Daha Dolgun Dudaklar İçin Doğal Öneriler

Daha Dolgun Dudaklar İçin Doğal Öneriler

Son Güncelleme: 06 Kasım, 2018

Herkesin dudak şekli ve dolgunluğu kendine özgüdür fakat zaman içinde dudaklar, dolgunluk ve sıkılığını yitirir. Bu durumu önlemek için kozmetik operasyon veya güzellik ürünlerine başvurmanıza gerek yok. Doğal yollarla dolgun dudaklara sahip olmak mümkün.

Evde kolayca uygulayabileceğiniz bu çözümlerle daha dolgun, sıkı ve sağlıklı dudaklara kavuşabilirsiniz. Birkaç gün içinde dudaklarınızın ne kadar iyi göründüğünü ve yüzünüze nasıl hoş bir ışık verdiğini fark edeceksiniz.

Dolgun Dudaklar İçin Rahatlayın

Dudakların zamanla incelme nedenlerinden biri özellikle ağız etrafında hissedilen gerginliktir. Duygusal olarak stresli olduğunuzda, çene ve dudaklarınızı sıkabilirsiniz. Bu durum, kaslarınızın zaman içinde kasılmasına neden olarak dudaklara daha ince bir görünüm verir.

Dolgun dudaklar ulaşılması zor bir hayal gibi gözükebilir. Ama öyle değil. Dolgun ve sağlıklı dudaklara sahip olmak için öncelikle dudak çevrenizin rahat olması gerekir. Bu yüzden gün içinde ağız bölgenizi kasıp kasmadığınıza dikkat edin.

Dudaklarınızı rahatlatmak için günde birkaç dakikanızı ayırarak şu yöntemleri uygulayabilirsiniz :

1. Ağzınızı kapatın ve dudaklarınızı sıkıca birbirine bastırın. Bu pozisyondayken dudaklarınızı ağzınızın ortasına doğru getirin ve 5-10 saniye bu şekilde tutun.
2.
Sonra derin bir nefes alıp sıktığınız dudaklarınızdan dışarı havayı üfleyin.
3.
Bu hareketi 10 kere yapın ve egzersizi günde 2 kez tekrarlayın.

Bu dudak egzersizden sonra, dudaklarınızın daha dolgun ve kırmızı olduklarını fark edeceksiniz.

dudak dolgunluğu

Dudaklarınızdaki Kan Dolaşımını Arttırın

Dudak bölgenizi güzelleştirecek bu egzersiz, dudaklarınızın hoş bir renge kavuşması için kan dolaşımını hızlandıracaktır.

  • Dudaklarınızı, sıkı olmayacak şekilde bir arada tutarak, dışarı doğru üfleyin. ‘Brr’ sesini çıkardığınızı fark edeceksiniz.

Çocukların da sık sık yaptığı bu hareketi 20-30 saniye boyunca yaptığınızda, dudaklarınızdaki titreşim ve kan dolaşımını hissedeceksiniz.

Ara Sıra Dudaklarınıza Peeling Yapın

Dudaklarınızda da, vücudun diğer kısımlarındaki gibi ölü hücreler bulunur. Fakat dudaklarınız çok daha hassas olduğu için bu bölgede peeling yaparken çok dikkatli olmanız gerekir.

Bu nedenle ayda en fazla iki defa dudak peelingi  uygulamanızı öneriyoruz.

Dudaklarınıza peeling yapmak için, kabartma tozu kullanabilirsiniz. Biraz kabartma tozunu, zeytinyağı, badem yağı veya hindistan cevizi yağı gibi bir yağla karıştırıp dudaklarınıza ve dudak kenarlarınıza masaj yapın.

Dudaklarınız kızarıyorsa, bu uygulamayı yatmadan önce yapın, böylece dışarı çıkmadan önce dudaklarınız iyileşme fırsatı bulacaktır.

Masaj yaptıktan sonra dudaklarınızı suyla yıkayın. Ayrıca dudaklarınızı mutlaka nemlendirin.

dolgun dudaklar

Dudaklarınızı Sık Sık Nemlendirin

Dudaklar sık sık kurur. Bu durum özellikle dudak kalemi vb. bir ürün kullanıyorsanız kötü bir görüntü oluşmasına neden olur. Kuru ve çatlak dudaklardan şikayetçiyseniz, aşağıdaki önerilerimizi takip edin.

Dudaklarınızı her sabah doğal ürünlerle nemlendirebilirsiniz. Dudak koruyucusu kullanabilir veya saf kakao yağı gibi doğal yağlarla nemli ve doldun dudaklar elde edebilirsiniz.

Yüz maskesi hazırlarken aşağıdaki yiyeceklerle dudaklarınızı da nemlendirebilirsiniz:

  • Avokado
  • Yoğurt
  • Bal
bal

Dudaklarınıza Masaj Yapmayı Öğrenin

Dudaklarınızı nemlendirmenin yanında, masaj yaparak şu etkilerden faydalanabilirsiniz:

  • Kan dolaşımını arttırmak
  • Dolgun dudaklar elde etmek
  • Dudak çevresi kaslarını rahatlatmak
  • Dudakları kalınlaştırıp rengini iyileştirmek
  • Dudakları parlak ve çekici yapmak
  • Dudakları derinlemesine nemlendirmek

Dudaklarıma Nasıl Masaj Yapabilirim?

1. Dudaklarınızı iyice nemlendirdikten sonra,bir elinizle tüm ağzınızı kapatın. Elinizi sola ve sağa doğru oynatın. Bu hareket, sadece dudaklarınıza masaj yapmakla kalmaz, kırışıklıkların oluştuğu gergin tutan dudak çevresini de gevşetmiş olursunuz.
2. Aynı hareketi diğer elinizle de uygulayın.
3. İki elinizde 10’ar kez bu masajı uygulayın.

Eğer zamanınız varsa tüm yüzünüze masaj yapmanızı öneriyoruz çünkü yüz masajı, yalnızca yüzünüzün ve cildinizin görüntüsünü iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda kırışıklıklara karşı da etkili doğal bir yöntemdir.

Fotoğraflar, AJC1, tmblue, ve alsjhc izinleriyle kullanılmıştır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.