Aşırı Saç Dökülmesi: 7 Muhtemel Sebep

Genellikle, protein eksikliği ya da anemi, saç dökülmesinin en yaygın nedenlerinden ikisi olma eğilimindedir. Bununla birlikte, olası diğer sorunlara da dikkat etmeliyiz.
Aşırı Saç Dökülmesi: 7 Muhtemel Sebep
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 12 Aralık, 2022

Aşırı saç dökülmesi her yaştaki kadın ve erkekleri etkileyebilen yaygın bir sorundur. Saç dökülmesi, kafa derisi ve kıl folikülleri bir takım değişikliklerle karşılaştığı zaman ortaya çıkar. Bu, bir hastalığın ya da çevredeki belirli değişikliklerin bir sonucu olabilir.

Her gün 90 ila 100 arası saç kılı dökmek genel bir durumdur. Bununla birlikte, birçok kişi çok fazla saç döker ve saçların kalınlığında bu değişimi de fark eder. Sorun şu ki bazı insanlar ilk başladığı zaman saç dökülmesini önemsemiyor ve bunun nedenlerini düşünmüyorlar. 

Bu nedenle, uygun bir tedavi seçmek için sebebin ne olabileceğini bulmak hayati önem taşımaktadır. Aşağıdaki makale aracılığıyla durumu belirleyip analiz edebilmek için nedenleri ele alacağız.

1. Protein eksikliği

et, balık,süt ürünleri ve yemişler

Saç esas olarak proteinden oluşur. Bundan dolayı vücuttaki protein eksikliği kısmen saçtaki zayıflıktan ve saç kaybından sorumludur. Bunun nedeni, vücudun arda kalan az miktarda proteinden pay almaya başlaması gerçeğidir. Bu, büyümeyi durdurur ve saçlar zayıflar.

Öneri:

Sağlıklı, kalın saçları korumak ve saç kaybını azaltmak için aşağıdaki gıdaları tükettiğiniz konusunda emin olun:

 • Yağsız et
 • Çekirdekler
 • Fındık
 • Kurutulmuş meyve
 • Bakliyat
 • Avokado
 • Süt ürünleri
 • Yumurta

2. Aşırı kimyasal kullanımı

Kimyasal kozmetik tedaviler genellikle saçlara yeni bir görünüm vermek için ya da saçta kuruluk ve kırık uçları tedavi etmek için kullanılır. Sorun şu ki bu ürünlerin birçoğu zararlı maddeler taşır. Zaman sonra saç dökülmesine neden olan geri dönüşü olmayan hasarlara neden olurlar.

Saç boyaları, saçları ağartmaya yönelik tedaviler ve bazı şampuanlar, hem saçınızda hem de kafa derinizde değişikliğe neden olma eğilimindedir.

Ne yapmalısınız?

Doğal malzemeler içeren maskeler ve kılcal damar tedavileri uygulayın.

3. Tiroid Durumu

tiroid

Hipertiroid ve onun yanı sıra hipotiroidizm, tiroid hormonlarındaki değişiklikler nedeniyle saç dökülmesine neden olabilir. Bu koşullar, vücudumuzda çeşitli değişikliklerle kendini gösterir. Eğer bu değişiklikler ele alınmazsa, ciddi çok sonuçlar doğurabilir.

Ne yapmalısınız?

Eğer bu değişikliklerin olduğundan şüpheleniyorsanız, hormonal sebeplerden ötürü tiroidi ne etkiliyor diye ölçmek adına kan testi için doktorunuza danışın.

4. Genetik faktörler ve saç dökülmesi

Bazen, saç dökülmesine belirli bir durum ya da hastalık neden olmaz. Kötü haber şu ki,  bu tarz bir durumda tedavi etmek daha zordur çünkü bu durum genetik açıdan probleme işarettir.Eğer durum buysa, 20 yaşından sonra oluşan saç dökülmesi daha da kötüleşebilir.

Ne Yapmalısınız?

 • Kalıtsal genlerin saç dökülmesine neden olup olmadığını belirlemek için bir doktora danışın ve bunu azaltmak takip etmeniz gereken çözüm yoluna karar verin.

5. Anemi

kansızlık, anemi

Anemi demir eksikliği nedeniyle oluşur. Bu, kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gerekli olan bir mineraldir. Anemi hastalığı, yeterli hemoglobin olmadığının göstergesidir ve bu nedenle, hücrelerden hücrelere oksijen taşınması oldukça zordur. Aneminin başlıca etkilerinden biri saç dökülmesi olup durum iyileştirildiğinde bu durum engellenir.

Ne yapmalısınız?

 • Demir açısından zengin gıdaların tüketimini artırın ve bir uzman tarafından tavsiye edilen bir tedavi uygulayın.

Bu yazımıza da bir göz atın: Saçınızı Besleyip Güçlendirecek 5 Smoothie

6. Polikistik Yumurtalık Sendromu

Kadınlar için, saç dökülmesine neden olabilecek hormonal koşullar vardır. Polikistik yumurtalık sendromu, hormon düzeylerinde ciddi dengesizlikleri kışkırtan koşullardan biridir. Bu aynı zamanda kafa derisinin ve saçların zayıflamasına neden olur.

Hastalık kısırlığa neden olabileceğinden ötürü, bu rahatsızlığa sahip olan bir kadın, bir doktorun gözetimi altında olmalıdır.

Ne yapmalısınız?

 • Bütün hormon dengesizlikleri söz konusu olunca mutlaka bir doktora danışın.
 • Bu durumun olumsuz etkilerini en aza indirgemek adına saçınızı güçlendirmek için tedavi edinin.

7. Stres

Zihinsel ve fiziksel stres saç dökülmesinin ortak bir nedenidir. Bununla birlikte, etkileri görmezden gelmek oldukça kolaydır, çünkü vücut tarafından üretilen reaksiyonlar, daha fazla bakım gerektiren diğer problemlere neden olurlar.

Ne yapmalısınız?

Gevşeme egzersizlerini uygulayın ve stresli ortamlardan kaçınmaya çalışın. Saçlarınızda meydana gelen dökülmenin nedeni, bahsedilen rahatsızlıklardan biri mi? Eğer saçınız çok fazla dökülüyorsa, şimdi bir doktora danışın ve etkili bir tedaviye başlayın.

İlginizi çekebilir ...
Saç Dökülmesi için Doğal Çözümler
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Saç Dökülmesi için Doğal Çözümler

Günde 100 saç teline kadar yaşanan bir kayıp, saç dökülmesi için 'anormal' olarak tanımlanmaz. Ancak, daha fazlası bir soruna işaret ediyor olabili...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.