Asla Paylaşmamanız Gereken 15 Kişisel Eşya

Kişisel eşyaları paylaşmak tamamen zararsız gibi görünse de, bazıları tahmin ettiğinizden daha riskli olabilir. 
Asla Paylaşmamanız Gereken 15 Kişisel Eşya
José Gerardo Rosciano Paganelli

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Aile üyelerine ya da en yakın arkadaşlarımıza karşı cömert olmaya çok alışığız. Bu yüzden birkaç kişisel eşya paylaşmada bir sorun görmüyoruz.  Zararsız olduğunu düşündüğümüz için, o an ihtiyacı olan biriyle bir eşyamızı paylaşmada bir sorun görmeyiz. Ancak, aklınızda bulundurmanız gereken bazı riskler mevcuttur. Görmeseniz bile, enfeksiyon yayan patojenler o eşyanın üzerinde birikebilir.

Asla Paylaşmamanız Gereken 15 Kişisel Eşya

Bazı insanlar, kimi eşyayı ödünç vermekten neden kaçınılması ve bu önlemlerin neden alınması gerektiğini tam olarak anlamış değil.  Bu yüzden bugünkü yazımızda, paylaşılmaması gereken 15 eşyayı sizinle paylaşacağız.

Kaçırmayın!

1. Sabun

sabun

Sabunun genellikle cildinizdeki mikroorganizmalarla kaplıdır. Bu da enfeksiyonlara ve hastalıklara sebep olabilir.  Sabununuzu paylaştığınız kişinin mantara, başka bir viral enfeksiyona ya da benzer bir duruma sahip olup olmadığını bilmiyorsanız paylaşmamakta fayda vardır.

2. Havlu

Havlu, kullanıldıktan sonra nemli kalan bir eşyadır. Bu da mantarların üremesi için harika bir ortam demektir. 

Havlunuzu ödünç vermekten kaçınırken her iki haftada bir yıkmayı ve dezenfekte etmeyi unutmayın.

3. Deodorant

deodorant kullanan kadın

Roll-on deodorantlar ya da anitperspirantlar paylaşılmaması gereken eşyalardır çünkü koltuk altıyla doğrudan temas içindedir ve bakterilerin birikebildiği bir ortamdır. Cilde temas etmeyen sprey deodorantaları gönül rahatlığıyla paylaşabilirsiniz.

4. Diş fırçası

Diş fırçasını paylaşmak bazı çiftler arasında yaygın bir durumdur ancak diş fırçanın küçük kılları üzerinde milyonlarca oral mikroorganizma bulunmaktadır. Bu yüzden kesinlikle kendinize ait bir diş fırçası edinmelisiniz. Diş fırçanızı sirke ya da hidrojen peroksit kullanarak dezenfekte edebilirsiniz.

5. Cımbız

kaş alan kadın

Kaşları şekillendirmek için kullanılan cımbız, kılları alırken hastalıkların yayılmasına sebep olabilir.  Her kullanımdan önce dezenfekte ederseniz hiçbir risk taşımaz.

6. Dudak parlatıcısı

Dudak parlatıcısı, küçük parçalı ölü hücreleri, pislikleri ve kolayca yayılabilen bakterileri taşır.  Bu çeşit kişisel eşya paylaşımları dudakta uçuğa sebep olabilir.

7. Tıraş bıçağı

bacağını tıraş eden kadın

Tıraş bıçağı tüylerden ve vücudun bir bölümünde biriken ölü hücrelerden kurtulmak için idealdir. Tıraş bıçağı paylaşmaktan kaçınılması gereken bir eşyadır çünkü cilt enfeksiyonlarına sebep olabilecek mantar ve bakterilerin yayılmasına sebep olabilir.  Ayrıca, eğer bir yerinizi keserseniz, kan yoluyla bulaşan patojenlere sebep olabilirsiniz.

8. Kulaklık

Kulaklık, üzerinde kulak sıvısında biriken çeşitli mikroorganizmaların oluştuğu bir eşyadır. Stafilokok ve streptokok genellikle bu bölgede yaşayan bakteriler. Kulaklığınızı paylaşmak, enfeksiyonlara ve iltihaba sebep olabilir.

9. Ayakkabı

demire dayanmış ayakkabı

Özellikle hava almayan ayakkabılar, cilt ve tırnak enfeksiyonlarına sebep olan mantar ve bakteri kaynağıdır. Birçok kişinin aynı ayakkabıyı kullanması bu hastalıkların riskini arttırır.

10. Ponza taşı

Ponza taşı, ölü deride oluşan bakterilerin önlenmesini sağlayan kişisel temizlik eşyasıdır. Cildi, nasırdan temizleyip yumuşatır. Ponza taşını diğer insanlarla paylaşmak, ayağınızda mantar ve siğil oluşumuna sebep olabilir. 

11. Tırnak makası

Çıplak gözle göremeseniz de, parmaklarınız ve tırnaklarınız enfeksiyona sebep olabilen yüksek miktarda bakteri, mantar ve virüsle kaplıdır. Kişisel eşyayı paylaşmak, bazı mantar enfeksiyonlarının ve siğillerin bulaşmasına yol açabilir.

12. Banyo lifi

Bu rahatlatıcı ve kullanışlı eşya, çoğu zaman nemli kalır. Başka bir deyişle, mantar ve bakterilerin oluşumu için ideal ortamın oluşmasını sağlar. Bu enfeksiyon riskinden korunmak için en iyi yol kendi lifinizi başkalarına vermemenizdir.

13. Küpe

küpe

Küpeler kan yoluyla bulaşan patojenlere ya da enfeksiyonlara sebep olur. Ancak, düzgün bir şekilde dezenfekte edildiğinde hiçbir risk yoktur.

14. Bornoz

Aynı iç çamaşırı gibi bornoz da tek bir kişinin kullanımına özel olması gereken bir eşyadır. Ciltteki bakteriler, mikroorganizmalar ve vücudun salgıladığı sıvılar bakterilerin taşınmasına ve enfeksiyonların yayılmasına sebep olur.

15. Makyaj malzemesi, fırçası ve eyeliner

makyaj

Tüm kozmetik ürünler ve uygulama için kullanılan ürünler ciltle temas ettiği için paylaşılmaması gereken eşyalardır. Bu eşyaları başkalarıyla paylaştığınızda, cildinizde akne, mantar ve alerjik reaksiyonların oluşmasına sebep olabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz kişisel eşyalarınızı başkalarıyla paylaşıyor musunuz? Taşıdığı risklerden haberdar olduğunuza göre, kişisel eşya paylaşımınızı sınırlandırmanızın vakti gelmiş demektir!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.