Yeşil Çay Yaşam Süresini Arttırır, Biliyor Muydunuz?

Yeşil çayda bulunan antioksidanlar serbest radikallerin oluşmasını azaltmaya yardımcı olur. Bundan dolayı bu çay bir insanın hastalık geliştirme riskini de azaltmaya yardımcı olur. Bunu da akılda tutarak, bugün sizinle yeşil çayın yaşam süresini arttırması hakkında konuşmak istiyoruz.
Yeşil Çay Yaşam Süresini Arttırır, Biliyor Muydunuz?
Saúl Sánchez Arias

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Saúl Sánchez Arias.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Uzun ve sağlıklı bir hayat yaşamak söz konusu olduğunda ne yediğimize dikkat etmek önemlidir. Bu elbette işlenmiş gıdalar yerine taze gıdalar tüketmeyi ve belirli toksinlerden kaçınmayı da içerir. Ancak, yaşlanma sürecini azaltma hedefi ile beslenme düzeninize ekleyebileceğiniz diğer maddeler ve ürünler de vardır. Yeşil çay da bunlardan bir tanesidir, çünkü bu çay yaşam süresini arttırır.

Yeşil çay antioksidanlar bakımından zengin bir infüzyondur ve pek çok ülkede rutin bir şekilde kullanılır. Pek çok kabilenin tıbbi özellikleri olduğunu iddia ettiği bin yıllık bir üründür.

Ancak, bu çay mucizevi değildir. Sağlığa faydalarını fark etmek için bunu çeşitli ve dengeli bir beslenme düzeninin bir parçası olarak tüketmeniz gerekir.

Bu yazımızı da okuyun: Yağ Yakmak için Metabolik Esneklik

Yeşil Çay Kilo Vermenize Yardım Edebilir

Yeşil çayın faydalarından bir tanesi kilo verme mekanizmasını uyarma gücüdür.  Nutrición Hospitalaria‘da yayınlanan bir çalışmaya göre bu etkiyi hipokalorik bir diyet içerisinde yaratır.

Bu anlamda, düzenli bir şekilde yeşil çay içmek metabolizmayı uyarmaya yardım eder ve kalori çıkışını arttırır. Dahası, iştahı bastırmak şeklinde bir etkisi de vardır, bundan dolayı yemekler arasında yediğiniz sağlıksız atıştırmalıkları azaltmanıza da yardımcı olur.

Vücuttaki yağları azaltmak konusunda yeşil çayın etkilerinden faydalanmak için bu infüzyonu günlük rutininize ekleyebilirsiniz. Ya da, yeşil çaydan yapılan ekstrat olan bir ürün de arayabilirsiniz. Bu seçeneklerin ikisi de, onları çeşitli bir beslenme düzeni ve egzersiz ile birleştirdiğinizde işe yarayacaktır.

Göbeğinde yağlanma olan bir kadın ve iki bardak yeşil çay.
Yeşil çay kalori çıkışınızı arttırır, bundan dolayı düşük kalorili bir diyet yaparken kilo vermenize yardımcı olabilir.

Yeşil Çaydaki Antioksidanlar

Yeşil çayın özelliklerinden bir diğeri, antioksidan içeriğidir. Halk Sağlığı ve Beslenmesi adlı dergide yayınlanan bir çalışmaya göre düzenli bir şekilde yeşil çay tüketmek orta ve uzun vadede hastalık geliştirme riskinin daha düşük olması ile ilişkilendirilir.

Bu çalışma yeşil çay içmeyi bilişsel hastalıklarda bir düşüş ile ilişkilendirir ve aynı zamanda, yeşil çayın yaşam süresini arttırdığını belirtir.

Benzer şekilde, çalışma yeşil çay tüketimini, etkilerini maksimuma çıkarmak için, diğer antioksidanlar ile birleştirmenizi de önerir. Örneğin, yaşam süresini arttırma becerilerini arttırmak için çayınıza zencefil ya da kızılcık ekstratı ekleyebilirsiniz.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz: Yaban Mersini ve Vişneli Antioksidan Smoothie

Hastalıkları Engellemek İçin Diyet ve Egzersiz

An itibariyle, yaşam süresini arttırmak için geçerli olan sadece iki metot vardır ve bunlar düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenmektir. İkincisi söz konusu olduğunda, beslenme düzeniniz bolca sebze ve balık içermelidir. Aynı zamanda trans yağ, aşırı işlenmiş gıdalar ve alkolik içecek tüketiminizi sınırlamak da elzemdir.

Hareketiz bir yaşam tarzı olan bireyler söz konusu olduğunda is, karbonhidrat tüketiminizi azaltmak da önemlidir. Bu şekilde, vücut kompozisyonunuzu ve metabolik sağlığınızı da iyileştirirsiniz.

Yeşil Çay Beklenen Yaşam Sürenizi De Arttırır

Bir kova kızılcık meyvesi.
Yeşil çaya kızılcık ekleyerek çayın antioksidan etkisini arttırırsınız.

Yeşil çay sağlığınıza da faydalı olan yararlara sahip bir infüzyondur. Öncelikle, yağ dokusunu azaltmak söz konusu olduğunda olumlu bir etkisi vardır. Aynı zamanda, bilişsel bozulma ile ilgili hastalıkları engellemeye de yardımcı olan antioksidanlar içerir.

Yeşil çay düzenli bir şekilde tüketildiğinde yaşam süresini arttırır. Ayrıca, bunu bir takviye olarak da alabilirsiniz. Ancak bu maddenin mucizevi olmadığını hatırlayın. Faydalarının keyfini çıkarmak için aynı zamanda çeşitli ve sağlıklı bir şekilde beslenmeniz gerekir.

Aynı zamanda, düzenli olarak fiziksel egzersiz de yapmalısınız. Kas kütlesinin ve fiziksel gücün kaybedilmesi daha yüksek bir mortalite riski ve beklenen yaşam süresinde bir azalma ile ilişkilendirilir.

Eğer sağlıklı alışkanlıklar uygularsanız, rutininize yeşil çay eklemek yaşam sürenizi arttırabilir ve bilişsel bozulma yaşama riskinizi azaltabilir. En iyi kısmı ise, yeşil çayın bulunması kolaydır ve buna herkes ulaşabilir.

İlginizi çekebilir ...
Sağlıklı Bir Beslenme Düzeni İçin 5 Temel Besin
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Sağlıklı Bir Beslenme Düzeni İçin 5 Temel Besin

Beslenme düzeni kişinin sağlığı üzerinde büyük bir rol oynar. Bundan dolayı, sağlığınız için gerekli temel besinleri tüketmeye dikkat etmelisiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Vázquez Cisneros LC., López Uriarte P., López Espinoza A., Navarro Meza M., et al., Effects of green tea and its epigallocatechin (EGCG) content on body weight and fat mass in humans: a systematic review. Nutr Hosp, 2017. 34 (3): 731-737.
  • Shirai Y., Kuriki K., Otsuka R., Kato Y., Nishita Y., et al., Green tea and coffee intake and risk of cognitive decline in older adults: the national institute for longevity sciences, longitudinal study of aging. Public Health Nutr, 2020. 23 (6): 1049-1057.
  • Jiménez-Bonilla, Vilma, and Ana Abdelnour-Esquivel. “Identificación y valor nutricional de algunos materiales nativos de arándano (Vaccinium spp).” (2013).

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.