardımcı olur. Böylece tuvaletiniz daha beyaz ve hijyenik bir görünüm kazanır.

Nasıl kullanılır

 • Bu maddeyi lekelerin üzerine dökün ve en az bir saat boyunca iyice etki etmesi için bırakın.
 • Bu süre geçtikten sonra, lekeli bölgeyi bir tuvalet fırçasıyla temizleyin ve her zamanki gibi durulayın.

Bu bahsettiğimiz yöntemleri kola ile denemeye hazır mısınız? Bu içeceği içmeniz sağlığınız için zararlı olabilir, ancak bu içecekten bir şişe bulundurmanız ev işlerinde herhangi bir görevde size yardımcı olabilir.

Bu yüzden yukarıda sıraladığımız sorunlardan herhangi biriyle karşılaştığınızda bu maddeye bir şans verin ve  şaşırtıcı etkilerini gözlemleyin!

İlginizi çekebilir ...
Kolanın Zararları: İçince Vücudunuza Ne Oluyor?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kolanın Zararları: İçince Vücudunuza Ne Oluyor?

Dünya çapında her 24 saatte 1.6 milyar kola ürünü tüketiliyor. Peki kolanın zararları nelerdir? Öğrenmek için hemen tıklayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.