Dudak Kalınlaştırmak İçin Öneriler

Herkesin dudak şekli ve dolgunluğu kendine özgüdür fakat zaman içinde dudaklar, dolgunluklarını ve sıkılıklarını yitirirler. Dudakların sıkılığını ve dolgunluğunu yitirmesini önleyen tek şey kozmetik operasyon veya güzellik ürünleri değildir.

Bu yazıda vereceğimiz ve evde kolayca uygulayabileceğiniz çözümlerle dudaklarınız daha fazla dolgunluk, sıkılık ve düzgün bir renge kavuşacaktır. Birkaç gün içinde dudaklarınızın ne kadar iyi göründüğünü ve yüzünüze nasıl hoş bir ışık verdiğini fark edeceksiniz.

Rahatlayarak Dudaklarınızı Şekillendirin

Dudakların zamanla incelme nedenlerinden biri de, özellikle ağız etrafında oluşan, yüzdeki gerginliktir. Duygusal olarak stresli olduğunuzda, çene ve dudaklarınızı sıkabilirsiniz ve bu, kaslarınızın zaman içinde kasılmasına neden olarak dudaklara daha ince bir görünüm verir.

Sonuç olarak, dolgun ve sağlıklı dudaklara sahip olmak için, gün içinde ağız bölgenizi kasıp kasmadığınızı bilmeniz gerekir. Böylece günde birkaç dakikanızı, aşağıdaki yöntemi izleyerek, dudaklarınızı rahatlatmaya ayırabilirsiniz:

1. Ağzınızı kapatın ve dudaklarınızı sıkıca birbirine bastırarak kapatın, dudaklarınızı bu sıkı halde ağzınızın ortasına doğru getirin ve bu pozisyonu 5-10 saniye tutun.
2. Bundan sonra, derim bir nefes alıp, sıktığınız dudaklarınızdan dışarı havayı üfleyin.
3. 10’ar kez olmak üzere, bu egersizi günde 2 kere yapın.

Bu doğal egzersizden sonra, dudaklarınızın daha dolgun ve kırmızı olduklarını fark edeceksiniz.

lipstr

Kan Dolaşımını Arttırın

Dudak bölgenizi güzelleştirecek bu egzersiz, dudaklarınızın hoş bir renge kavuşması için kan dolaşımını hızlandıracaktır.

  • Dudaklarınızı, sıkı olmayacak sekilde bir arada tutarak, dışarı doğru üfleyin. ‘Brr’ sesini çıkardığınızı fark edeceksiniz.

Çocukların da oynadığı bir oyun olan bu egzersizi, 20-30 saniye boyunca yaptığınızda, dudaklarınızdaki titreşim ve kan dolaşımı hissedeceksiniz.

Ara Sıra Dudaklarınıza Peeling Yapın

Dudaklarınızda da, vücudun diğer kısımlarındaki gibi ölü hücreler bulunur. Fakat dudaklarınız çok daha hassastır bu nedenle çok dikkatli olmanız gerekir.

Bu nedenle dudaklarınıza peelingi 2 haftada veya ayda bir kere uygulamanızı öneriyoruz.

Dudaklarınıza peeling yapmak için, kabartma tozu kullanın çünkü kabartma tozunun koyu bir kıvamı vardır. Biraz kabartma tozunu, zeytinyağı, badem yağı veya hindistan cevizi yağı gibi sebze yağı ile karıştırın ve dudaklarınızı ve dudak kenarlarınıza masaj yapın. Dudaklarınız kızarıyorsa, bu uygulamayı yatmadan önce yapın, böylece dışarı çıkmadan önce dudaklarınız iyileşme fırsatı bulacak ve siz de kırmızı dudaklarla dışarıda olmak zorunda kalmayacaksınız.

Masaj yaptıktan sonra suyla yıkayın ve dudaklarınızda, sabaha kadar nemlenmesi için biraz yağ bırakın.

lips-2 tr

Dudaklarınızı Sık Sık Nemlendirin

Dudaklar sık sık kurur ve bu da, özellikle de dudak kalemi ile birlikte kötü bir görüntü oluşmasına neden olur. Kuru ve çatlak dudaklardan şikayetçiyseniz, aşağıdaki önerilerimizi takip edin.

Dudaklarınızı her sabah doğal ürünlerle nemlendirebilirsiniz. Dudak koruyucuları kullanabilir veya sebze yağları veya saf kakao yağıyla da bu etkiyi elde edebilirsiniz.

Yüz maskesi yaptığınızda, dudaklarınızı da aşağıdaki yiyecekleri kullanarak nemlendirebilirsiniz:

  • Avokado
  • Yoğurt
  • Bal

honey-alsjhc tr

Dudaklarınıza Masaj Yapmayı Öğrenin

Dudaklarınızı nemlendirmenin yanında, aşağıdaki faydalardan yararlanmak için dudaklarınıza masaj da yapmalısınız:

  • Kan dolaşımını arttırmak
  • Dudak çevresi kaslarını rahatlatmak
  • Dudakları kalınlaştırıp rengini iyileştirmek
  • Dudakları parlak ve çekici yapmak
  • Dudakları derinlemesine nemlendirmek

Dudaklarıma Nasıl Masaj Yapabilirim?

1. Dudaklarınızı iyice nemlendirdikten sonra, bir elinizle tüm ağzınızı kapatın ve elinizi sola ve sağa doğru oynatın. Bu hareket, sadece dudaklarınıza masaj yapmakla kalmaz, kırışıklıkların oluştuğu ve gerginliği tutan dudak çevresine de etkili olur.
2. Aynı hareketi diğer elinizle de uygulayın.
3. İki elinizde 10’ar kez bu masajı uygulayın.

Eğer zamanınız varsa tüm yüzünüze masaj yapmanızı öneriyoruz çünkü bu yüzünüzün görüntüsünden, derinizin sağlığına kadar çok etkili olan ve doğal yoldan kırışıklıkları azaltan bir yöntemdir.

Fotoğraflar, AJC1, tmblue, ve alsjhc izinleriyle kullanılmıştır.