Kellik İçin 6 Doğal Tedavi

Bazı doğal ilaçların saç dökülmesini önlemeye ve kelliği önlemeye veya geciktirmeye yardımcı olacağına dair yaygın bir inanç vardır.
Kellik İçin 6 Doğal Tedavi

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Farklı saç dökülmesi türleri vardır ve her biri farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Örneğin, bazen saç dökülmesi sadece mevsim değişikliğine bağlı olarak, diğer zamanlarda ise zamanın geçmesine bağlı olarak ortaya çıkar. Ancak diğer zamanlarda saç dökülmesi belirgindir ve kellikle ilgilidir.

Aşağıda size kellik, bu sorunun tedavisi ve bu konuda evde neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi vereceğiz. Size açıklayacağımız her şeyi not alın!

Saç dökülmesi ve kellik aynı şey midir?

Her gün bir miktar saç dökülmesi (günde 50 ila 150 tel) normaldir ve mevsimlerin değişmesiyle (özellikle sonbaharda) bu dökülme bir miktar artar. Bununla birlikte, zaman içinde azalmadığında, kellik veya alopesi belirtisi olabilir.

Mevsimsel saç dökülmesi yaşayan bir kadın.

Dermatoloji uzmanı Dr.Wendy S. Levinbook bu konuda şunları açıklıyor:

“Alopesi olarak da adlandırılan saç dökülmesi vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilir. Derinin saç bulunan kısmında meydana gelirse buna kellik denir. Saç dökülmesi genellikle kozmetik nedenlerle ilgilidir, ancak aynı zamanda organik (sistemik) bir bozukluğun işareti de olabilir.”

Bu nedenle kellik şiddetli saç dökülmesidir. Sıklıkla aile geçmişi ve stresle yakından ilgili olduğu söylenir. Bununla birlikte, diğer faktörlerin ve oluşumunu etkilediği gözlemlenmiştir.

Aslında sağlık uzmanları, kellik nedenlerinin çok çeşitli olduğunu belirtiyor. İşte bu nedenlerden bazıları:

 • Stres.
 • Kalıtım.
 • Sağlık sorunları.
 • Beslenmedeki eksiklikler.
 • Hormonal değişiklikler.
 • Saçlara uygulanan bazı işlemler.
 • Belirli ilaçların düzenli tüketimi.
 • Kemoterapi gibi çok invaziv tedaviler.

Kellik, genelde erkeklerde saç sınırının geri çekilmesi ve kel noktalar, kadınlarda ise saç miktarında azalma veya saçta incelme şeklinde kendini gösterir. Genellikle 30’lu veya 40’lı yıllarda başlar.

Bu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz: Saç Dökülmesinin Nedenleri İle İlgili 7 Efsane

Saç dökülmesi nasıl önlenir?

Saç dökülmesinin tüm nedenleri önlenebilir değildir. Bununla birlikte, iyi alışkanlıklar birkaç durumda bu sorundan kaçınmanıza yardımcı olabilir. Bunun için aşağıdaki noktalara dikkat etmenizi öneriyoruz:

 • Dengeli bir beslenme alışkanlığını takip edin.
 • Örgü, topuz veya at kuyruğu gibi sıkı saç stillerini çok sık uygulamamaya çalışın.
 • Saçınızı çok sert bükmekten, çekmekten veya ovalamaktan kaçının.
 • Saçınızı açarken fırçayı veya tarağı sertçe çekmeyin. Saçınızı yıkarken ve tararken nazik davranın, ani hareketler yapmayın ve saç ürünleri uygularken kendinize masaj yapın.
 • Saç maşası, sıcak yağ uygulamaları ve perma gibi ağır saç işlemlerinden kaçının.
 • Saç düzleştirici, saç kurutma makinesi ve benzerlerini çok sık kullanmaktan kaçının.
 • Stresi ve duygusal gerilimi yönetmenize yardımcı olacak teknikler uygulamaya çalışın.

Kellik tedavisi

Saç dökülmesi şiddetli olduğunda, tamamen etkili olan fazla tedavi bulunmaz. Şampuanlar, vitaminler, merhemler ve saç kremlerinin reklamı yapılsa da etkinlikleri bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Bu nedenle, %100 etkili bir önlem veya tedavi yoktur.

Kellik için kozmetik ve cerrahi seçenekler olduğunu bilmelisiniz. Bunların bazıları:

 • Saç ekimi.
 • Lazer tedavisi.
 • Kel bölgeleri kaplayan saç lifi aşıları (greft olarak da bilinir).
 • Sentetik veya gerçek saçtan yapılma peruklar, postişler ve uzatmalar.

Saç ekimi

Saç ekimi, kafa derisinin başın arka tarafından öne veya daha az tel olan diğer bölgelere taşınmasından oluşur. Saç ekimi, kişinin kafasında zaten bulunan saçlardan en iyi şekilde yararlanmayı amaçlar.

Cerrah, kafa derisinin arkasından veya yanlarından, her biri kökleriyle birlikte birkaç saç teli içeren küçük cilt parçalarını çıkarır. Daha sonra bu deriyi kafa derisinin kel kısımlarına nakleder.

Greftlerin aktif saç köklerine sahip olması sayesinde, ekilen saçlar daha önce kel olan bölgelerde tekrar çıkmaya başlar.

Kellik için doğal tedaviler

Saç dökülmesini durdurmak için birçok ev yapımı çözüm vardır. Onları destekleyen yeterli bilimsel kanıt olmasa da, popüler inanışa göre, sonbahar dönemindeki artan saç kaybı gibi bazı durumlarda faydalı olabilirler.

Büyük bir saç dökülmesi sorununuz varsa, doğal tedavileri denemeden önce doktorunuza danışmanız en iyisidir.

Uçucu yağlar

Birçok insan saç dökülmesiyle savaşmanın yanı sıra saçlarına ekstra beslenme ve nem de kazandırmak için doğal yağları kullanır. En popüler uçucu yağ Hint yağıdır. Bununla birlikte biberiye yağı da sıklıkla kullanılmaktadır.

doğal yağlar içeren küçük şişeler

Sarımsak, limon ve soğan

Sarımsak, limon ve soğan karışımı, saça ekstra besin sağlamak için bu bileşenlerdeki antioksidanlardan yararlanmaya çalışır. Ancak kullanırken dikkatli olmalısınız, çünkü hassas ciltleri tahriş edebilir. Öte yandan, biraz yumuşatmak için karışıma biraz bal eklemeyi düşünebilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 diş sarımsak
 • 1 limonun suyu
 • 1 soğan
 • Bal (isteğe bağlı).

Ne yapmanız gerekiyor?

 1. Limonun suyunu sıkın.
 2. Soğanı küp küp doğrayın.
 3. Sarımsakları soyun ve dilimleyin.
 4. Her şeyi bir blenderde karıştırın.
 5. Karışımı kafa derisine uygulayın.
 6. Birkaç dakika işlemesine izin verin.
 7. Su ve şampuanla durulayın.

Aloe vera

ahşap kasede aloe vera jeli
Bazı çalışmalar aloe veranın özelliklerini alerji semptomlarının azalmasıyla ilişkilendirir. Genelde deriyi canlandırmaya yardımcı olur.

Aloe vera, genellikle çeşitli özelliklere atfedilen bir bitkidir. Bu durumda, saç derisine bakım yaparken faydalı olabilecek nemlendirici ve iyileştirici özelliklerini vurguluyoruz.

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı aloe vera jeli  (30 gr).
 • Su (gerektiği kadar)

Ne yapmanız gerekiyor?

 • Bu iki malzemeyi bir kasede karıştırın.
 • Karışımın saç derinize uygulayıp yaklaşık 10 dakika bekleyin.
 • Ardından bölgeyi durulayın.

Yeşil çay

Yeşil çayın saça düzenli olarak uygulanmasının saç dökülmesini ve kelliği önleyebileceğine inanılıyor. Bunun nedeni yeşil çayın antioksidan bakımından zengin bir içecek olmasıdır.

Bundan yararlanmak için bir veya iki fincan yeşil çay yapıp, biraz soğumasını beklemeniz ve saçınızı her zamanki gibi yıkamadan önce kuru saça uygulamanız yeterlidir.

Ayrıca, meyveler gibi antioksidan bakımından zengin diğer bileşenler ekleyerek yeşil çay ve diğer benzer doğal ürünlerle saç maskeleri hazırlamak da mümkündür.

Hindistan cevizi sütü ve havuç

bir kavanoz hindistan cevizi sütü

Hindistan cevizi sütü ve havuç karışımı yeni saçların çıkmasını ve uzamasını sağlayabilir. Kellik tedavisinin tamamlayıcısı olarak bundan yararlanmak için aşağıdaki talimatları izleyin:

Malzemeler

 • 2 adet havuç
 • 1 bardak Hindistan cevizi sütü (250 ml.)

Ne yapmanız gerekiyor?

 1. Havuçları soyun ve dilimleyin.
 2. Hindistan cevizi sütünü ekleyerek blenderden geçirin.
 3. Saçınıza uygulayın, yarım saat işlemesine izin verin ve durulayın.

Başka ne yapabilirim?

Kellik tedavisine tamamlayıcı olarak bu yöntemlerden herhangi birini uygulamaya karar verirseniz, bir gecede sonuç ürettiklerine dair hiçbir kanıt olmadığını unutmayın. Sabırlı olmalısınız ve bunları uygularken iyi yaşam tarzı alışkanlıklarınızı da sürdürmelisiniz.

Endişeleriniz devam ederse, probleminizin olası nedenleri ve en uygun tedavi seçeneklerinin neler olabileceği konusunda doktorunuzla konuşun. Uzmanlar her zaman sizin için en iyi seçeneği belirtecektir.

İlginizi çekebilir ...
Her Gün Saç Derisi İle İlgilenerek Saçını İyileştirin!
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Her Gün Saç Derisi İle İlgilenerek Saçını İyileştirin!

Birçok insan güzel saçlara sahip olmak ister, saçlarının aynı dergilerdeki gibi olmasını hayal eder. Ama çoğu insan, saç derisi ile ilgilenmeyi ihm...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.