Saç Dökülmesinin Nedenleri İle İlgili 7 Efsane

Saç Dökülmesinin Nedenleri İle İlgili 7 Efsane
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

Genellikle kellik olarak bilinen alopesi, anormal saç dökülmesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Bazen sadece kafa derisini etkisi altına alır, bazen de kaş, kirpik, genital bölge veya sakal gibi vücudun diğer bölgelerindeki kılları da etkiler.

Sosyal ve psikolojik sonuçlar da doğuran kellik, özellikle erkeklerde görülen bir problemdir. Vakaların çoğunda, hormonal dengesizlik ve genler saç dökülmesinin nedenleri arasında kendine yer bulur.

Saç dökülmesi, vücudunuzun size metabolik değişiklikler yaşadığını gösterme şeklidir. Diğer durumlarda ise bu sorun belirli bir yaştan sonra ortaya çıkmaya başlar.

Ne kadar yaygın olursa olsun hala saç dökülmesiyle ilgili yanlış bilinen pek çok şey vardır. Bugün size saç dökülmesinin nedenleri ile ilgili efsanelerden bahsedeceğiz.

Saç Dökülmesinin Nedenleri İle İlgili 7 Efsane

1. Kulaklık Saçlar İçin Zararlıdır

kulaklıkla dans eden mutlu kız

En yaygın yanlış inanışlardan bir tanesi, saçların şapka, kask veya kulaklık takıldığında “zarar göreceğidir”. Bunlar sadece saçınızın nasıl göründüğünü etkileyen şeylerdir. Saç dökülmesine neden olmazlar.

2. Saçları Çok Yıkamak Saç Dökülmesine Neden Olur

Bir başka efsane, saçları sık sık yıkamanın saç dökülmesiyle doğrudan ilişkili olduğudur. Halbuki şampuan sadece bölgesel kullanım için tasarlanmıştır.

Bu nedenle kafa derisine nüfuz edemez. Saçlarınızın ne dökülmesine sebep olabilir ne de güçlenmesine. Hiçbir şampuan saç dökülmesini ortadan kaldıramaz.

3. Saç Kestirmek Saçların Uzamasına Yardımcı Olur

saçını kestiren kadın

Bu aslında saç dökülmesinden çok saç uzamasıyla ilgili bir efsanedir. İnsanlar saç kestirmenin saçların uzamasına yardımcı olacağını düşünürler.

Tıpkı şampuanın saç derisine herhangi bir etkisi olmadığı gibi, saç kestirmenin de saçın uzamasına hiçbir etkisi yoktur. Saçlarınızı düzenli olarak kestirmek, saçlarınızı güçlendirmez ve dökülmesine engel olmaz.

4. Lazer Tedavisi Saç Dökülmesini Önler

Birçok klinik ve güzellik salonu saç dökülmesini önlemek için lazer tedavisi seçenekleri sunsa da, bu uygulamanın saç dökülmesini önlediğine dair bilimsel bir kanıt yoktur.

Kelliğin sadece estetik bir problem olmadığını unutmayın. Kellik, biyolojik bir durumdur ve bu nedenle bir cilt doktorundan yardım almanız gerekir.

5. Stres Kelliğe Yol Açar

Stres saç dökülmesi sürecini hızlandırabilir ama doğrudan kelliğin nedeni değildir. Genel inanışın aksine, kellik genetik bir mirastır.

Genlerinizde kellik varsa stres, belirleyici bir faktör olmayacaktır.

6. Peruk Takmak Kelliğe Sebep Olur

Birçok insan, peruk veya takma saç kullanmanın cildin nefes almasını önlediğini ve saç dökülmesine neden olduğunu düşünür ancak, bu da bir efsanedir.

Saçlarınız oksijeni kafa derisinden değil kandan alır. Bu nedenle peruk ya da takma saç kullanmanın saç dökülmesi ile herhangi bir ilgisi yoktur.

7. Çok Fazla Güneşte Kalmak Saç İçin Zararlıdır

saç dökülmesi kellik sorunu olan adam

Çok fazla güneşe maruz kalmanın da kelleşme sürecini hızlandıracağı söylenir. Bu da doğru değildir.

Çok fazla güneşe maruz kalmak saç kaybına neden olmaz. Yapmanız gereken, saç liflerinizi güçlendiren ürünleri ve yeterli miktarda güneş kremi kullanmayı ihmal etmemektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.