Ev Yapımı Doğal Güneş Kremi Tarifi

İçeriğinde bulunan özellikleri sayesinde bu doğal krem cildinizi güneşin zararlı etkilerine karşı korumanızda en iyi yardımcınız olacak. Mutlaka denemelisiniz!
Ev Yapımı Doğal Güneş Kremi Tarifi

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Cildin güneşten gelen morötesi ışınlara sürekli maruz kalması, çeşitli cilt sorunlarının başlıca nedenlerinden biridir. Lekeler, kırışıklıklar ve erken yaşlanmanın diğer belirtileri bu sorunlardan sadece birkaçıdır. Bu nedenle, sürekli olarak güneş kremi kullanmanız gerekmektedir.

UV ışınları telafisi olmayan hücresel hasarlara neden olur ve zamanla cilt kanserine veya tümöre neden olabilir.

En kötüsü ise bu ışınların etkilerinin hemen gözlemlenebilir olmamasıdır. Güneş yanıkları dışında çoğu insan güneşin vereceği zararın etkilerini azaltacak önlemleri almayı çok gerekli bulmaz.

Marketlerde koruyucu özellikler barındıran birçok ürün bulabilirsiniz. Bu ürünler aynı zamanda cildi nemlendirir ve güneşe bağlı oluşan diğer olumsuz durumları da en aza indirger.

İyi haber, kendi güneş kreminizi kendiniz yapabilirsiniz. Bu yazımızda cildiniz için yararlı olan birçok bileşeni bir araya getiren ayrıca yüzde yüz doğal olan bir krem tarifi paylaşıyoruz. Mutlaka deneyin!

Ev yapımı güneş kremi

ele sıkılmış losyon

Doğal güneş losyonu, cildiniz için yararlı olan birçok  besinin birleşiminden oluşmuş bir karışımdır. İçerisindeki en etkin bileşen çinko oksittir. Bu madde güneşe karşı koruyucu bir bariyer görevi görür. Bu bileşen sayesinde cildinizde ve hücrelerinizde meydana gelen zarar aza indirilir.

Bu madde çoğunlukla güneş kremi satan mağazalardaki losyonlarda bulunabilir. Ancak bu tarz kremler daha az koruma sağlar.

Bunun yanında bal mumunun özelliklerinden de yararlanabilirsiniz. Bu madde kozmetik dünyasında içerdiği nemlendirici, antioksidan ve yenileyici özellikleriyle bilinir.

Bu bileşen birçok önemli besini bünyesinde barındırır. Cildiniz tarafından emildiği takdirde cildinizdeki pH ve nem seviyesini dengelenmesine yardımcı olacaktır. 

Bunların dışında meşhur Hindistan cevizi yağını ve aloe verayı da kullanacağız. Bu iki bileşen yüksek oranda nemlendirme özelliğine sahiptir. Bu maddeler piyasada bilinen birçok güzellik ürününe karşı da bir alternatif olarak kullanılır.

Bu maddelerin günlük kullanımı serbest radikallerin meydana getirdiği hasarları en aza indirir. Toksinlerden ve ter bezlerindeki üretim dengesizliklerinden dolayı meydana gelen ileri derecede kuruluk sorunu ile de savaşır.

Yenileyici, tazeleyici ve mikrop öldürücü özellikleri güneşin verdiği hasarlarla mücadele ederken size yardımcı olur. Yanıkları iyileştirir, doku kaybını azaltır.

Bu doğal güneş kremi nasıl yapılır?

hindistan cevizi losyonu

Besleyici ve canlandırıcı özelliklerinden dolayı bu doğal krem tüm cilt tipleri için önerilir. Sürüldüğünde aşırı yağlanmaya neden olmaz. Ayrıca tıkanma eğilimi olan gözenekler için bir sorun teşkil etmez.

Tüm bunların yanında, içeriğinde bulunan bileşenlerin hepsinin %100 doğal olmasının ne kadar önemli olduğunu size hatırlatmak isteriz. Çünkü ancak bu şekilde içerdikleri özellikleri bütünüyle koruyabilirler.

Bu ürünleri satan daha ucuz markalar olsa da, bu markalardaki ürünler genellikle rafine edilmiş haldedir. İşlenmiş olmasının bir sonucu olarak besin kaliteleri daha düşüktür.

Malzemeler

şişeler içerisinde aloe vera ve hindistan cevizi
 • 1 su bardağı katı Hindistan cevizi yağı
 • 2 çorba kaşığı bal mumu
 • 2 E vitamini kapsülü
 • 5 çorba kaşığı saf çinko oksit
 • 4 çorba kaşığı doğal aloe vera jeli
 • 1 çorba kaşığı greyfurt özü

Kullanılacak aletler

 • 1 adet kapaklı cam kavanoz
 • 1 adet tahta kaşık

Hazırlanışı

 • Katı Hindistan cevizi yağını ateşe dayanıklı bir kaba koyun ve çift katlı tencerenin içine yerleştirin.
 • Birkaç dakika boyunca eritin. İçerisine bal mumunu ekleyin.
 • Ahşap kaşık ile karıştırın. Her iki maddenin de iyice karıştığından emin olun.
 • Sonrasında bu karışımı ateşten alın ve 2 E vitamini kapsülü ile karıştırın.
 • Birkaç saniye bekleyin, ardından çinko oksidi ve aloe vera jeli ekleyin.
 • Karıştırmaya devam edin. Sertleşmeden önce kapaklı cam kavanozun içine bu karışımı dökün ve daha sonra  greyfurt özünü de içerisine ekleyin.
 • Hazırladığınız kremin üstünü kapalı tutun, soğuk ve karanlık bir ortamda dinlenmeye bırakın.

Nasıl kullanılır?

 • Krem haline geldikten sonra bir kısmını parmak ucunuzla alın. Korumak istediğiniz alanlara uygulayın.
 • İyice emilene kadar ovuşturmaya dikkat edin. Bırakın durulamanıza gerek kalmadan işinizi görmüş olsun.
 • Her gün kullanın. Çok güneşli havalarda günde iki defa kullanmanız gerekmektedir.

Güneşin cildiniz üzerinde bıraktığı etkiler hakkında endişe mi duyuyorsunuz? Bu doğal kremi kendiniz yapmayı deneyin. Böylece sağlıklı kalmanız için kendinize ekstra koruma ve besin sağlamış olacaksınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Junquera Llaneza, Mª, et al. “Conocimientos, actitudes y prácticas de los adolescentes en torno a los efectos nocivos del sol y la fotoprotección.” Actas Dermo-Sifiliográficas 89.5 (1998): 247-252.
 • Mora Ochoa, Moraima, et al. “El sol:¿ enemigo de nuestra piel?.” Medisan 14.6 (2010)
 • Sordo, Carlos, and César Gutiérrez. “Cáncer de piel y radiación solar: experiencia peruana en la prevención y detección temprana del cáncer de piel y melanoma.” Revista Peruana de Medicina Experimental y Salud Pública 30 (2013): 113-117.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.