Bakteriyel Enfeksiyonları Önlemek İçin 7 Muhteşem Yiyecek

Takviye maddeleri ya da doktor tarafından verilen ilaçların yanı sıra, enfeksiyonlarla doğal yollarla mücadele etmenize yardımcı olması için diyetinize belirli yiyecekleri eklemek iyi bir fikirdir.
Bakteriyel Enfeksiyonları Önlemek İçin 7 Muhteşem Yiyecek

Son Güncelleme: 15 Ocak, 2019

Bakteriler hayatın bir parçasıdır. Hakkında düşündüğümüzde, bir noktada yaşadığımız klasik bakteriyel enfeksiyonları ve hastalıkları zihnimizde canlandırırız. Ancak büyük resim bu değildir.

Bakteriler hayatın vazgeçilmez bir parçasıdır. Birçok türü sağlığınız için iyidir ve hayati bir önem taşır, aynı zamanda bağışıklık sisteminizi enfeksiyona neden olan diğer tür bakterilerden koruyacak nitelikte tutmaktadır.

Kendinizi bakteriyel enfeksiyonlardan %100 korumanın bir yolu var mıdır? Cevap, hayır.

Bu mikroorganizmalar mutasyona uğrar ve antibiyotiklere karşı bile dirençli hale gelebilir. Bunlar aslında insanoğlunun en kötü ve en küçük düşmanlarıdır. Bununla birlikte, kesinlikle yapabileceğimiz şey, bağışıklık sistemimizi mümkün olduğu kadar güçlendirmektir.

Aşağıda, kendinizi bakteriyel enfeksiyonlardan korumak için diyetinize dahil etmeniz gereken yiyeceklerin hangileri olduğunu söyleyeceğiz.

1. Probiyotikler sizi enfeksiyona karşı korur

Genellikle beslenmemizde doğal probiyotikleri bulundurmayı ihmal ederiz.

Örneğin, doğal olarak Lactobacillus casei içeren ürünler bulmak için çabalamak yerine, Lactobacillus casei ile zenginleştirilmiş süt ürünlerini dönüştürmek yaygın bir durumdur.

Bitter çikolata, lahana turşusu, kefir ve kombucha, enfeksiyonları önleme ve bağışıklık sisteminizi güçlendirme konusunda harikadır.

2. Aloe vera

dilimlenmiş aleo vera ve aleo vera jeli

Bir yemek kaşığı aloe vera jeli ile bir bardak ılık su, her türlü enfeksiyona karşı kendinizi korumanın harika bir yoludur. Aloe vera bitkisi, anti-enflamatuvar ve antibakteriyeldir. Ayrıca, vitamin açısından da (A, C, B1, B2, B3, B6, B12, ve folik asit) zengindir.

Aynı zamanda harika bir mineral yelpazesine sahiptir: kalsiyum, çinko, krom, selenyum, demir, bakır, magnezyum… Tüm bu besin maddeleri, vitamin takviyeleri almadan doğal olarak hastalıklarla mücadele etmenize yardımcı olacaktır.

3. Zerdeçal

Köriye sarı rengini veren bu olağanüstü baharatın inanılmaz iyileştirici güçleri vardır. Zerdeçal, güçlü bir antibakteriyel madde görevi görür. En iyi sonucu almak için tek yapmanız gereken şey, biraz zerdeçal ile biraz balı karıştırmaktır.

Bu çare, bağışıklık sisteminizi güçlendirecek ve birçok çeşit enfeksiyonu önlemeniz için yardımcı olacaktır.

4. Elma sirkesi

3 bardak elma sirkesi

Bu çareyi kullanmaya hemen bugün başlayın: gününüzün en büyük öğününün ardından bir bardak su ile beraber bir yemek kaşığı elma sirkesi (10 ml) için.

Bu kolay alışkanlık sindiriminize yardımcı olmanın yanı sıra, daha optimal ve güçlü bir şekilde bakteriyel enfeksiyonlarla mücadele etmesi için vücudunuzun pH değerini dengede tutar. Vücudunuzu elma sirkesi ile tedavi edin. Eğer organik bir çeşidini kullanırsanız, çok daha iyi olur.

5. Enfeksiyonlarla mücadele etmek için sarımsak çayı

Eğer daha önce hiç sarımsak çayı içmediyseniz, şimdi tam zamanıdır. Yapımı oldukça kolaydır ve yüksek miktarda vitamin (A, B1, B2 ve C) ve antioksidan içerir.

Birçok insan, sarımsağın mükemmel bir doğal antibiyotik olduğunu bilir. Eğer bu adımı atıp haftada iki ya da üç kez içerseniz, soğuk algınlığı ve gribi önleyebilir veya süresini kısaltabilirsiniz.

Antik çağda, Yunan askerleri savaşlardan sonra enfeksiyonlarını iyileştirmesi için sarımsak çayı içerlerdi. Peki neden sıradan işgünlerimizden sonra bunu bir alışkanlık haline getirmeyelim?

6. Kızılcık suyu

bir bardak kızılcık suyu

Kızılcığın tadı harikadır, güzel görünür ve en önemlisi enfeksiyonlarla mücadele etmeye yardımcı olur. En bilinen güçlerinden bir tanesi, bakteriyel enfeksiyonunuz olduğunda yardım edebilmeleridir.

Kızılcığın asit derecesi sağlığa yararlı olmasının bir göstergesidir: bu da sistit tedavisinde çok başarılı flavanolun bir türü olan yüksek proantosiyanidin içeriğinden kaynaklanır.

7. Limon

Bakteriyel enfeksiyonlara karşı doğal çareler ile ilgili olan herhangi bir listede yer almayı hak eden şeylerden biri limondur. Taze limon suyu, solumun yolu enfeksiyonlarını tedavi etme konusunda harikadır.

Şimdi, C vitamininin sizi boğaz ağrısı ya da benzeri şeylerden %100 korumadığını kabul etmeliyiz. Ancak, enfeksiyonların daha hızlı iyileşmesi için ve zamanla bağışıklık sisteminizi zayıflatan antibiyotiğin aşırı kullanımını önlemek için yardımcı olacaktır.

Sonuç olarak, eğer amacınız bakteriyel enfeksiyonları önlemek veya onlarla mücadele etmek konusunda daha iyi bir iş çıkarmaksa, yaşam tarzı alışkanlıklarınıza mutlaka dikkat etmelisiniz.

Vücudunuzu taze meyveler ve sebzelerle besleyin, çok su için ve iyi uyuyun. Ayrıca, kendi kendinize ilaç seçmeyin ya da reçetesiz antibiyotik kullanmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Jurenka, J. S. (2009). Anti-inflammatory properties of curcumin, a major constituent of Curcuma longa: a review of preclinical and clinical research. Alternative Medicine Review : A Journal of Clinical Therapeutic, 14(2), 141–153.
  • Surjushe, A., Vasani, R., & Saple, D. G. (2008). Aloe vera: a short review. Indian Journal of Dermatology, 53(4), 163–166. https://doi.org/10.4103/0019-5154.44785
  • Ison, M. G., & Heldman, M. (2018). Bacterial infections. In Hepatic Critical Care. https://doi.org/10.1007/978-3-319-66432-3_15
  • Bierne, H., Hamon, M., & Cossart, P. (2012). Epigenetics and bacterial infections. Cold Spring Harbor Perspectives in Medicine. https://doi.org/10.1101/cshperspect.a010272

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.